Województwo mazowieckie

Położna na medal
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 9 kwiecień 2015-30 wrzesień 2016
ilustracja

Praca położnej jest piękna, ale też bardzo ciężka. Tylko osoba z wielkim sercem, prawdziwym powołaniem i empatią potrafi poświęcić uwagę swoim podopiecznym oraz z cierpliwością i wyrozumiałością towarzyszyć kobiecie i jej rodzinie w tych ważnych chwilach ich życia. Profesjonalizm, opanowanie, służenie pomocą, delikatność, wyrozumiałość, ale również bardzo duża odporność na stres to tylko niektóre cechy Pani Katarzyny Adamczyk.

Położna z wieloletnim stażem z poradni ‚K” w Pułtusku zajęła III miejsce w pierwszej edycji kampanii społecznej ‚Położna na medal’, której celem było zwiększenie świadomości położnych na temat nowoczesnych standardów opieki okołoporodowej, a także uświadomienie roli położnej, jej kompetencji i odpowiedzialności w oparciu o przyjęte standardy pracy jaką na co dzień wykonuje. Pomysłodawcą i organizatorem kampanii jest Akademia Malucha Alantan. W gronie patronów merytorycznych znaleźli się: Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych, Polskie Towarzystwo Położnych, Fundacja Rodzić po Ludzku oraz portal edukacjapacjenta.pl

Kampania zaczęła się od 7 kwietnia i trwała 9 miesięcy ( tak jak okres ciąży). W tym czasie pacjenci mogli głosować na wybraną przez siebie położną, uzasadniając swój wybór. Do konkursu zgłoszono 705 położnych, na które łącznie oddano ponad 43 tysiące głosów. Katarzyna Adamczyk otrzymała ich ponad 8 tysięcy i usłyszała o niej cała Polska, a Pułtuszczanie cieszą się że mają taki SKARB.

Przez wiele lat istniało przekonanie, że poród powinien odbywać się pod okiem lekarzy, a położna jest tylko osobą, która pomaga w przyjęciu dziecka na świat. Teraz to podejście się zmieniło. Położna jest samodzielnym specjalistą i może ponosić pełną odpowiedzialność za przyszłą mamę i jej poród. Jej praca przynosi także wymierne korzyści. To położna jest osobą, która ma najbliższy kontakt z rodzącą i noworodkiem. Kontroluje cały przebieg porodu, przeprowadza podstawowe badania diagnostyczne. Jest łącznikiem między przyszłą mamą a lekarzem, który wkracza do akcji zwykle w finalnej fazie porodu.

Kobieta, która rodzi, potrzebuje wsparcia i poczucia bezpieczeństwa. Z tego powodu w narodzinach dziecka uczestniczą mężowie, partnerzy. Położna, stanowi wsparcie także dla przejętego swą rolą przyszłego taty , kieruje nim i często mówi mu,że ma np przygiąć głowę swojej żonie/partnerce,ma podać wodę,pomasować . Położna musi zwrócić uwagę na przyszłego ojca,gdyż wielu panów nie wytrzymuje widoku krwi bądź cierpiącej kobiety. Zadaniem położnej jest stworzyć takie warunki, by przyszła mama nie czuła, że ktoś ją obserwuje czy ocenia, by mogła wsłuchać się w swoje ciało, przybierać takie pozycje, w jakich ma wrażenie, że będzie jej wygodnie.

Zdaniem niektórych położnych, nikt nie zrozumie rodzącej lepiej niż druga kobieta. Stoi za tym również bardzo długa tradycja – poród zawsze był wydarzeniem kobiecym (kobiety pomagały innym kobietom). Narodziny dziecka są doświadczeniem bardzo seksualnym. Skrępowanie nagością czy fizjologią w obecności drugiej osoby (mężczyzny, ale też kobiety, z którą nie mamy odpowiednio dobrej relacji), może je skomplikować i wydłużyć.

Położna niezbędna jest każdej matce – ona dba o komfort porodu i opiekuje się kobietą po rozwiązaniu. Poród jest takim momentem, gdzie położna musi być niezwykle zorganizowana,musi przewidzieć swoje działanie i daną sytuację,często musi wyprzedzić tok wydarzeń.
Jest to zawód wymagający nie tylko powołania,ale i ogromnej pasji,empatii i chęci pomocy innym .

W rekach położnej są dwa życia- dziecka i matki. W każdej chwili może się coś stać- wystarczy jedna chwila aby poród potoczył się inaczej-niewłaściwy gest może prowadzić do strasznych komplikacji. Zawód położnej to nie tylko szczęśliwe rozwiązania, to także ból, łzy i śmierć.

Na porodzie rola położnej się nie kończy. Po porodzie poświęca czas nie tylko noworodkowi, ale także jego matce. Przede wszystkim omawia z nią jej stan psychiczny i fizyczny. Narodziny dziecka i okres laktacji są nowym wydarzeniem w życiu kobiety, niejednokrotnie przynoszącym lęk i niepewność. Życzliwość i opiekuńczość, empatyczna postawa położnej, jej wyrozumiałość, uśmiech, gotowość do reagowania na wszystkie wezwania wpływa na rozluźnienie napięcia u pacjentki, likwiduje strach, uspokaja, sprawia poczucie bezpieczeństwa. Pielęgniarka i położna podczas dialogu z pacjentką pełnią wówczas rolę mądrego i życzliwego opiekuna. Mogą tego dokonać, jedynie prawidłowo wykorzystując zasady komunikacji międzyludzkiej.

Mimo że to bardzo odpowiedzialny zawód Pani Katarzyna kocha to, co robi i daje jej to ogromną satysfakcję. Pani Katarzyna Adamczyk odebrała nagrodę 20 marca br. podczas pierwszej Ogólnopolskiej Konferencji „Położna na medal”, nad którą patronat objęło Polskie Towarzystwo Położnych w warszawskim hotelu Sobieski, który zgromadził ponad 300 gości, wśród których znalazły się wybitne autorytety naukowe, eksperci i praktycy z dziedziny położnictwa. Głównym partnerem wydarzenia były Zakłady Farmaceutyczne Unia. W komitecie naukowym wydarzenia zasiadły: prof. dr hab. n. med. Grażyna Iwanowicz-Palus – Prezes Polskiego Towarzystwa Położnych (UM Lublin) i mgr Leokadia Jędrzejewska – Konsultant Krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa położniczego i ginekologicznego. Gala rozdania nagród w konkursie „Położna na medal” została poprzedzona merytoryczną dyskusją, w trakcie której eksperci i praktycy rozmawiali m.in. o aktualnych trendach w opiece okołoporodowej, psychologii kobiety w okresie okołoporodowym czy opiece okołoporodowej nad kobietami z niepełnosprawnością.

źródło: www.pułtusk24.pl

Regina

 


 


 


 


 

r.niesluchowska@mazowszanie.eu 9-4-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text