Województwo mazowieckie

Powalcz o Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 20-28 luty 2015
ilustracja

Produkty żywnościowe, które co roku rywalizują o miano Lauru Marszałka Województwa Mazowieckiego zalicza się do grona produktów spożywczych, które nie tylko świetnie wyglądają i smakują, ale również charakteryzują się wysoką jakością produkcji. W dobie fast-food-ów, różnego rodzaju sztucznych dodatków do żywności i napływających mód kulinarnych (kebab, sushi) warto postawić na tradycyjne i regionalne przysmaki. 

Pomysłodawcą konkursu o Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego jest Samorząd Województwa Mazowieckiego, a ideą jaka przyświecała jego organizatorom pozostaje niezmiennie, promowanie produktów żywnościowych wytwarzanych przez mazowieckich przedsiębiorców z branży spożywczej. Nagrodzeni w ramach konkursu producenci i ich wyroby, wyróżniają się wysoką jakością produkcji, kultywowaniem i popularyzowaniem mazowieckiej tradycji kulinarnej, a także oryginalnością w podejściu do tematu żywności i przetwórstwa. Nagrodzone w ramach konkursu produkty są gwarantem wysokiej jakości.

Już po raz ósmy wybierany będzie najlepszy, najsmaczniejszy i jednocześnie najzdrowszy produkt żywnościowy na Mazowszu. Podczas dotychczasowych siedmiu edycji konkursu, spośród ok. sześciuset zgłoszonych produktów wyłoniono dotychczas dziewięćdziesiąt dwa nagrodzone wyroby, a trzynaście z nich wyróżniono. Nagrodzono m.in. OSM Garwolin za twaróg „garwoliński”, miód kurpiowski, ser królewski z OSM w Sierpcu, „Mazurek Chopina” z Zakładu Cukierniczego "Lukrecja" w Sochaczewie, „Cydr Ignaców”, ostrowskiego pstrąga wędzonego czy „Sójkę Mazowiecką”.

Założeniem konkursu jest dotarcie do jak najszerszego grona producentów żywności z terenu województwa mazowieckiego. Dlatego też skierowany jest on nie tylko do firm działających na rynku komercyjnie, ale również do podmiotów i organizacji zajmujących się wytwarzaniem żywności na mniejszą skalę, takich jak: koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia, gospodarstwa agroturystyczne i ekologiczne, osoby fizyczne. Dlatego też, zgodnie z regulaminem, wytwórcy biorący udział w konkursie zostali podzieleni na dwie grupy: producentów indywidualnych, prowadzących działalność w zakresie produkcji żywności przeznaczonej wyłącznie na potrzeby własne oraz producentów rynkowych, prowadzących zarejestrowaną działalność gospodarczą w zakresie produkcji żywności z przeznaczeniem jej do sprzedaży rynkowej.

W każdej z wyżej wymienionych grup, wytwórcy konkurują w jednej z siedmiu kategorii: wyroby piekarnicze, wyroby cukiernicze, przetwory mięsne, produkty pochodzenia zwierzęcego, przetwory owocowe i warzywne, produkty pochodzenia roślinnego, produkty mleczarskie, miody, napoje.Zgłoszony do konkursu produkt powinien odznaczać się zarówno oryginalnością jaki powtarzalnością, tak aby można go było promować przy różnych okazjach.

Dla laureatów konkursu przewidziane są cenne nagrody rzeczowe. Oprócz tego będą oni mieli możliwość zamieszczenia na swoich wyrobach logo konkursu, co niewątpliwie podniesie ich prestiż na rynku żywnościowym.

Zgłoszenia należy składać wyłącznie drogą pocztową na „formularzu zgłoszenia do konkursu”, w terminie do 28 lutego 2015 roku na podany poniżej adres korespondencyjny: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
w Warszawie, Departament Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich, ul. Skoczylasa 4, 03-469 Warszawa. Zasady udziału w  konkursie zawarte są w jego regulaminie, który dostępny jest na stronie http://www.mazovia.pl/.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi na przełomie marca/kwietnia 2015 roku, podczas posiedzenia kapituły konkursu, w której skład wejdą pracownicy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego (cztery osoby) oraz przedstawiciele instytucji zewnętrznych (trzy osoby) takich jak Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego, Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Mazowiecka Izba Rolnicza. Przed oceną uczestnicy konkursu zostaną poproszeni (drogą mailową, pocztową lub telefonicznie) o dostarczenie reprezentatywnych próbek produktu do organizatorów.

Wszelkie dodatkowe pytania można kierować telefonicznie pod numery: (22) 59 79 116 lub (022) 59 79 146 lub drogą elektroniczną na adresy mailowe: krzysztof.zaniewski@mazovia.pl. lub anna.gawlicka@mazovia.pl

 

 

Paulina Piekarska 20-2-2015

Paulina Piekarska

p.piekarska@mazowszanie.eu

Fot.1. Logo konkursu o Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego (źródło: http://mazowieckie.ksow.pl/

Źródło: http://www.mazovia.pl/

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text