Województwo mazowieckie

Przytyk: centrum dystrybucji dla rolników
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 29 czerwiec-31 sierpień 2015
ilustracja

Zaledwie osiem miesięcy trwała budowa Centrum Dystrybucji i Przetwórstwa Rolniczego w Słowikowie. W połowie czerwca inwestycja została zakończona, jej otwarcie planowane jest na połowę sierpnia tego roku. W Centrum rolnicy z gminy Przytyk oraz sąsiednich gmin będą mieli dogodne warunki do sprzedaży swoich produktów.

Paprykowe zagłębie

Gmina Przytyk to typowo rolnicza gmina, która znana jest w Polsce i w Europie z uprawy papryki. To właśnie stąd pochodzi 80 proc. krajowej produkcji tego warzywa. W Przytyku organizowane są także Ogólnopolskie Targi Papryki, podczas których spotykają się i prezentują producenci oraz handlowcy. To właśnie ze względu na uprawę tego smacznego warzywa Przytyk często nazywany jest nawet „paprykowym zagłębiem”.

Świetne warunki do handlu

Centrum Dystrybucji i Przetwórstwa Rolnego, które wybudowane zostało właśnie w Słowikowie to dobra wiadomość przede wszystkim dla rolników z gminy Przytyk. Na terenie obejmującym 5 ha powierzchni, będą mieli do dyspozycji m.in. dwie zadaszone wiaty stalowe, rampę załadowniczą oraz nowoczesny budynek administracyjno-biurowy, wyposażony w meble i sprzęt komputerowy. Do obiektu doprowadzona została droga dojazdowa, wykonano także parkingi, chodniki oraz przyłącza do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej i energetycznej. Plac jest oświetlony.

Bodziec dla rozwoju gminy

Budowa Centrum Dystrybucji i Przetwórstwa Rolnego w Słowikowie to odpowiedź na potrzeby lokalnych producentów warzyw i owoców, którzy dotychczas rynków zbytu na swoje produkty musieli szukać w znacznie odleglejszych lokalizacjach – podkreśla Dariusz Wołczyński, wójt gminy Przytyk. – Jest to inwestycja, której celem jest lepsze wykorzystanie potencjału gminy Przytyk, jako „krajowego zagłębia paprykowego”. Liczę, że centrum okaże się swego rodzaju „kamieniem milowym” w historii gminy, stanowiąc dla niej silny bodziec rozwoju gospodarczego – dodaje.

Szansa dla sąsiednich gmin              

W nowoczesnym centrum sprzedaż swoich płodów rolnych będą mogli prowadzić nie tylko rolnicy z gminy Przytyk, ale także z sąsiadujących gmin takich jak: Potworów, Zakrzew, Klwów, Przysucha czy Radzanów. Aby sprzedać swoje warzywa i owoce nie będą musieli już wyjeżdżać na giełdy w oddalone części Mazowsza. Będzie to także doskonałe miejsce dla handlowców i dystrybutorów z subregionu radomskiego, a także klientów, którzy na miejscu będą mogli nabyć produkty.

Największa inwestycja w regionie

Budowa centrum to jedna z największych inwestycji rolnych w subregionie radomskim. Jej koszt to blisko 8 mln zł. Gminie Przytyk udało się pozyskać na jej realizację 85-procentowe unijne dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013. Budowa rozpoczęła się 12 października 2014 r., a zakończyła w połowie czerwca br. Centrum zostanie otwarte w połowie sierpnia tego roku.

AniKa

a.groszyk@mazowszanie.eu 29-6-2015

Źródła: www.przytyk.pl oraz www.mazovia.pl.

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text