Województwo mazowieckie

Piotr Gawroński strażakiem miesiąca
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 1 czerwiec-31 grudzień 2015
ilustracja

Stało się już tradycją, że w urzędzie marszałkowskim wręczane są nagrody honorujące strażaka miesiąca. Za akcję przeprowadzoną w marcu nagrodzony został 19-letni Piotr Gawroński z gminy Sienno, który wykazał się niezwykłym opanowaniem i odwagą.

– Postanowiłem wejść do środka i uratować tego człowieka – mówi o całej akcji speszony nagrodą Piotr Gawroński. A sytuacja nie była prosta.

W marcu w Starej Wsi (gmina Sienno) 19-latek zauważył pożar – paliły się stodoła i obora na jednej z posesji. Zaraz po tym, gdy spostrzegł ogień, postanowił udać się na miejsce, by go ugasić. Sprawa okazała się jednak bardziej skomplikowana. Pożar nie był przypadkowy, a mężczyzna, który go spowodował, zabarykadował się w domu i groził, że wysadzi budynek, używając butli gazowej.

Mimo to Piotr Gawroński wszedł do środka. Udało mu się obezwładnić mężczyznę, a następnie wyprowadzić go z domu. Nie tylko rozpoczął, ale też sprawnie przeprowadził akcję – z pomocą swojego kolegi zatrzymywał sprawcę pożaru do przyjazdu policji, a jednocześnie zadbał, by ktoś inny zakręcił zawór butli, z której ulatniał się gaz. Ostatecznie podpalone budynki musiało gasić 28 strażaków.

Piotr Gawroński dopiero od pięciu miesięcy należy do Ochotniczej Straży Pożarnej w Siennie (powiat lipski). Dość szybko przyszło mu sprawdzać się w sytuacjach ekstremalnych. Za swoją postawę – odwagę i opanowanie został nagrodzony tytułem Strażaka Miesiąca Marca 2015 r. Jednocześnie jest to nominacja do honorowego tytułu Strażak Roku 2015 Województwa Mazowieckiego. Nagrodę i list gratulacyjny wręczali mu wicemarszałkowie Janina Ewa Orzełowska i Leszek Ruszczyk. – Myślę, że warto mówić o takich ludziach, którzy reagują w sposób stanowczy i zdecydowany – podsumowała wicemarszałek Orzełowska i dodała: możemy tylko powiedzieć jedno – „Dziękujemy”.

(mech)

h.maliszewska@mazowszanie.eu 2-6-2015
ikonka jak dojechać

www.mazovia.pl

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text