Województwo mazowieckie

Pierwsze zgłoszenia do tegorocznej edycji Air Show
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 21 kwiecień 2015
ilustracja

Tegoroczne Międzynarodowe Pokazy Lotnicze zapowiadają się wyjątkowo, a to dlatego, że organizatorzy stawiają na zespoły akrobacyjne. Już teraz wiadomo, że nad Sadkowem zobaczymy ulubieńców lotniczej publiczności, czyli włoski zespół Frecce Tricolori. Pojawią się także dwa zespoły z Hiszpanii i duńska grupa Baby Blue. Nie zabraknie również Polaków, czyli radomskich Orlików i Biało-Czerwonych Iskier.

Do tej pory swój udział w Air Show 2015 potwierdziło ponad 30 uczestników z kraju i zagranicy. W Sadkowie pojawi się m.in. rumuński MiG-21 Lancer, grecki F-16 Zeus, francuski samolot bojowy Dassault Rafale czy austriacki turbośmigłowy Pilatus PC-7.  Lista zgłoszeń ciągle jest otwarta. Ostateczny skład uczestników powinien być znany do połowy lipca. Organizatorzy wysłali wiele zaproszeń i obecnie czekają na ich potwierdzenia – powiedział nam ppłk Artur Goławski, rzecznik prasowy pokazów.

W tym roku organizatorzy chcą postawić na pokazy zespołów akrobacyjnych, zaplanowali mniej solowych popisów niż przed rokiem. Organizatorom zależy, żeby na tegorocznym Air Show pojawili się goście, których jeszcze w Radomiu nie było. Bardzo cieszy nas fakt, że swój start potwierdził włoski zespół Frecce Tricolori z 313. Grupy Pokazowej, latający na MB-399 –  powiedział ppłk Goławski. Zespół gościł już w Radomiu dwukrotnie – w roku 2001 i w 2011, za każdym razem wzbudzając zachwyt zgromadzonej publiczności. Z całą pewnością występ zespołu Frecce Tricolori będzie jednym z najważniejszych punktów programu. Warto także zwrócić uwagę na pokazy hiszpańskich zespołów: Patrulla Aguila, wykorzystującego samoloty szkoleniowe C-101 i Patrulla Aspa, latającego na lekkich śmigłowcach Eurocopter Colibri.

Oprócz nich do Radomia powróci także szwajcarski zespół Patrouille Suisse, korzystający z maszyn Northrop F-5E Tiger II. Po raz pierwszy pojawi się zespół Królewskich Duńskich Sił Powietrznych „Baby Blue” na czterech samolotach T-17 Saab Supporter. W Sadkowie nie zabraknie także polskich lotników. Swój start potwierdziły Biało–Czerwone Iskry i radomskie Orliki. Obie formacje występowały na wszystkich dotychczasowych pokazach w Radomiu. Tak samo jak przed dwoma laty, na płycie lotniska odbędzie się również pokaz sprzętu wojskowego. W 2013 roku, widzowie Air Show mogli zobaczyć stacje radiolokacyjne i wyrzutnie rakiet będące na wyposażeniu polskiego wojska. W tym roku zaplanowano prezentację sprzętu używanego przez wojska lądowe. Organizatorzy chcą, żeby publiczność zobaczyła sprzęt, który normalnie można oglądać tylko na defiladach w Warszawie. Dlatego mają być wystawione czołgi, transportery, wyrzutnie rakiet i wiele innych. Chętni oczywiście będą mogli wejść do czołgu, co powinno najbardziej ucieszyć zwłaszcza najmłodszych gości imprezy. Organizatorzy spodziewają się, że każdego z dni pokazów, w Sadkowie pojawi się ok. 100 tys. osób. Mimo że radomskie lotnisko jest największe w Polsce, to jednocześnie może na nim przebywać najwyżej 60–70 tys. osób.

Organizatorzy Air Show nie nastawiają się na rekordy frekwencji, zależy im przede wszystkim na tym, by zorganizować dobre pokazy, które zadowolą wszystkich odwiedzających. Faktem jednak jest, że jeśli dopisze pogoda, to na lotnisku może być duży ścisk. Problemem mogą być także samochody, które nie zmieszczą się na wyznaczonych parkingach, ale najważniejsze jest święto lotnicze i pokazy międzynarodowych mistrzów pilotażu. Tegoroczne Air Show odbędzie się na radomskim lotnisku w dniach 22–23 sierpnia.

 

Kamil Sznyrowski 29-4-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text