Województwo mazowieckie

Powiedz STOP czerniakowi! Skorzystaj z konsultacji
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 17 kwiecień-12 maj 2015
ilustracja

12 maja 2015 roku z okazji Europejskiego Dnia Walki z Czerniakiem, w 50 miastach Polski będzie można skorzystać z bezpłatnych porad lekarzy dermatologów.  Lista gabinetów, które wezmą udział w profilaktycznej akcji oraz informacje na ten temat dostępne są na stronie www.euromelanoma.org/poland. Zapisu na badanie można dokonać telefonicznie.

   Czerniak jest jednym z najbardziej agresywnych nowotworów. Jednak jego wczesne wykrycie daje prawie 100% szansę na wyzdrowienie. Pierwsze oznaki najczęściej widoczne są na skórze i łatwo je zauważyć, choć niestety bardzo często są bagatelizowane przez pacjentów. Mogą to być wszelkie znamiona, pieprzyki, przebarwienia, które mamy na skórze. Naszą uwagę powinny zwrócić zwłaszcza te, o nieregularnym kształcie, asymetryczne, ze zgrubieniami,  o znacznych rozmiarach, w kolorze czarnym lub czerwonym. Niepokojące są też te, w obrębie których z upływem czasu zachodzą jakiekolwiek zmiany. Jeśli nasze znamię zaczyna swędzieć, sączyć się lub krwawić, nie powinniśmy zwlekać z wizytą u specjalisty. W profilaktyce nowotworów skóry istotne jest samobadanie, które powinniśmy wykonywać co 2-3 miesiące. Polega ono na dokładnym obejrzeniu powierzchni całego swojego ciała (łącznie ze śluzówką jamy ustnej), a w szczególności wszelkich występujących znamion. Warto też raz w roku zaplanować sobie wizytę u dermatologa.

   Ekspozycja na promieniowanie UV jest jednym z głównych czynników ryzyka występowania nowotworów skóry. Najbardziej narażone na te nowotwory są osoby o niebieskich lub zielonych oczach, rudych i blond włosach, także te, które łatwo ulegają oparzeniom słonecznym. Jest to więc znaczna część naszego społeczeństwa. Możemy zmniejszyć ryzyko zachorowania, jeśli będziemy przestrzegać kilku prostych zasad. Po pierwsze zrezygnuj z opalania w solarium, unikaj słońca w godzinach 11-16, stosuj kremy z filtrem oraz noś okulary przeciwsłoneczne. Te zasady są szczególnie ważne w przypadku małych dzieci. Bowiem poparzenie słoneczne w dzieciństwie znacznie zwiększa ryzyko rozwoju nowotworów skóry w przyszłości.

   Na terenie Mazowsza bezpłatne badanie skóry w ramach Euromelanoma Day można wykonać w 13 miastach - Przasnyszu, Ciechanowie, Ostrołęce, Płocku, Gostyninie, Piasecznie, Otwocku, Pruszkowie, Mińsku Mazowieckim, Zielonce, Pułtusku, Łomiankach oraz Warszawie. Informacje na temat kampanii, jak i samego czerniaka można znaleźć na stronie www.euromelanoma.org/poland. Dotychczas, w ramach kampanii przebadano ponad 450 tys. osób.

Katarzyna Dobrowolska-Wójcik

Anna Piórkowska 17-4-2015

Źródło: http://www.euromelanoma.org/poland

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text