Województwo mazowieckie

Posprzątajmy Radom na wiosnę!
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 24 kwiecień 2015
ilustracja

Niebawem mieszkańcy Radomia po raz kolejny wezmą udział w akcji „Posprzątajmy Radom na wiosnę”. Straż miejska twierdzi, że miasto z roku na rok jest czystsze. Albo mniej śmiecimy, albo po sobie sprzątamy. Zgodnie z nowymi przepisami, za nieposprzątanie działki trzeba zapłacić nawet 15 tys. złotych.

Kilka tygodni temu funkcjonariusze Straży Miejskiej policzyli działki na terenie Radomia, a przy okazji oceniła stan ich czystości. W efekcie 120 nieruchomości zostało zakwalifikowanych do posprzątania. Niedawno dokonano ponownej kontroli zabrudzonych działek. Blisko połowa z nich zmieniła się nie do poznania, zostały posprzątane, krzaki wycięto, a śmieci wywieziono – powiedział nam Piotr Stępień, rzecznik prasowy Straży Miejskiej.

W wyniku ponownej kontroli nałożono 35 mandatów na właścicieli nieruchomości, którzy w wyznaczonym terminie nie posprzątali swoich działek. Kary wynoszą do 500 złotych. Za jakiś czas czystość posesji zostanie ponownie sprawdzona i zobaczymy czy zaniedbane tereny zostały uprzątnięte. Kilku właścicieli nieruchomości poprosiło nas o wydłużenie terminu. Są to głównie osoby mieszkające poza Radomiem lub właściciele działek mocno zaniedbanych,  których posprzątanie jest bardziej czasochłonne. Rzecznik zaleca, aby po pierwszym wezwaniu służb jak najszybciej się do niego ustosunkować, bo późniejsze konsekwencje oznaczają dla właściciela nieruchomości zawsze wyższe koszty.

Dzięki ostatniej nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminie, służby miejskie mają możliwość skuteczniejszej walki z bałaganiarskimi właścicielami posesji. Tę nową procedurę już wdrażamy w przypadku dwóch działek na terenie miasta: przy ul. Struga i przy ul. Limanowskiego. Obie nieruchomości mają długą historię dotyczącą interwencji ze strony służb miejskich. Wielokrotnie właściciele byli karani mandatami lub odmawiali ich przyjęcia, a sprawy były kierowane do sądu. Mimo to, że mają zasądzone wyroki, jako właściciele od lat nie wywiązują się z obowiązku uprzątnięcia posesji.

Teraz tego typu przypadki będą zgłaszane do Wydziału Środowiska. Działki zostaną posprzątane na koszt miasta, a właściciele posesji zostaną obciążeni kosztami tych czynności – w wysokości nawet do 15 tys. złotych.  Nowe procedury ułatwią również sprzątanie działek, których właściciele zmarli albo mają nieuregulowaną sytuację prawną. Łatwiejsze będzie także porządkowanie nieruchomości, które są własnością osób niemieszkających w Radomiu.

We wtorek, 21 kwietnia, Straż Miejska zaprasza na kolejną edycję akcji „Posprzątajmy Radom na wiosnę”. W ramach tego pożytecznego projektu,  uczniowie radomskich szkół, przedszkolaki i przedstawiciele różnych instytucji miejskich, uprzątną zaniedbane działki. Podczas pierwszej odsłony akcji zebraliśmy prawie 16 ton śmieci, a podczas ostatniej – jesiennej, już niecałe dwie. Po tych wynikach widać, że świadomość ludzi wzrasta i mieszkańcom zaczyna zależeć, aby miasto było zadbane. Wszyscy, którzy chcą wziąć udział w akcji, powinni zadzwonić pod numer 986 i zgłosić swój udział. Straż Miejska zapewnia gumowe rękawiczki i worki foliowe w dniu wydarzenia.

Radomska akcja jest kolejną inicjatywą mającą uczyć dzieci i młodzież właściwych postaw obywatelskich i ekologicznych. Wczesne uświadamianie młodych ludzi, abyzachowywali czystość w najbliższym otoczeniu, procentuje potem w dorosłości. Osoby , które biorą udział w sprzątaniu, nie śmiecą, a jeżeli już to robią, to potem po sobie sprzątają, tak aby okolica nie zmieniła swego wyglądu. Poza tym zmuszanie opornych do uprzątnięcia zaśmieconych działek sprawia, że polskie miasta zyskują na wyglądzie, co przyciąga do nich przyjezdnych turystów, a zyski wynikające z tego  są najlepszym dowodem słuszności takich działań, nawet jeśli niektórzy będą musieli otrzymać mandaty.    

Kamil Sznyrowski 29-4-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text