Województwo mazowieckie

Podróżuj na zdrowie!
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 5 maj-31 grudzień 2015
ilustracja

Rodzinne wczasy w jednym z europejskich miast? A może objazdowa wycieczka w gronie przyjaciół? Coraz częściej i coraz dalej podróżujemy. Najpierw, jeszcze na miejscu, wybieramy cel wyprawy, region, potem hotel i dodatkowe wycieczki. Oprócz wszelkich wygód, zadbajmy również o nasze bezpieczeństwo.

Bezpieczny kierunek

Zanim zdecydujemy się na podróż do kraju, o którym przeczytaliśmy już masę książek (i wprost nie wyobrażamy sobie innego kierunku naszej wycieczki) – sprawdźmy jeszcze – czy na pewno jest tam bezpiecznie. Ministerstwo Spraw Zagranicznych na swojej stronie internetowej opracowało specjalny poradnik, który podpowie gdzie możemy spokojnie wypoczywać. W zakładce „Ostrzeżenia dla podróżujących” znajdziemy wyszukiwarkę bezpiecznych i niebezpiecznych miejsc – wystarczy wpisać państwo, które nas interesuje. Ponadto warto zapoznać się z zasadami wjazdu do poszczególnych państw. W tym celu pomocny będzie zamieszczony na stronie MSZ wykaz państw wraz z wymaganymi dokumentami podróży (paszport, dowód osobisty, wiza).

Ubezpiecz się!

Kolejnym krokiem powinien być wybór odpowiedniego rozwiązania ubezpieczeniowego. Najczęściej oferty dla wypoczywających są konstruowane w ofercie pakietowej – różne ubezpieczenia wchodzą w skład jednej kompleksowej umowy ubezpieczenia (tzw. pakiet ubezpieczeń turystycznych). Trzeba pamiętać o szczegółowej analizie takich ofert, aby uniknąć nieporozumień i rozczarowań na miejscu. Na co zwracać uwagę? Po pierwsze na to, jak określono sytuacje, w których możemy się ubiegać o odszkodowanie, na wysokość sum ubezpieczenia oraz katalog wyłączeń spod ochrony ubezpieczeniowej (tzn. sytuacji, w których zakład ubezpieczeń nie wypłaci nam odszkodowania). Z ochrony wyłączone są zdarzenia, które wystąpiły np. po spożyciu alkoholu lub były działaniami wbrew miejscowemu prawu i zakazom władz lokalnych. Pakietowe ubezpieczenie zawiera najczęściej: ubezpieczenia NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków, KLZ (koszty leczenia za granicą), assistance (różnorodne pomocowe czynności na rzecz poszkodowanego i jego bliskich), koszty akcji ratowniczej i poszukiwawczej, OC (odpowiedzialność cywilna) i coraz częściej – ubezpieczenia sprzętu, bagażu oraz ubezpieczenie kosztów rezygnacji i wcześniejszego powrotu.

Jeśli podróżujemy po Europie warto wyrobić sobie EKUZ – Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Nie jest ona obowiązkowa, ale warto mieć ze sobą ten dokument zawsze przed wyjazdem do innego państwa członkowskiego UE/EFTA. W razie konieczności skorzystania z opieki medycznej podczas pobytu zagranicą, dzięki karcie, zostaniemy potraktowani tak, jak osoba ubezpieczona w tym kraju i nie powinniśmy być obciążeni innymi kosztami, niż te, które ponoszą jego mieszkańcy. Kartę można wyrobić w oddziałach NFZ, a także wypełnić przez Internet i zgłosić się tylko po odbiór do odpowiedniej placówki.

Podróż egzotyczna

Każdy o niej marzy. Za nim jednak odwiedzimy tropikalne zakątki świata – sprawdźmy na co się zaszczepić. Warunki sanitarne niektórych krajów sprzyjają łatwemu rozprzestrzenianiu się niebezpiecznych chorób. Pomocna będzie wyszukiwarka – ponownie na stronie MSZ. Wybierając państwo, które nas interesuje, dowiemy się, na co zaszczepić się przed wyjazdem. Znajdziemy tam również listę placówek medycyny podróży w każdym województwie.

iPolak

Bezpłatna aplikacja konsularna MSZ, którą warto pobrać przed podróżą. Zalety? Ułatwia kontakt z polskimi placówkami dyplomatycznymi, a także dotarcie do nich (wskazuje drogę na mapie). Można w niej znaleźć aktualne ostrzeżenia dla podróżujących oraz porady na temat trudnych sytuacji podczas wyjazdu. Przycisk S.O.S ułatwi szybki kontakt z polską placówką dyplomatyczną. Aplikację można pobrać ze strony www.msz.gov.pl/pl/ipolak.

 

gama

m.gadecka@mazowszanie.eu 5-5-2015

Źródło: MSZ

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text