Województwo mazowieckie

Pionierski zabieg w Centrum Zdrowia Dziecka
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 31 marzec-31 grudzień 2015
  • ikonka Warszawa Al. Dzieci Polskich 20
ilustracja

Złośliwy nowotwór oka tzw. siatkówczak to choroba, która występuje prawie wyłącznie u dzieci poniżej piątego roku życia. Lekarze z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie przeprowadzili pierwszy zabieg w Polsce polegający na dotętniczym podaniu chemioterapeutyku i tym samym uratowali zdrowie małej dziewczynki.

Dzięki doskonałym umiejętnościom i precyzji lekarzy udało się uratować wzrok pacjentki. Pierwszy raz chemię podano poprzez tętnicę udową bezpośrednio do tętnicy ocznej. Wcześniej jedyną szansą na przeżycie była amputacja gałki ocznej. Tego typu metody nigdy wcześniej w Polsce nie stosowano, a pacjenci byli zmuszeni leczyć się w innych krajach m.in. w Wielkiej Brytanii czy Stanach Zjednoczonych.

Instytut „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” to jeden z najnowocześniejszych szpitali dziecięcych w Polsce. To 15 klinik, 26 oddziałów, 30 poradni i 9 zakładów. To szpital z historią i duży ośrodek naukowy. Ta medyczna placówka od lat jest zdobywcą wielu ważnych nagród i wyróżnień, a Klinika Chirurgii Dziecięcej oraz Klinika Kardiochirurgii zostały uznane za najlepsze oddziały w Polsce.

 

gama 

m.gadecka@mazowszanie.eu 31-3-2015
ikonka jak dojechać
  • ikonka Warszawa Al. Dzieci Polskich 20

Źródło: Instytut „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” www.czd.pl

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text