Województwo mazowieckie

Powstanie Warszawskie? Bardzo proszę
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 6 lipiec-30 czerwiec 2015
ilustracja

Jaka jest geneza powstania grupy i ile osób do niej należy?

Pomysł na założenie Szewronu pojawił się w zeszłym roku kiedy zaczęliśmy wraz z kolegą Sławkiem Wojtczakiem wymieniać uwagi  o sylwetkach odtwarzanych w innej Grupie Rekonstrukcji Historycznej, w której byliśmy. Będą w GRH  wpadliśmy na pomysł, aby  zgodnie z regulaminem Wojska Polskiego dodatkowo  odtwarzać sylwetki  zawodowych żandarmów niestety  nie otrzymaliśmy takiej szansy i dlatego powstał Szewron. W chwili obecnej do GRH należy 7 osób.

 

Skąd taka pasja?

W moim przypadku jest to związane z fascynacją historią, którą lubiłem odkąd pamiętam. Pierwszą książką, która odkryła przede mną świat historii była Ilustrowana Kronika Polaków z rysunkami niezrównanego Szymona Kobylińskiego. Miałem ponadto ten komfort, że w domu moich rodziców była spora biblioteczka, więc z dostępem do książek historycznych  nie było problemu. To zauroczenie historią trwa do dzisiaj – mając do wyboru książkę historyczną czy np. sensacyjną, wybiorę tą pierwszą.

Na czym polega działanie podobnych grup? Jak często się spotykacie? Na czym opieracie swoje działanie i wiedzę?

Działalność polega głównie na wyrzeczeniach w kompletowaniu wyposażenia (śmiech). A na serio celem działania każdej GRH jest przybliżanie historii  z odtwarzanego okresu.  Związane to jest z pogłębianiem  wiedzy historycznej z danego okresu, prezentacją odtwarzanych sylwetek podczas różnorakich imprez czy organizacji widowisk historycznych.  Wiadomości przydatne w pracy Grupy czerpiemy głownie z książek, ale nieodzownym elementem są również regulaminy Wojska Polskiego czy Policji Państwowej.

 

Jakie sylwetki odtwarza  Wasza grupa?

W Szewronie odtwarzamy sylwetki żandarmerii oraz policji państwowej.

Na jaki rodzaj wydarzeń jeździ grupa?

Uczestniczymy w różnych wydarzeniach począwszy od obchodów świąt państwowych, inscenizacji historycznych czy prezentacji dla najmłodszych.

Jaki jest cel działania podobnych grup i czy jest ich wiele w Polsce?

Właściwie każda Grupa Rekonstrukcji ma podobne cele, czyli prezentacja – jak ja to nazywam –żywej historii. Łatwiej jest chyba w chwili obecnej młodemu człowiekowi  zapamiętać co kryje się np. pod hasłem Wrzesień 1939 oglądając szarżę ułańską czy atak piechoty, później zaś dotknąć munduru czy potrzymać  karabin w ręku.  Nie wiem ile jest Grup w Polsce.

 

Czy współpracujecie z innymi grupami? Na czym polega ewentualna współpraca?

Tak współpracujemy zarówno lokalnie tutaj w Żyrardowie, ale też mamy przyjaciół w całej Polsce, współpraca polega głownie na udziale w przedsięwzięciach organizowanych przez kolegów z innych Grup zarówno w inscenizacjach lub świętach pułkowych.

Czy jest to droga pasja?

Gentelmani nie rozmawiają o pieniądzach (śmiech). To hobby do tanich nie należy ale nie wymagamy od osoby zainteresowanej uczestnictwem w Grupie natychmiastowego umundurowania się, zresztą jest to czasochłonny proces . Koszt odtworzenia  sylwetki żandarma czy policjanta zgodnego z   regulaminem to około 2 tys. zł.

Czy Pana zdaniem tego typu działalność służy również zachowywaniu wiedzy o historii kraju?

Odpowiem tak: uczestniczyłem kiedyś w inscenizacji Powstania Warszawskiego na południu kraju. Po zakończeniu rekonstrukcji usłyszałem jak starsza pani mówi prawdopodobnie do wnuczki: „Zobacz tak było, tak było ….” Nie ukrywam, że mocno się wzruszyłem słysząc te słowa, to była również nagroda dla mnie za trud i zmęczenie a jednocześnie motywacja do dalszej pracy. Dzisiaj łatwiej chyba do młodego człowieka przemawia obraz, ruch  niż słowo pisane dlatego dokładamy wszelkich starań aby każda taka inscenizacja  zapadała w pamięć.

Dlaczego zachowanie historii jest ważne szczególnie dla młodych pokoleń?

Odpowiem cytatem: Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium.

 

W jakim najbliższym wydarzeniu planuje wystąpić Wasza grupa?

W najbliższym czasie wybieramy sie m.in. do Łowicza na mecz między Polonią Lwów a przedstawicielami WKS 10 Pułku Piechoty, mecz będzie rozegrany w strojach retro a my będziemy "dbać o porządek".
Krzysztof Dziwisz

k.dziwisz@mazowszanie.eu 22-6-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text