Województwo mazowieckie

Powiat sokołowski z nowym szlakiem turystycznym – już niedługo!
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 7 kwiecień 2015-31 grudzień 2016
ilustracja

W Grodzisku, Gródku, Kosowie Lackim, Kowiesach, Sabniach, Skrzeszewie i Kamieńczyku – miejscowościach powiatu sokołowskiego – powstanie szlak turystyczny. Projekt jest w trakcie realizacji. Koszt inwestycji to ponad milion złotych, ponad 740 tys. zł – to środki pozyskane przez powiat z UE. Umowę na unijne dofinansowanie tego turystycznego projektu podpisano 2 kwietnia br. w Starostwie Powiatowym w Sokołowie Podlaskim.

Na terenie siedmiu miejscowości powstaną m.in. chodniki, drogi dla rowerów i parking w Grodzisku (gm. Sabnie). Chodniki będą pełnić funkcje szlaku turystycznego – zostaną odpowiednio oznakowane. Specjalnie dla turystów powstanie strona internetowa oraz będą wydane broszury (w kilku językach) i mapy turystyczne. Na terenie powiatu stanie również Punkt Informacji Turystycznej. Dla wszystkich miłośników treningów na świeżym powietrzu będzie jeszcze dodatkowa atrakcja – siłownia „pod chmurką”.

Ta inwestycja to przede wszystkim dobra wiadomość dla mieszkańców powiatu. Szlak będzie dostępny przez cały rok, a na wycieczkę ponad 3-kilomerowym szlakiem będzie można wybrać się całą rodziną.

Atrakcje sokołowskich gmin

Nie bez powodu szlak powstał właśnie tu. Będzie on promował obszary  Natura 2000, znajdujące się na terenie powiatu. Turyści na stronie internetowej i w opublikowanych materiałach uzyskają informacje m.in. na temat zagrożonych gatunków. Będzie można dowiedzieć się czegoś więcej o Dąbrowach Ceranowskich, Dolinie Dolnego Bugu, Ostoi Nadbużańskiej czy Puszczy Kampinoskiej. Co oferują zwiedzającym tutejsze gminy? Gmina Sabnie z Grodziskiem  np. malowniczą dolinę, w której skupiło się najstarsze osadnictwo na tym terenie. W odległości ok. 10 km przepływa tu rzeka Bug, a gmina leży w otulinie Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego. W samym Grodzisku znajduje się m.in. zabytkowy drewniany kościół – dawna cerkiew unicka. Gródek w gm. Jabłonna Lacka jest położony nad Bugiem. Szlak będzie ułatwiał dotarcie m.in. do kościoła drewnianego z XVII w. (dawnej cerkwi grecko-katolickiej). Ciekawe zabytki kryje też Skrzeszew w gm. Repki. Parafia w Skrzeszewie została ustanowiona w 1446 r., w tym czasie powstał tu również pierwszy drewniany kościół pw. św. Stanisława.

Szlak, który powstaje na terenie powiatu sokołowskiego daje gminom nowe możliwości i otwiera horyzonty, ale przede wszystkim jest to dobra okazja to stworzenia pewnego rodzaju sieci współpracy sokołowskich gmin w zakresie turystyki.

 

gama 

m.gadecka@mazowszanie.eu 3-4-2015
ikonka jak dojechać

Warto odwiedzić www.obszary.natura2000.org.pl i poszukać przyrodniczych atrakcji powiatu sokołowskiego.

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text