Województwo mazowieckie

Proekologicznie w Radomiu i Nasielsku
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 29 kwiecień-30 maj 2015
ilustracja

Termomodernizacja na Mazowszu zatacza coraz szersze kręgi. To bardzo cieszy, bo świadczy o dużym zaangażowaniu tutejszych mieszkańców i instytucji w ochronę środowiska. Satysfakcja jest jeszcze większa, gdy dla dobra wspólnego instytucje zaczynają współpracować. Tak, jak ma to miejsce w przypadku trzech instytucji: dwóch radomskich – Wyższego Seminarium Duchownego i Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri oraz Nasielskiego Ośrodka Kultury w Nasielsku. 

Liderem projektu jest Wyższe Seminarium Duchowne. Aby jednak zapewnić właściwy przebieg prac wszystkie trzy instytucje zawarły ze sobą porozumienie, które umożliwi im prawidłową realizację tej inwestycji.

Jej głównym celem jest oczywiście termomodernizacja wszystkich trzech budynków i modernizacja znajdujących się w nich sieci cieplnych. Niezwykle istotne jest też zastosowanie nowoczesnych i proekologicznych metod ogrzewania wody. Mowa oczywiście o wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii, takich jak kolektory słoneczne, które służą nie tylko do zapewnienia użytkownikom ciepłej wody. Tego typu rozwiązania są również powszechnie stosowane jako system wspomagający centralne ogrzewanie w budynkach.

W dwóch z trzech instytucji zaangażowanych w ten projekt widać już pierwsze efekty. Radomskie seminarium ma solary i zmodernizowaną kotłownię. Czeka jeszcze na wymianę okien i ocieplenie stropu i ścian zewnętrznych. Część prac wykonano już także w Nasielskim Ośrodku Kultury. Tu ocieplono ściany budynku, a w niektórych miejscach pojawiły się nowe okna i drzwi. Natomiast w Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri w Radomiu na rezultaty trzeba jeszcze poczekać, ale zgodnie z zapowiedziami inwestora, remont powinien ruszyć lada moment. W ramach projektu zmodernizowana zostanie tu kotłowania, ściany będą docieplone, a na dachu zainstalowane zostaną kolektory słoneczne.

Takie rozwiązania przynoszą korzyści nie tylko środowisku. Mniejsza emisja szkodliwych substancji, takich jak dwutlenek węgla czy tlenek siarki to ograniczenie efektu cieplarnianego czy też powstawania dziury ozonowej. Poza tym zmiany odczuwają także same instytucje w postaci korzyści ekonomicznych. Póki co w naszym kraju, w budynkach użyteczności publicznej  zużywa się znacznie więcej energii niż w innych krajach europejskich, w których klimat jest znacznie chłodniejszy. Jest to spowodowane złą izolacją budynków, przestarzałymi systemami grzewczymi i często nieszczelnymi oknami, którymi niestety umyka ciepło.  Natomiast właściwie docieplony budynek, nowe okna i drzwi oznaczają mniejsze zapotrzebowanie na energię, co z kolei generuje spore oszczędności.

Na terenie Radomia i gminy Nasielsk nie brakuje instytucji, które myślą proekologicznie i podjęły decyzję o termomodernizacji swoich budynków. Wśród nich są szkoły, np. Szkoła Podstawowa w Dębinkach, Zespół Szkół nr 3 w Cieksynie, Zespół Szkół nr 2 w Starych Pieścirogach, Publiczne Gimnazjum nr 1 w Nasielsku czy Zespół Szkół Spożywczych i Hotelarskich w Radomiu oraz nasielski Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej, Radomski Szpital Specjalistyczny i Teatr Powszechny w Radomiu.

Elcia

e.albrechcinska@mazowszanie.eu 29-4-2015

Źrodło: www.mazovia.pl 

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text