Województwo mazowieckie

Piękny stary – nowy ratusz
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 2 kwiecień-31 maj 2015
ilustracja

Na dziedzińcu mławskiego ratusza trwają prace remontowe. Już niedługo to miejsce się zazieleni i przyciągnie nie tylko klientów urzędu, ale także małe dzieci. Na realizację inwestycji zarezerwowano w budżecie miasta 35 tys. zł.

Rozpoczęty w 2010 r. remont zabytkowego ratusza w Mławie trwał kilka lat. Prace prowadzono pod okiem wojewódzkiego konserwatora zabytków, by oddać jego historyczny charakter. Opłaciło się. Budynek robi duże wrażenie. A co najważniejsze, efekt prac cieszy samych mieszkańców Mławy.

Wymieniono okna, drzwi oraz dach. Na elewację budynku, po ponad 70 latach, powrócił także XVIII wieczny napis w języku łacińskim „Za panowania najjaśniejszego Stanisława Augusta, z Bożej łaski Króla Polski, wielkiego księcia Litwy przy poparciu starosty mławskiego Adama Feliksa dwóch imion Piotrowicza, kosztem całego miasta Jego Królewskiej Mości – Mławy, staraniem i pilnością sławetnego Stanisława Krokwińskiego, burmistrza mławskiego. Niech będzie jednaka sprawiedliwość dla biednych i bogaczy, mieszkańców i przybyszów. Roku Pańskiego 1789.” Niestety, podczas prac remontowych najbardziej ucierpiało otoczenie ratusza, zwłaszcza jego dziedziniec. Miało to związek z przebudową głównego wejście do ratusza zgodnie ze wskazówkami konserwatora. Wiązało się to także z koniecznością zdemontowania podjazdu dla niepełnosprawnych, a alternatywne wejście znajduje się obecnie od strony dziedzińca. To rozwiązanie nie jest przypadkowe. W pobliżu jest miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych. Poza tym po obu stronach chodnika zamontowano poręcze. Natomiast na parterze budynku, pozbawionym barier architektonicznych, znajdują się wydziały urzędu najczęściej odwiedzane przez mieszkańców: Wydział Spraw Obywatelskich, Urzad Stanu Cywilnego oraz Wydział Gospodarki Komunalnej, Mieszkaniowej i Ochrony Środowiska. Tu można także opłacić podatki czy też pozostawić korespondencję. To rozwiązanie idealne także dla matek z małymi dziećmi w wózkach.

Modernizacja dziedzińca to kolejny krok w stronę mławian. Przez dziedziniec prowadzi droga wejściowa do ratusza dla osób niepełnosprawnych oraz rodziców z dziećmi w wózkach. Liczymy, że będzie to miejsce szczególnie cenione przez nich, ale także innych klientów naszego urzędu – podkreśla burmistrz Sławomir Kowalewski. Dlatego aby stworzyć miejsce przyjazne mieszkańcom odtworzona zostanie zniszczona zieleń. Pojawią się nowe drzewa i krzewy. Powstanie pewnego rodzaju azyl, w którym będzie można odpocząć i poczekać na osoby załatwiające sprawy w urzędzie. Zamontowane zostaną ławki i stojak na rowery. Natomiast z myślą o najmłodszych – huśtawka. Dodatkowo dziedziniec zostanie wyłożony kamiennym brukiem zwanym potocznie kocimi łbami. Jest to charakterystyczny dla przedwojennej Mławy element architektury. Efekt prac poznamy już za miesiąc. 

 

Elcia

e.albrechcinska@mazowszanie.eu 2-4-2015

Na podstawie materiałów z Urzędu Miasta w Mławie 

foto: www.mlawa.pl

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text