Województwo mazowieckie

Pochwal się umiejętnościami kulinarnymi lub gadaniem po kurpiowsku- weź udział w łyseckich konkursach
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 15 styczeń 2015
ilustracja

Konkurs „Na najsmaczniejszą potrawę regionalną” jest sposobem na promowanie dań pochodzących z regionu kurpiowskiego, a to przyczynia się do upowszechniania wiedzy na temat wykorzystania zalet potraw regionalnych w ofercie miejscowej agroturystyki. To także wymiana doświadczeń kulinarnych pomiędzy uczestnikami, a także forma przekazywania tradycji z pokolenia twórców na pokolenia następne.

Uczestnikami konkursu mogą zostać gospodarstwa agroturystyczne, lokalne stowarzyszenia lub grupy nieformalne np. Koła Gospodyń Wiejskich. Warunkami dopuszczenia potraw do konkursu będzie potwierdzenie przez jurorów, że danie i produkty, z których zostały wykonane są związane z obszarem kurpiowszczyzny, potrawa została wytworzona tradycyjnymi metodami, wywodzi się z tradycji i  kultywowanych w regionie zwyczajów oraz jest od dawna znana w okolicy.

Z kolei czwarta już edycja konkursu „Moziem o Kurpsiach po kurpsiosku” stanowi gratkę dla osób chcących pokazać umiejętności w posługiwaniu się autentyczną gwarą kurpiowską, a także słuchaczy i miłośników tego niecodziennego wydarzenia. Celem konkursu jest przedstawianie zgromadzonym opowiadań z życia Kurpiów, co ocali od zapomnienia obraz dawnego i obecnego życia na Kurpiach. Konkurs ponadto promuje gminę Łyse i wyróżnia ją spośród innych gmin powiatu ostrołęckiego.

Każdy z uczestników konkursu zostanie przydzielony do odpowiedniej kategorii: dzieci do lat 12, młodzież do lat 18 oraz osoby powyżej 18 roku życia. Gadka zostanie wygłoszona w formie monologu, a czas prezentacji nie może przekroczyć ośmiu minut. Zadaniem jury wybranego przez organizatorów, będzie ocena treści przedstawianej gadki pod względem: powiązania z kurpiowszczyzną, umiejętności posługiwania się gwarą kurpiowską oraz ogólnego wyrazu artystycznego (dodatkowym atutem będzie wystąpienie w stroju ludowym).

Więcej informacji na temat konkursów oraz karty zgłoszeniowe dostępne są na stronie www.gminalyse.pl. Swój udział można zgłaszać do dnia 13 stycznia b.r. Wypełnione karty zgłoszeniowe należy dostarczyć osobiście lub listownie, do Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Łysych lub przesłać drogą elektroniczną na adres e-mail: goksirlyse@wp.pl.

 

 

Paulina Piekarska

p.piekarska@mazowszanie.eu

Paulina Piekarska 15-1-2015

Źródło: http://www.gminalyse.eu/

1. Zdjęcie z zeszłorocznej imprezy „Kominki Kurpiowskie” (źródło: http://www.gminalyse.eu/)

 

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text