Województwo mazowieckie

Po zdrowie do Konstancina
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 23 marzec 2015-28 marzec 2016
ilustracja

Lecznicze powietrze zaledwie pół godziny drogi od Warszawy? To możliwe. Wystarczy wybrać się do Konstancina. Tu już od kilkudziesięciu lat leczą powietrzem, w dodatku – słonym. W konstancińskich tężniach właśnie rozpoczyna się sezon.

Drugie po Ciechocinku
Równo trzydzieści lat temu odkryto w Konstancinie zasoby leczniczej solanki, jednak dopiero dziewięć lat później zdecydowano o wybudowaniu tężni. Na szczęście sama budowa nie potrwała już długo. Tężnie solankowe dla kuracjuszy otwarto w 1978 r. Konstancińskie tężnie to drugie najstarsze i jedno z sześciu w kraju inhalatoriów na świeżym powietrzu. Ustępują tylko pochodzących jeszcze z XIX w. leczniczym budowlom z Ciechocinka. Tężnie w Konstancinie rozpylają solanki z odwiertu o głębokości ponad 1,5 km. Solanka konstancińska jest wodą leczniczą o temperaturze 29°C i stężeniu 7,5 proc. solanki.

Nie tylko dla palaczy
Spływająca po 6-metrowych ścianach z faszyny solanka, czyli lecznicza woda siarczkowa, odparowuje i wytwarza specyficzny mikroklimat. Szczególnie korzystny przy leczeniu przewlekłych i nawracających stanów zapalnych układu oddechowego, czy też w nadciśnieniu tętniczym. Pełną piersią mogą tu odetchnąć palacze i osoby pracujące głosem. Jak to działa? W konstancińskich tężniach woda siarczkowa rozbijana jest w mechaniczny sposób (przez grzybek) wytwarzając aerozol. To sprawa, że minerały i mikroelementy znajdujące się w solance są jeszcze efektywniej wchłaniane przez błony śluzowe dróg oddechowych i skórę, uzupełniając niedobór tych składników w organiźmie człowieka. Warto podkreślić, że solanka bardzo korzystnie wpływa na układ nerwowy i układ gruczołów dokrewnych. Poprawia też ogólną odporność organizmu.

Sezon w konstancińskich tężniach rozpoczął się już na początku marca i potrwa do połowy listopada. Kuracjusze i turyści mogą korzystać z dobrodziejstw tężni solankowych codziennie od rana do późnych godzin popołudniowych.

JaN

j.nalewajk@mazowszanie.eu 23-3-2015

Źródło: www.uzdrowisko-konstancin.pl

Autor zdjęcia: Albert Jankowski

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text