Województwo mazowieckie

Piknik Historyczny na początek
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 12-29 czerwiec 2015
ilustracja

Turnieje rycerskie, tańce dworskie, kramy kupieckie oraz zabawy dla najmłodszych i nieco starszych – te i wiele innych atrakcji czeka na radomian, już w niedzielę 14 czerwca podczas Pikniku Historycznego „W drodze na Grunwald”. Otworzy on ponad dwutygodniowe obchody tegorocznych Dni Radomia.

Tańce i turnieje

W najbliższą niedzielę radomski Rynek i ul. Rwańska przeobrażą się w średniowieczną osadę. Już od godz. 10.00 będzie można odwiedzać kupieckie kramy ustawione przy ul. Rwańskiej. Sam piknik rozpocznie się o godz. 11.30 korowodem rycerstwa, który przejdzie z radomskiego zamku na Rynek. Na mieszkańców miasta czekać będzie wiele średniowiecznych atrakcji – turnieje rycerskie, pokazy tańca, a także lekcje średniowieczne. Będzie można zobaczyć pokazy dawnego rzemiosła – tkactwa, garncarstwa, kowalstwa, rozpalania ognia, bicia monet, odlewania metalu czy garbowania skór. A także spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku i obejrzeć pokazy zapaśnicze. Dla najmłodszych przygotowano archeologiczną piaskownicę, konkursy oraz plac zabaw. Nie zabraknie także smacznego jadła serwowanego w średniowiecznej karczmie. Dodatkową atrakcją będzie możliwość zwiedzania Muzeum im. Jacka Malczewskiego i ekspozycji w kamienicy starościńskiej.

To już drugi Piknik Historyczny w Radomiu. Pierwszy zorganizowany został z okazji 650. rocznicy przeniesienia Radomia na prawo magdeburskie. Główną atrakcją tegorocznego pikniku będą pokazy profesjonalnych grup rycerskich. Do Radomia przyjadą Bractwo Rycerskie Zamku Szydłów i Hufiec Rycerstwa Opatowskiego.

Czas oczekiwania

Piknik swoim tytułem „W drodze na Grunwald” nawiązuje do wydarzeń, które rozegrały się pod Radomiem przed słynną Bitwą pod Grunwaldem. Gdy wiosną 1410 r. w całym Królestwie Polskim trwały przygotowania do zbrojnej wyprawy na ziemie państwa Zakonu Krzyżackiego, a król Władysław Jagiełło planował przyszłą kampanię, starosta radomski Dobrogost Czarny z Wysokina kończył budowę mostu łyżwowego pod Kozienicami. To właśnie tym mostem 30 czerwca 1410 r. pod Czerwińskiem armia Polska przeprawiła się na drugą stronę Wisły, połączyła z wojskami litewskimi i ruszyła na Malbork. Jednak do tego czasu zostało kilka dni, most był w przygotowaniu, a rycerstwo zbierało się pod stolicami swych ziem, powiatów lub kasztelanii, skąd miejscowi urzędnicy mieli je poprowadzić do obozu monarchy. Wtedy na radomski zamek przybył miejscowy kasztelan Klemens z Mokrska, który nakazał wszystkim ludziom zobowiązanym do służby wojskowej, by gromadzili się zbrojno i konno pod miastem. Razem z rycerzami do Radomia ściągnęli liczni kupcy, kramarze, rzemieślnicy, kuglarze, a także ciekawcy. Na te kilka dni Radom stał się miejscem gwarnym i tłocznym i pełnym zabawy – rycerze doskonalili się fechtunku, swoje umiejętności ćwiczyli też łucznicy, a pozostali dobrze się bawili. I tak, aż do rozkazu wymarszu pod Czerwińsk. Właśnie do okresu w dziejach miasta będzie nawiązywał radomski Piknik Historyczny.

Dni Radomia 2015

Niedzielny piknik to jedynie wstęp do ponad dwutygodniowych obchodów Dni Radomia. W tegorocznym programie znajdą się m.in.: obchody 39. rocznicy Radomskiego Czerwca ’76, liczne koncerty, Festiwal Artystów ulicznych i Precyzji, piknik dla dzieci, a także liczne koncerty. Dla radomian wystąpią: IRA, Maciej Maleńczuk & Psychodancing. Scream oraz Szymon Wydra & Carpe Diem.

AniKa

a.groszyk@mazowszanie.eu 11-6-2015

Szczegółowe informacje dotyczące Dni Radomia ora Pikniku Historycznego dostępne są na stronie Urzędu Miasta Radomia www.radom.pl. Rys historyczny przygotowałam na podstawie rysu historycznego opracowanego przez dr Dariusza Kupisza (www.radom.pl).

PROGRAM DNI RADOMIA 2015

14 czerwca (niedziela)

11.30 – 20.00, Rynek – Radomski Piknik Historyczny – „W drodze na Grunwald”

obóz rycerski, pokazy dawnego rzemiosła, jarmark i wiele innych atrakcji

20 czerwca (sobota)

13.00 – 18.00, Plac przed Urzędem Miejskim przy ul. Żeromskiego 53 – 39. rocznica Radomskiego Czerwca '76 - Witryna Czerwca '76

wystawa statyczna sprzętu MO i ZOMO, wystawa fotografii historycznej „Czerwiec ’76”, gry oraz zabawy konkursowe dla dzieci i młodzieży

20-21 czerwca (sobota i niedziela)

17.00 – 21.00, Plac Konstytucji 3 Maja – IV Festiwal Artystów Ulicznych i Precyzji

Impreza składająca się z ulicznych pokazów, działań iluzjonistycznych, zręcznościowych i artystycznych

21 czerwca (niedziela)

9.30 – 14.00, Stadion MOSiR im. J. Piłsudskiego, Radom ul. Narutowicza 9, ulice miasta – Półmaraton Radomskiego Czerwca '76

25 czerwca (czwartek)

20.00, Amfiteatr, ul. Parkowa 1 – koncert

Renesans, IRA (w trakcie koncertu nastąpi wręczenie Radomskiej Nagrody Kulturalnej)

26 czerwca (piątek)

16.30 – 20.30, Amfiteatr, ul. Parkowa 1 – Piknik dla dzieci

27 czerwca (sobota)

20.00, Amfiteatr, ul. Parkowa 1 – koncert

Maciej Maleńczuk & Psychodancing

28 czerwca (niedziela)

20.00, Amfiteatr, ul. Parkowa 1 – koncert

Scream, Szymon Wydra & Carpe Diem

 

IMPREZY TOWARZYSZĄCE

12-14 czerwca (piątek-niedziela)

Orlik Basketmania

Wielki finał ogólnopolskiej imprezy sportowej. Trzy dni atrakcji z koszykówką w roli głównej

20 czerwca (sobota)

11.00, Plac Jagielloński – Życiodajny Krwiobieg

Honorowa zbiórka krwi. W programie m.in. pokazy ratownictwa medycznego, występy radomskich i warszawskich artystów, mecz towarzyski pomiędzy drużyną Czarnych Radom a Policją

20/21 czerwca (z soboty na niedzielę)

20.00, start: park Stary Ogród, meta: cmentarz ewangelicki przy ul. Kieleckiej – Anima Urbis – dusza miasta

24 czerwca (środa)

11.00, RKŚTiG Łaźnia, przed pomnikiem Jana Kochanowskiego – Imieniny Jana Kochanowskiego

W programie m.in. rozstrzygnięcie III edycji konkursu „O laur Kochanowskiego” organizowanego przez ZSO nr 6 w Radomiu

25 czerwca (czwartek)

18.00, Skrzyżowanie ulic Żeromskiego i 25 Czerwca – msza święta rocznicowa pod pomnikiem Radomskiego Czerwca ’76

26 czerwca (piątek)

14.00, ul. Żeromskiego, plac przed Urzędem Miejskim, Kościół Garnizonowy, Plac Konstytucji 3 Maja – Dzień z mundurem

Piknik ze służbami mundurowymi.

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text