Województwo mazowieckie

Pieniądze dla Podkowy Leśnej
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 26 maj-30 czerwiec 2015
ilustracja

Jedno z miast powiatu grodziskiego uzyskało wsparcie unijne. 749,5 tysięcy złotych popłynęło do Podkowy Leśnej. Już w sierpniu mieszkańcy oraz turyści będą mogli korzystać z nowej oferty kulturalnej. Dzięki dotacji zwiększona zostanie przystępność informacji związanych z historią i teraźniejszością miasta.

Umowa na dofinansowanie została podpisana przez wicemarszałka Leszka Ruszczyka oraz burmistrza Podkowy Leśnej Artura Tusińskiego i skarbnika Marię Ostrowską. Dofinansowane wykorzystane zostanie w ramach projektu „Budowa zintegrowanego miejskiego systemu informacji kulturalnej w zabytkowym mieście ogrodzie Podkowa Leśna”.

Dzięki unijnemu dofinansowaniu wszystkie najważniejsze punkty i obiekty miasta oraz trasy spacerowe zostaną specjalnie oznakowane (zwykłe tablice informacyjne połączone z innowacyjnymi aplikacjami). Postawiony zostanie specjalny plan miasta oraz pylony kierujące, nośniki z nazwami ulic i piktogramami. Przy każdym wjeździe do miasta znajdą się tzw. witacze, mówiące o wpisaniu Podkowy do rejestru zabytków. Kolejnym elementem realizowanego projektu będzie umiejscowienie paneli na plakaty i ulotki, na których można będzie umieszczać informacje dotyczące oferty kulturalnej miasta. Wszyscy ci, którzy pobiorą na swój smartfon lub tablet odpowiednią aplikację, będą mogli na bieżąco sprawdzać aktualne wydarzenia z miasta, informacje na temat wszystkich obiektów dziedzictwa miasta, instytucji, kościołów, tras spacerowych, organizacji pozarządowych. Ponadto będzie można przeglądać aktualne zdjęcia wszystkich ważnych zabytków i obiektów miasta. Aplikacje będzie można sciągnąć z utworzonej w ramach projektu strony internetowej. Dzięki realizacji projektu zwiedzanie miasta stanie się bardziej dogodne dla turystów i umożliwi łatwiejsze poznanie historii tego miejsca.

Ważnym elementem projektu jest dodanie do nośników informacyjnych napisy i oznakowanie dla osób niewidomych. 

Całkowita wartość projektu to 881 741,51 złotych, z czego kwota dofinansowania z Unii Europejskiej wynosi 749 480,28 złotych. Dofinansowanie udzielone zostało ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.

Podkowa Leśna leży 25 km od Warszawy. Zajmuje powierzchnię 1010 hektarów. Zamieszkuje ją około 4000 mieszkańców. Położona jest w Warszawskim Obszarze Chronionego Krajobrazu w otoczeniu lasów, na Równinie Łowicko-Błońskiej. Jako pierwsza w Polsce uzyskała miano miasta-ogrodu. Na jej terenie mieszczą się trzy rezerwaty przyrody: „Parów Sójek”, „Zaborów” im. W. Tyrakowskiego oraz Rezerwat im. B. Hryniewieckiego. 

Źródło: www.podkowalesna.pl.

Joanna Gruchała - Kominek 26-5-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text