Województwo mazowieckie

Polsko-hiszpańskie przyjaźnie
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 2-30 kwiecień 2015
ilustracja

W marcu uczniowie Gimnazjum nr 1 im. Łączniczek Armii Krajowej w Józefowie gościli swoich rówieśników z Półwyspu Iberyjskiego. Była to pierwsza tak duża wymiana międzyszkolna w mieście. W tym samym czasie szkołę odwiedzili uczniowie z Galicji i Katalonii. W sumie do Józefowa zawitało prawie 50 Hiszpanek  i Hiszpanów.

19 marca do Polski przyleciała 26-osobowa grupa uczniów ze szkoły les Miraflores z Los Oleiros. Trzy dni później dołączyli do nich uczniowie ze szkoły Sagrada Familia w Santa Perpetua de Mogoda. Wizyta związana była z realizacją projektu językowo-kulturowego „Santa Perpetua and Józefów – tak odległe, ale czy tak różne?”. Poza tym uczniowie z Katalonii współpracują z józefowskim gimnazjum w ramach projektu eTwinning. To edukacyjny program Unii Europejskiej. Promuje on wykorzystywanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w europejskich szkołach.

Takie spotkania to doskonała okazja nie tylko do nauki języka i poznania kultury innego kraju. To przede wszystkim możliwość zawarcia nowych znajomości. Zagraniczni goście nie nocują bowiem w hotelach, a korzystają z gościnności swoich polskich kolegów. Mieszkając u nich w domu poznają ich zwyczaje i siłą rzeczy przełamują bariery językowe.

Gospodarze stanęli na wysokości zadania i nie pozwolili by ich goście choć przez chwilę się nudzili. Oprócz wspólnych imprez, spotkań i zabaw sportowych, zorganizowano również przejażdżkę po okolicznych lasach. Frajda była ogromna, bo nie była to przejażdżka rowerowa, a podróż prawdziwym wozami konnymi. Na zakończenie na wszystkich czekała dobra zabawa przy ognisku.

Wizyta w Polsce nie mogła obyć się bez zwiedzania Warszawy. Hiszpanie byli w Muzeum Powstania Warszawskiego, w Łazienkach Królewskich i na Starym Mieście. Nie zabrakło też wizyty w Centrum Nauki Kopernik i na Stadionie Narodowym.

Okazuje się, że polska gościnność zrobiła na Hiszpanach ogromne wrażenie. Teraz szykują się do przyjęcia swoich polskich rówieśników. Młodzież z gimnazjum nr 1 w Józefowie odwiedzi ich już w maju. 

 

Elcia

e.albrechcinska@mazowszanie.eu 2-4-2015

Źródło: www.jozefow.pl oraz www.gimnazjum1.jozefow.pl

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text