Województwo mazowieckie

Pomiechówecka promenada
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 20 maj-31 sierpień 2015
ilustracja

Ciężko szukać na Mazowszu ciekawych i jednocześnie bezpiecznych miejsc do wypoczynku nad wodą. Aby skorzystać z uroków naturalnych cieków wodnych, ludzie decydują się na wypady na tzw. dzikie  plaże. Alternatywą dla takich miejsc jest promenada w Pomiechówku, miejsce gdzie można poczuć wyjątkowy rzeczny klimat wzbogacany o dodatkowe atrakcje. Dojazd nie powinien stanowić żadnego problemu. Pomiechówecka Promenada znajduje się przy głównej trasie prowadzącej z Nowego Dworu Mazowieckiego do Serocka. W nieznacznej odległości znajduję się również parking dla przyjezdnych.

Inwestycja powstała w 2014 roku i była współfinansowaniu ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Odnowa i rozwój wsi”. Jednym z głównych założeń projektu ma być wzrost atrakcyjności turystycznej i inwestycyjnej tego obszaru. Całkowity koszt inwestycji to 1 168 370,68 zł.

Panujące w okolicy warunki naturalne sprzyjają rozwojowi turystyki. Rzeka jest płytka, a nurt stosunkowo słaby. Kilka kilometrów dalej Wkra uchodzi do Narwi, która z kolei wpada do Wisły tworząc niezwykłą atrakcję przyrodniczą. Tutejsze lasy kryją w sobie bogactwo wielu gatunków zwierząt i roślin.

W ramach inwestycji powstała m.in. ścieżka dydaktyczna. Na jej szlaku można poznać ciekawostki związane z fauną i florą okolicznych lasów, jak również zgłębić wiedzę na temat prac prowadzonych przez leśników. Wybudowany punkt widokowy stwarza doskonałą okazję do podziwiania wyjątkowego krajobrazu. Uwagę turysty zwraca również drewniany domek, w którym znajdują się informacje turystyczne. Wzdłuż utworzonej, brukowej alejki postawiono nowoczesne oświetlenie, ławki, kosze na śmieci.

Ciekawym elementem architektury nadrzecznego krajobrazu są dwie kładki łączące brzeg z wyspą na rzece. Miejsce powstało z myślą o plażowiczach - jest w całości pokryte piaskiem, do rzeki prowadzi łagodny spadek.

Dodatkową atrakcją promenady jest siłownia plenerowa. Można z niej podziwiać tutejszą panoramę, a przy okazji zaznać odrobiny wysiłku na świeżym powietrzu. Siłownia powstała w ramach projektu “Aktywnie nad Wkrą – rozwój turystyki w Gminie Pomiechówek”. Łącznie zamontowano 16 przyrządów do ćwiczeń z których może korzystać jednocześnie 26 ochotników, w tym również osoby niepełnosprawne.

Uzupełnieniem nadrzecznej promenady jest park linowy, dofinansowany
z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego. Osoby żądne przygody na wysokości mają do wyboru 3 trasy: dla malucha, dla dzieci i standard. Park linowy został wyposażony w atestowany profesjonalny sprzęt alpinistyczny. Pracownicy obiektu są odpowiednio przeszkoleni i udzielają wszelkich potrzebnych wskazówek. 

Po drugiej stronie rzeki znajduje się również wypożyczalnia kajaków. Organizator spływu przetransportowuje chętnych samochodem w górę rzeki, skąd rozpoczynana jest wycieczka. Trasa szlaku wodnego zapewnia niezapominane doznania przyrodnicze i odrobinę frajdy. Ostatni przystanek to właśnie okolice promenady pomiechóweckiej. Pod wybudowaną wiatą można usiąść w grupie i spędzić miło czas. Do dyspozycji jest również palenisko, przy którym można zorganizować ognisko.

Autor: Krzysztof Jacoszek

Anna Kapuścińska 20-5-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text