Województwo mazowieckie

Prawdziwy El Greco
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 1 lipiec 2015-30 czerwiec 2016
  • ikonka Siedlce Świrskiego 56
ilustracja

Kto  miał wątpliwości - to prawdziwy El Greco. Jedyne w Polsce dzieło hiszpańskiego mistrza greckiego pochodzenia przeszło badania w Krakowie i w Warszawie, które potwierdziły, że „Ekstaza św. Franciszka” to oryginał. Pojawiające się wątpliwości zostały rozwiane, a badacze sprawdzili też, jaki jest stan obrazu.

Obraz „Ekstaza św. Franciszka” przeszedł niezależne badania w trakcie pobytu na Zamku Królewskim w Warszawie oraz w Muzeum Narodowym w Krakowie. Badacze sprawdzili go przy pomocy nieinwazyjnych metod takich jak fotografie w światłach analitycznych, fotografie w ultrafiolecie i podczerwieni oraz zbadali skład chemiczny i skład pierwiastkowy użytych materiałów. Ostatecznie potwierdzono datę powstania obrazu. Badacze ustalili też, że obraz jest w dobrym stanie, a lepiej zachowały się oryginalne fragmenty niż te, które w latach 70 poddano konserwacji.

„Ekstaza św. Franciszka” to jeden z 5 najcenniejszych obrazów w Polsce. Znajduje się na ekspozycji Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach. Został przypadkowo odnaleziony na plebanii w Kosowie Lackim, a później przez 40 lat był ukrywany w siedleckiej kurii. Publicznie można go oglądać od 2004 r.

Radosław Strzaliński

r.strzalinski@mazowszanie.eu 23-6-2015
ikonka jak dojechać
  • ikonka Siedlce Świrskiego 56

www.muzeum.siedlce.pl

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text