Województwo mazowieckie

Pisać prosto nie jest prosto
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 19 maj 2015-12 maj 2016
ilustracja

Polska gramatyka i ortografia nie jednemu obcokrajowcowi spędza sen z powiek. Tymczasem okazuje się, że język polski przysparza kłopotów również samym Polakom. I o ile możemy przyjąć, że rozumiemy siebie nawzajem, to już nie każdy jest w stanie zrozumieć treść dokumentów urzędowych. Ratunkiem może być aplikacja Jasnopis.pl, której zadaniem jest przekładanie języka „urzędniczego” na polski. 

Decyzje administracyjne, obwieszczenia, komunikaty i pouczenia to tylko niektóre ze sposobów pisemnego komunikowania się z obywatelami, wykorzystywane przez urzędników. Niestety czytając takie dokumenty najczęściej zatrzymujemy się już gdzieś na trzecim zdaniu. I wcale nie dlatego, że musimy zaglądać do kodeksów prawa w poszukiwaniu przepisów, o których do nas piszą. Potrzebujemy raczej słowników by zrozumieć - co piszą, a dopiero później szukać tych kodeksów. Często są to pisma napisane trudnym i niezrozumiałym językiem.

Chcąc zaradzić naszym problemom zespół naukowców z warszawskiej Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej i Instytutu Podstaw Informatyki PAN opracował aplikację Jasnopis.pl. Przed aplikacją zadanie specjalne – pomóc nam zrozumieć urzędniczy „slang”, a samym urzędnikom podpowiedzieć, jak posługiwać się mniej hermetycznym językiem.

Naukowcy już udowodnili, posługując się aplikacją Jasnopis.pl, że aby zrozumieć niektóre treści ze strony internetowej ministerstwa finansów trzeba mieć co najmniej dyplom magistra, a ministerstwa edukacji – nawet doktorat. My sami, w prosty sposób możemy ocenić jak wysoko ocenią nasze wykształcenie urzędnicy, wchodząc na stronę jasnopis.pl i wrzucając w pole tekstowe fragment ostatniego dokumentu urzędowego, jaki otrzymaliśmy. Aplikacja analizuje tekst i ocenia go w skali  od 1 do 7, gdzie najniższa nota określa zapis jako zrozumiały dla uczniów klas I-III szkół podstawowych, a najwyższa mówi nam, że jest to treść jasna dla osób z doktoratem. Jasnopis.pl w badaniu bierze pod uwagę m.in. średnią długość zdania czy częstość użycia trudnych słów. Aplikacja podpowiada również jak uprościć tekst m.in. zaznacza zdania, które należy skrócić lub proponuje prostsze synonimy.

Projekt nie jest bynajmniej atakiem na ludzi pracujących w urzędach, a raczej formą zachęty do używania prostszego i bardziej przyjaznego języka

Możliwości aplikacji Jasnopis.pl można sprawdzić na stronie pod tą samą nazwą. Zainteresowanie wykorzystaniem aplikacji Jasnopis.pl zgłosili już Centralny Ośrodek Informatyki MSW i Rządowe Centrum Legislacji.

JaN

j.nalewajk@mazowszanie.eu 14-5-2015

Źródło:
www.jasnopis.pl

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text