Województwo mazowieckie

Podatek od najmu mieszkania
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 1 styczeń 2015-31 styczeń 2020
ilustracja

Wynajmujesz komuś mieszkanie? Pamiętaj, że masz obowiązek rozliczyć się z fiskusem. Ryczałt, podatek w skali roku, podatek liniowy… – możesz wybrać najbardziej dogodną dla ciebie formę. Która z nich jest najkorzystniejsza? 

Jako osoba, która wynajmuje swoje mieszkanie, dom garaż bądź innego rodzaju lokal, osiągasz tzw. przysporzenie majątkowego – korzyść majątkową w postaci czynszu. To natomiast wiąże się z koniecznością zapłacenia odpowiedniego podatku. Wszystkie obciążenia związane z wynajmem lokalu mieszkalnego ponosisz ty – jako właściciel. Formę opodatkowania i rozliczenia z urzędem skarbowym możesz wybrać spośród kilku dostępnych.

RYCZAŁT

Stawka podatku kształtuje się na poziomie 8,5%. Jeżeli zdecydujesz się na tę formę opodatkowania, musisz zawiadomić o tym urząd skarbowy właściwy dla twojego aktualnego miejsca zamieszkania. Jeżeli tego nie zrobisz, automatycznie przypisane zostanie ci opodatkowanie przyjęte dla skali podatkowej. Pamiętaj więc, aby osobiście lub drogą listowną – nie później niż 20. dnia w miesiącu, w którym otrzymasz opłatę za najem – dostarczyć do urzędu skarbowego odpowiednie oświadczenie. Nie ma niestety gotowego formularza, dlatego musisz przygotować odpowiedni dokument we własnym zakresie. Wpisz w nim siedzibę adresowanego urzędu, a także swoje dokładne dane osobowe. Możesz powołać się na artykuł 9 Ustawy z dnia 20 listopada 1998 zawarty w o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (ustawę tę znajdziesz tu: Dziennik Ustaw 1998 nr 144 poz. 930; dostępna jest na stronie http://isap.sejm.gov.pl/).

Stawka ryczałtowa jest bardziej dogodną formą rozliczania niż podatek naliczany na podstawie skali podatkowej, zwłaszcza dla osób, które nie osiągają wysokich przychodów z tytułu najmu i nie ponoszą kosztów związanych w wynajmowaniem mieszkania.

Na koniec roku rozliczeniowego (do 31 stycznia następnego roku) właściciel musi złożyć do urzędu zeznanie podatkowe (PIT-28).

NA ZASADACH OGÓLNYCH

 Obecnie obowiązują dwie stawki: 18% i 32%.  Pierwsza dotyczy przypadków, w których dochód z wynajmu nie przekracza 85 528 złotych, druga – powyżej tej kwoty. Dochód z najmu dolicza się do dochodów z innych źródeł (na przykład umowy o pracę).

Ta forma rozliczania umożliwia potrącanie kosztów, które właściciel ponosi w związku z najmem, takich jak amortyzacja, ubezpieczenia, odsetki od kredytu hipotecznego oraz opłaty za media. Jeżeli więc dużo inwestujesz w wynajmowany lokal, ta forma opodatkowanie będzie dla ciebie korzystna.

Dochody z najmu rozlicza się w tym przypadku po zakończonym roku – do 30 kwietnia trzeba złożyć w urzędzie skarbowym PIT-36.

PODATEK LINIOWY

Stawka podatku wynosi 19%. Skorzystać z niej mogą małżonkowie wynajmujący wspólnie mieszkanie. Ich dochody muszą jednak pochodzić z różnych źródeł (na przykład żona prowadzi własną działalność, a mąż pracuje na podstawie umowy o pracę).

Izabela Wieczorkowska

Izabela Wieczorkowska 8-1-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text