Województwo mazowieckie

Pionkowskie Mesko rośnie w siłę
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 15 maj 2015-31 maj 2016
ilustracja

Początki lat 90. nie były łatwym czasem dla Ponikowskich zakładów. Również później nie udało się utrzymać produkcji w dawnym stylu. Teraz pojawiła się szansa na nowe miejsca pracy, a przede wszystkim na to, by o przemyśle zbrojeniowym znów było głośno. Mesko ze Skarżyska Kamiennej, które ma swój oddział w Pionkach, ruszyło z pracami nad ożywieniem pionkowskiego zakładu.

Pionkowski oddział Mesko to z jednej strony nowy rozdział w życiu miasta, a z drugiej kontynuacja dobrych tradycji  produkcyjnych.  Właśnie modernizowana jest fabryka, która za kilka lat stanie się jeszcze większym zakładem pracy (obecnie pracuje tu 170 osób, po modernizacji ma być o ok. 50 więcej). Jak twierdzą właściciele, zmiany powstają w oparciu o współprace z zagranicznymi partnerami firmy i właściciele spółki liczą nie tylko na wprowadzenie gotowych linii produkcyjnych, ale też na wsparcie badań polskich naukowców nad nowymi rozwiązaniami. Poza tym modernizacja zakładów daje szansę na to, że polski przemysł zbrojeniowy będzie mógł zaopatrywać się w proch tylko u polskich producentów.

Dziś zakład to głównie produkcja prochów jednobazowych. Właściciele firmy mają jednak plany, by prochy te ulepszyć, wprowadzając zmiany w ich produkcji, a także wykorzystać nowe technologie do tworzenia prochów wielobazowych. Powstanie też instalacja do produkcji łuski samospalającej. Taki rozwój będzie możliwy po wyremontowaniu linii produkcyjnych. Prace się niedługo zaczną, bo obecnie trwa proces uzyskiwania różnych niezbędnych uzgodnień i pozwoleń.

Modernizacja zakładu w Pionkach ma kosztować 44,7 mln zł. Spółka Mesko Pionki, która jest częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej SA, otrzymała dokapitalizowanie w wysokości 32 mln zł. – Dokończymy projekty istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa, które rozpoczęły się zanim jeszcze formalnie powstał PGZ – mówi prezes zarządu PGZ SA Wojciech Dąbrowski. – Mamy także zapewnione finansowanie m.in. na nowy projekt rozbudowy i modernizacji fabryki prochu w Pionkach, dzięki czemu zapewnimy polskiej armii amunicję najwyższej jakości.

(mech)

h.maliszewska@mazowszanie.eu 15-5-2015
ikonka jak dojechać

Na podstawie: www.pgzsa.pl

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text