Województwo mazowieckie

PAD dla stron
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 30 marzec-30 maj 2015
ilustracja

Tylko dwa miesiące zostały instytucjom publicznym na dostosowanie swoich stron internetowych do potrzeb osób niepełnosprawnych. Serwisy powinny zostać przebudowane zgodnie z międzynarodowym standardem WCAG 2.0. Dzięki narzędziom dostarczanym przez Polską Akademię Dostępności można to zrobić za darmo. Wystarczy wejść na stronę www.pad.widzialni.org.

Najważniejszy użytkownik
WCAG 2.0 (Web Content Accessibility Guidelines) to najnowsza wersja jednego z trzech najważniejszych dokumentów odnoszących się do dostępności stron internetowych. Dokument odnosi się do dostępności treści stron. To zbiór zasad, dla tych którzy chcą tworzyć maksymalnie dostępne strony.

Obowiązująca od 2008 r. wersja dokumentu odnosi się, już nie tyle do rodzaju zastosowanych technologii, co do samego użytkownika. Została podzielona na cztery pożądane przez potencjalnego użytkownika elementy. Po pierwsze informacje i komponenty interfejsu muszą być przedstawione użytkownikom w dostępny dla nich sposób (percepcja), komponenty interfejsu użytkownika oraz nawigacja muszą być funkcjonalne i zrozumiałe, a treść musi być na tyle rzetelna, aby mogła być poprawnie interpretowana przez różnych użytkowników.

PAD na problemy z dostępnością
Polska Akademia Dostępności (PAD) to projekt Fundacji Widzialni, wsparty funduszami od MAC. Warto podkreślić, że jest to projekt, w którym obok instytucji publicznych mogą brać udział również prywatne firmy czy organizacje społeczne. Na stronie PAD-u znajdują się m.in. darmowe narzędzia do tworzenia stron internetowych (narzędziownia), w tym również 180 gotowych pakietów serwisów internetowych wraz z systemem zarządzania treścią (wzorcownia). Korzystając ze serwisu akademii można nauczyć się tworzyć i zarządzać stroną tak, aby była ona dostępna dla niepełnosprawnych (platforma e-learningowa).

Okno na świat
Ministerstwo Cyfryzacji i Administracji na swoich stronach publikuje informacje uszczegółowiające, kto powinien swój serwis przebudować. Jeśli ze strony internetowej nie da się korzystać tylko za pomocą klawiatury, ta musi zostać zmodyfikowana ze względu na osoby z niepełnosprawnościami ruchowymi. Osoby niewidome muszę z kolei mieć możliwość odczytania wszystkich dokumentów umieszczonych na stronie, ale jeśli te zamieszczane są np.pdf-ach to takiej szansy już nie mają. Obowiązkowa jest również opcja z powiększaniem czcionki tekstów, a zdjęcia i grafiki muszą być uzupełniane o tzw. opisy alternatywne. Strony muszą mieć również napisy we wszystkich przez siebie umieszczanych filmach, inaczej nie będzie dostępna dla niesłyszących. Wreszcie strony powinny mieć przejrzysty i czytelny układ graficzny i być napisanymi przystępnym i niespecjalistycznym językiem.

JaN

j.nalewajk@mazowszanie.eu 30-3-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text