Województwo mazowieckie

Przedpremierowa debata we Wsoli
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 2-9 kwiecień 2015
ilustracja

„Gombrowicz i historia” to tytuł debaty literaturoznawców, na którą w czwartek 8 kwietnia zaprasza Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Dyskusja jest jednym z wydarzeń towarzyszących premierze „Operetki” przygotowanej przez Warszawską Operę Kameralną. Spektakl jest adaptacją pisanego przez Gombrowicza przez 15 lat dramatu. Muzeum we Wsoli jest partnerem tego wydarzenia.

Przygotowana przez zespół Warszawskiej Opery Kameralnej adaptacja „Operetki” Gombrowicza ma pokazać dramat zniewolenia współczesnego człowieka. Przyjęta przez twórców formuła off-opery ma być parodią z parodii, zza której wyłania się wykrzywiony obraz teraźniejszości. Premiera operetki odbędzie się 9 kwietnia na deskach Warszawskiej Opery Kameralnej. Przedsięwzięcie swoim patronatem objęła żona pisarza – Rita Gombrowicz.

Premierze „Operetki” towarzyszyć będzie wiele dodatkowych przedsięwzięć, m.in. wystawa organizowana we współpracy z Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli oraz panele dyskusyjne poświęcone pisarzowi i jego dramatowi. Wezmą w nich udział m.in. żona pisarza, krytycy, historycy literatury, tłumacze oraz specjaliści zajmujący się twórczością Gombrowicza.

Jeden z takich paneli, dzień przed warszawską premierą, odbędzie się w muzeum we Wsoli. Jego tematem przewodnim będą relacje pisarza z historią. W dyskusji udział wezmą literaturoznawcy – prof. Andrzej Zieniewicz z Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Krzysztof Kłosiński i dr. Filip Mazurkiewicz z Uniwersytetu Śląskiego. Dyskusję poprowadzi prof. Józef Olejniczak również z Uniwersytetu Śląskiego.

Debata odbędzie się 8 kwietnia o godz. 12.00 we Wsoli. Wszyscy zainteresowani z Radomia do Wsoli będą mogli dojechać specjalnym autobusem. Zbiórka o godz. 11.20 przy przystanku przy ul. Chrobrego. Powrót do Radomia ok. godz. 13.40.

AniKa

a.groszyk@mazowszanie.eu 2-4-2015

Więcej informacji dostępnych na stronie: http://muzeumliteratury.pl/gombrowicz-i-historia/

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text