Województwo mazowieckie

Przestrzeń oswojona
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 30 kwiecień-31 grudzień 2015
ilustracja

Jak wyglądała dekoracja wnętrz na dawnej radomskiej wsi? Jak zdobiono budynki z zewnątrz? Czemu to służyło i dlaczego zanika? Odpowiedzi na te wszystkie pytania będzie można znaleźć na nowej wystawie w Muzeum Wsi Radomskiej. Wystawę będzie można oglądać do grudnia br.

Wystawa zatytułowana „Przestrzeń oswojona. Zdobnictwo architektoniczne. Dekoracja w wiejskiej izbie” to propozycja nie tylko dla osób pasjonujących się dawną architekturą wiejską czy dekoracją wnętrz. Ekspozycja pokazuje, że człowiek od zawsze chciał oswoić przestrzeń w której żyje – nadać jej własną formę i treść. Żyć w świecie przyjaznym, pięknym i estetycznym.

Na potrzeby wystawy zaadaptowany został Spichlerz z Wilkowa. Na pierwszym piętrze zaprezentowana zostanie ekspozycja Zdobnictwo architektoniczne. Będzie można zobaczyć sposoby dekorowania budynków drewnianych i murowanych, które stanowią integralną część budowli. Takie zdobnictwo miało dawniej duże znaczenie dla żyjących w udekorowanych domach ludzi. Często był to wyraz ich pobożności. Zdobienia pełniły też funkcje symboliczne lub magiczne. Niestety, obecnie zwyczaj ozdabiania domów z zewnątrz gwałtownie zanika.

Dekoracja w wiejskiej izbie to druga część wystawy prezentowanej w Spichlerzu z Wilkowa. Zaprezentowane zostaną dekoracje we wnętrzu chłopskiej izby, zarówno te codzienne, jak i świąteczne. Dekoracja chłopskich izb pojawiła się pod koniec XIX w. To właśnie wtedy wnętrza chat nabrały barw – pojawiły się malowane meble, sakralne obrazy, kolorowe nakrycia na łóżka, papierowe firanki wieszane w oknach, a także malowane fajansowe naczynia wieszane na ścianach lub stawiane na specjalnych półkach szafek i kredensów.

 

AniKa

a.groszyk@mazowszanie.eu 30-4-2015

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej radomskiego skansenu www.muzeum-radom.pl.

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text