Województwo mazowieckie

Pływające muzeum
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 25 marzec-31 październik 2015
ilustracja

Królowa polskich rzek – Wisła króluje od kilku lat także w rankingach popularności wśród warszawiaków. Okazuje się, że to właśnie tu mieszkańcy stolicy najchętniej wypoczywają. W sezonie letnim nadbrzeże rzeki przeżywa prawdziwe oblężenie. Nic w tym dziwnego. Plaże, szlaki rowerowe czy lokale to tylko niektóre z licznych, przyciągających tłumy, atrakcji. Już niedługo, dzięki funduszom unijnym, pojawi się tu kolejna – Infobarka Wisła, czyli osobliwe muzeum na wodzie.

Oblicze Wisły zmienia się nieustanne. Przyczyniła się do tego z pewnością realizacja projektu Warszawskiego Węzła Wodno-Rowerowego Pedałuj i Płyń. Dzięki temu warszawiacy zyskali multimedialny Park Fontann na Podzamczu, szlak rowerowy wzdłuż Wisły, nadwiślańskie plaże. W tej chwili trwa przebudowa bulwarów i rewitalizacja Portu Czerniakowskiego. Brakuje jednak miejsca, w którym można byłoby uzyskać informacje na temat wydarzeń i atrakcji turystycznych na tym wiślanym szlaku.  

Stąd pomysł na Infobarkę Wisła. Dzięki ponad 725 tys. zł z UE zakupiona zostanie nowoczesna, przeszklona barka, w której powstanie zarówno punkt informacji nadwiślańskiej jak i pewnego rodzaju muzeum. Barka zostanie wyposażona w sprzęt multimedialny z interaktywną mapą miejsc i wydarzeń. Odbywać się tu będą także spotkania związane z historią rzeki oraz prelekcje wiślanych aktywistów. Pojawią się m.in. wodniacy, podróżnicy oraz ornitolodzy. Będą pokazy filmów zarówno o tematyce przyrodniczej, jak i o spływach kajakowych Wisłą. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Ponadto zwiedzający będą mogli bezpłatnie ściągnąć na swoje telefony specjalną aplikację, która pozwoli im poznać Wisłę z punktu widzenia historycznego oraz współczesnego. Znajdą też programy zwiedzania, które podpowiedzą im m.in. jakie miejsca są warte bliższego poznania. Dowiedzą się też w jaki sposób można się do nich dostać i gdzie można wypożyczyć konieczny do tego sprzęt, np. rower, longboard, kajak czy tramwaj wodny.

Infobarka Wisła to pierwsza tego typu inicjatywa, która umożliwi mieszkańcom stolicy i turystom poznanie historii Wisły, począwszy od XII w. Na dodatek – bezpłatnie.

Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest fundacja Do Dzieła!, która od czterech lat aktywnie uczestnicy w przemianach nad Wisłą. Trzy razy realizowała projekt animacji kulturalnej Przystań nad Wisłą. Wspólnie z Biurem Kultury m.st. Warszawy organizuje również cykle muzyczne i program animacyjno-kulturalny w klubokawiarni Cud Nad Wisłą. Ponadto tworzy animacje kulturalno-rekreacyjne w Plażowej. Ma także doświadczenie w projekcie nadwiślańskiej przestrzeni rekreacyjno-sportowej Nowe Życie, która pojawiła się w 2012 r. w miejscu obecnie remontowanych bulwarów.

Elcia

 

e.albrechcinska@mazowszanie.eu 25-3-2015

Źródło: www.mazovia.pl 

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text