Województwo mazowieckie

Polskie wsie połączą siły
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 16 marzec-31 grudzień 2015
ilustracja

Małe jest piękne. W myśl tej zasady powstanie w Polsce sieć, która będzie skupiała najciekawsze turystycznie wsie. To dobra wiadomość zwłaszcza dla tych, którzy lubią aktywny wypoczynek, ale nie tylko. Miejscowości przyłączone do sieci muszą wyróżniać się bogatym dziedzictwem kulturowym, tradycyjną zabudową oraz co najważniejsze – posiadać wiejski charakter. Czy któraś wieś z Mazowsza zostanie zauważona i przyłączona do Sieci Najciekawszych?

Pomysłodawcą utworzenia sieci jest wojewoda opolski. Według niego powinna powstać lista wsi w Polsce, która skupiałaby miejsca atrakcyjne dla turystów zainteresowanych życiem na wsi i chcących je lepiej poznać. Oprócz walorów przyrodniczych czy historycznych, wieś przyłączona do Sieci Najciekawszych, powinna prezentować również nowoczesne rozwiązania (trasy rekreacyjne, bazy noclegowe, obiekty sportowe). Wilczyński podaje jako przykład wieś Gniewino (woj. pomorskie), w której podczas mistrzostw Euro 2012 przebywała drużyna Hiszpanii.

Szansa

Dla sołectw, które podejmą starania i będą spełniać kryteria uczestnictwa w sieci to gwarancja rozwoju. To również wsparcie dla gmin, promocja i wymiana doświadczeń. Wsie skupione w sieci zostałyby wizytówkami regionów. Ten pomysł sprawdził się już w Europie – we Francji, Belgii i we Włoszech.

Kryteria

Co się liczy? Ważne jest ukształtowanie przestrzenne, wizerunek miejscowości, to czy miejscowość posiada obiekty noclegowe, trasy spacerowe i punkty widokowe. Oczywiście liczy się też pewien klimat miejsca i wrażenia, które po sobie zostawia. Polska Sieć Odnowy i Rozwoju Wsi wskazała już sto potencjalnych miejscowości, które mogłyby znaleźć się w tej sieci. Wyłoniono z nich pięćdziesiąt, które zostaną ocenione przez zespół ekspertów – geografów, ekonomistów, urbanistów i architektów.

Mazowsze?

314 gmin. A w nich wsie, które na pewno są warte odwiedzenia, ale czy któraś z nich ma szansę na znalezienie się w ogólnopolskiej sieci? Wiadomo już, że Mazowsze uczestniczy w rozmowach na temat jej powołania, jednak czy uda się województwu być w gronie reprezentantów swoich perełek – dziś trudno powiedzieć. Jedno jest pewne – na Mazowszu nie brakuje miejsc intrygujących i zasługujących na uczestnictwo w sieci –  Łyse, Opinogóra, Wsola, Czersk, Kadzidło. Takich miejsc, znanych nie tylko w regionie, ale i w całej Polsce jest dużo więcej. Być może wkrótce okaże się, że dołączą do grona najciekawszych.

 

gama

m.gadecka@mazowszanie.eu 16-3-2015

Źródło:

Polska Sieć Odnowy i Rozwoju Wsi www.psorw.odnowawsi.pl

Atlas Wsi www.atlaswsi.pl

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text