Województwo mazowieckie

Pokaż obrączkę
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 27 marzec-30 kwiecień 2015
ilustracja

Do regionu siedleckiego wrócił pierwszy zaobrączkowany w ubiegłym roku, dorosły bocian. Ekolodzy się cieszą, bo oznacza to kolejne cenne informacje. Ale niespodzianek jest więcej.

Bocian przyleciał wczoraj. Dziś ekolodzy potwierdzili, że to Jerzyk – ptak zaobrączkowany w maju w miejscowości Brzóze. Nazwany tak od imienia właściciela posesji,  na której jest gniazdo.

– Okazuje się, że to nasz bocian, ale teraz nie do końca jestem przekonany czy to Jerzyk. Mówiąc wprost –  to chyba jednak Jerzynka – tłumaczy zaskoczony Ireneusz Kaługa z Grupy EkoLogicznej.

Jerzykowi, który prawdopodobnie jest jednak bocianią damą, w tamtym roku przyrodnicy założyli specjalne obrączki. Już wtedy ptak dostarczył cennych informacji, np. o jego przywiązaniu do gniazda. Żerował niecałe pół kilometra od domu.

W tym roku razem z Jerzykiem (czy też Jerzynką) pojawił się drugi bocian. Teraz przyrodnicy będą je pilnie obserwować i czekać, aż inne wracające z Afryki bociany zasiedlą  kolejne gniazda. Łącznie w ciągu kilku lat przyrodnicy z Grupy EkoLogicznej zaobrączkowali 1000 ptaków. W grudniu jeden z nich został odczytany w Zambii, czyli ponad 7,5 tysiąca kilometrów od domu. W tym roku działacze szykują się do pobicia własnego rekordu. Wielkie liczenie ruszy niebawem. Już za 129 dni rozpoczyna się największa w Polsce akcja monitorowania bocianów.

To nie nowość. Na terenie powiatu siedleckiego bociany są liczone i obrączkowane corocznie od 5 sezonów. Dzięki znakowaniu możemy dowiedzieć się, że niektóre z naszych boćków lecą na zimowisko np. przez terytorium Ukrainy (obwód lwowski). Wiemy również, że zatrzymują się na odpoczynek w Izraelu, a na zimowisko docierają aż do Zambii (ponad 7300 km).

Obrączkowanie służy również rozpoznaniu miejsc stanowiących zagrożenie dla bocianów. Ptaki porażone na słupach energetycznych nieświadomie wskazują miejsca, które należy zmodernizować, by wyeliminować takie przypadki. Śledząc zaobrączkowane bociany dowiadujemy się również, gdzie najczęściej żerują ptaki z konkretnych gniazd.

W akcję liczenia i obrączkowania bocianów może włączyć się każdy. Chętni wolontariusze oraz osoby zainteresowane proszone są o kontakt e-mailowy: ekogrupa@o2.pl lub telefoniczny 604 261 281 z przedstawicielami Grupy Ekologicznej w Siedlcach.

Radosław Strzaliński

r.strzalinski@mazowszanie.eu 27-3-2015

www.grupaekologiczna.org.pl

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text