Województwo mazowieckie

Przywitaj wiosnę w sierpeckim skansenie!
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 12-20 marzec 2015
ilustracja

Wiosna to wyjątkowa pora roku, którą chłoniemy niemal wszystkimi zmysłami. Możemy ją nie tylko zobaczyć, ale też poczuć i usłyszeć. Wszystko wokół budzi się do życia. Drzewa się zielenią, rozkwitają kwiaty, a to wszystko przy akompaniamencie śpiewu ptaków. Noce stają się krótsze, a my każdego dnia możemy dłużej cieszyć się promieniami słońca. Zgodnie z astronomicznym kalendarzem wiosna przychodzi do nas 20 marca. Warto zatem zastanowić się, jak należycie ją powitać. W Internecie można znaleźć wiele propozycji. Jedna z najlepszych imprez odbędzie się w sierpeckim skansenie!

Dzień wagarowicza w muzeum

„Powitanie wiosny w skansenie” to cykliczna impreza plenerowa organizowana z myślą o dzieciach i młodzieży szkolnej. Nie zapominajmy bowiem, że 20 marca to tak bardzo popularny wśród uczniów „dzień wagarowicza”. Tego dnia na gości Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu czeka wiele atrakcji. Uczestnicy poznają ludowe obrzędy wiosenne, związane z wypędzeniem zimy i powitaniem wiosny. W salach dydaktycznych odbędzie się prezentacja multimedialna „Zwyczaje i obrzędy wiosenne na Mazowszu”, która przybliży bogatą symbolikę Świąt Wielkanocnych. Poza tym uczestnicy wraz z przewodnikiem zwiedzą dwór, galerię rzeźby i powozownię. Zobaczą też dziesięć chałup z przełomu XIX/XX w. Jedną z atrakcji będzie przejażdżka wozem konnym, podczas której dzieci będą mogły podziwiać budzącą się do życia przyrodę. Na zakończenie wszyscy zgromadzą się wokół ogniska, by wspólnie piec i zajadać kiełbaski. Na tym jednak nie koniec niespodzianek.

Jak przegonić zimę?

Podczas świętowania „pierwszego dnia wiosny” nie możemy zapomnieć o jednej, tak naprawdę najważniejszej rzeczy – o Marzannie. Słowo to pochodzi od słów „mara” i „zmora”. To właśnie Marzanna jest uosobieniem zimy. Dawniej nazywana była „Śmiercią” albo „Śmierciuchą”. Wszystko przez to, że właśnie o tej porze roku wiele osób chorowało i z powodu chorób umierało. Kukłę symbolizującą zło i nieszczęście robiono ze słomy, owijano białym płótnem i ozdabiano np. koralami. Dziś kukła symbolizująca zimę jest bardzo popularna. Niewiele jednak osób zdaje sobie sprawę z tego, że topienie Marzanny to staropolski zwyczaj, gwarantujący urodzaj w uprawie roślin i pomyślność w hodowli zwierząt. Dawniej ta z pozoru niewinna zabawa miała dla ludzi ogromne znaczenie. Ceremonia topienia kukły miała bowiem przegonić zimę, a tym samym obudzić przyrodę. Zgodnie z tradycją dziecięcy orszak niosący Marzannę musiał obejść wszystkie domy we wsi. W tym czasie podtapiano ją w każdej napotkanej wodzie. Wieczorem kukła przechodziła w ręce młodzieży, była podpalana i wrzucana do wody. Do dziś funkcjonuje wiele przesądów dotyczących Marzanny. Najpopularniejszy z nich głosi, że dotknięcie pływającej w wodzie kukły grozi uschnięciem ręki.  

Konkurs na Marzannę

Aby tradycji stało się zadość także podczas „Powitania wiosny w skansenie" nie zabraknie Marzanny. Co więcej będzie ich wiele, gdyż głównym punktem programu będzie konkurs na najciekawszą Marzannę. Okazją do zaprezentowania zgłoszonych do konkursu prac będzie parada Marzann, podczas której orszak uda się nad rzekę. Tam zgodnie z tradycją kukła zostania spalona i utopiona.  

Co należy zrobić, aby wziąć udział w zabawie? Warunkiem jest wykonanie kukły Marzanny i zgłoszenie jej do konkursu w dniu obchodów. Poza tym najpóźniej na trzy dni przed imprezą należy zadzwonić pod nr telefonu (24) 275 28 83 wew. 36 lub 37 i dokonać rezerwacji. Można też wysłać  swoje zgłoszenie drogą mailową na adres rezerwacje@mwmskansen.pl. Koszt udziału wynosi 11 zł od osoby. 

Co, gdzie, kiedy?

„Powitanie wiosny w skansenie” odbędzie się 20 marca 2015 r. (piątek) w godz. 10 – 14 na terenie Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

Szczegóły na temat imprezy oraz regulamin konkursu można znaleźć na stronie: www.mwmskansen.pl

Elcia

e.albrechcinska@mazowszanie.eu 12-3-2015

Teksty źródłowe: www.mwmskansen.pl i www.wikipedia.pl

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text