Województwo mazowieckie

Przepis na muzuem
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 9 kwiecień-11 czerwiec 2015
ilustracja

Okazuje się, że nie są potrzebne ani wielkie przestrzenie, ani niezwykle cenne zabytki, ani nawet duże pieniądze, żeby otworzyć muzeum. Wystarczy pomysł, zapał i jedna domena internetowa. Te trzy składniki wystarczyły do stworzenia Internetowego Muzeum Regionalnego Ziemi Prażmowskiej.

Gdyby www.praprazmow.pl przenieść do „realu”, to mogłoby się okazać, że to jedno z największych muzeów na Mazowszu. Największe, bo swoim zasięgiem obejmuje prawie 87 km² powierzchni, czyli całą gminę Prażmów.

Internetowe muzeum jest dziełem prażmowskiej młodzieży, która nie tylko zaprojektowała muzealne „sale”, ale przede wszystkim wypełniła je ciekawymi zbiorami. Młodzież wcieliła się w role dokumentalistów i muzealnych badaczy. Stąd w zbiorach materiały zarówno sprzed kilku, jak i kilkudziesięciu lat.

Główną salą prażmowskiego muzeum jest interaktywna mapa całej gminy, poprzez którą odwiedzający mogą przechodzić do poszczególnych sal wystawowych, czyli konkretnych miejscowości gminy. A w tych prawdziwe gratki dla miłośników historii, niekoniecznie wyłącznie tej lokalnej. Kto wiedział, że wybitny polski pisarz Henryk Sienkiewicz wybierał się na polowaniu do Łosia, a Leopold Kronenberg w tym samym Łosiu był współwłaścicielem stajni koni wyścigowych? Odwiedzając muzeum można takie i inne ciekawostki poznać.

Do tego znajdziemy tu stare mapy kartograficzne, dokumenty lokacyjne miejscowości gminy Prażmów, a także mnóstwo fotografii pokazujących życie  gminy i jej mieszkańców sprzed 20 i 100 lat. Mamy tu więc na zdjęciach tradycyjne żniwa czy wykopki, akcję sadzenia drzew, ale też śluby i pogrzeby prażmian. Prażmowska inicjatywa muzealna ma charakter otwarty, co oznacza, że cały czas można uzupełniać zbiory muzeum. Umożliwia to odpowiednia zakładka.

Ocalić od zapomnienia historię regionu zapisaną na zdjęciach, w dokumentach i na mapach – ten cel został niewątpliwe osiągnięty. Udało się w Prażmowie coś jeszcze – zaktywizować i zintegrować lokalną społeczność. Warto brać przykład i zajrzeć do starych szuflad, bo często kryje się w nich coś więcej, niż tylko kurz.

Projekt Internetowego Muzeum Regionalnego Ziemi Prażmowskiej realizowany przez Bibliotekę Publiczną w Prażmowie otrzymał dofinansowanie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu „Równać Szanse”.

JaN

j.nalewajk@mazowszanie.eu 9-4-2015

Źródło:
www.praprazmow.pl

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text