Województwo mazowieckie

Płocki teatr
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 1 styczeń 2015-31 styczeń 2020
ilustracja

Mazowsze to region niezwykle bogaty pod względem dziedzictwa kulturowego. Miejscem, które z pewnością wpływa na wyjątkową tożsamość województwa mazowieckiego, jest płocki teatr – jedna z najstarszych scen w Polsce.

Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku istnieje już ponad dwa stulecia. Przez ten czas na jego deskach odbyły się setki spektakli i innych wydarzeń, takich jak imprezy polityczne, sportowe oraz akademie. Dzięki pomocy finansowej samorządu województwa mazowieckiego teatr został wyremontowany i dziś jest jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce.

Poznajmy jego historię. Teatr płocki rozpoczął działalność 12 sierpnia 1812 roku. Pierwotnie zlokalizowany był przy ulicy Piekarskiej, na płockiej skarpie. Powstał w wyniku przebudowy gmachu pustego kościoła dzięki staraniom Rajmunda Rembielińskiego. Dostępne nam źródła wskazują, że otwarcie placówki nastąpiło 20 sierpnia 1812 roku. W tym okresie niewiele miast mogło pochwalić się własnym obiektem teatralnym. Kroniki mówią, że miejsce to było bardzo piękne i pełne dekoracji.

Teatr zaczął przyciągać do Płocka aktorskie trupy wędrowne. W 1823 roku na deskach płockiego teatru gościli nawet aktorzy z Teatru Narodowego w Warszawie, co stało się nie lada wydarzeniem. Im dłużej istniał teatr, tym publiczność wymagała od aktorów bardziej „wykwintnych” sztuk. Repertuar ewoluował, rozwijał się, zmieniał… W czasie działalności siedziba teatru była kilkakrotnie remontowana.

Z początkiem 1940 roku budynek został rozebrany przez okupanta. Teatr został ponownie uruchomiony dopiero w 1975 roku, po 30 latach starań o przywrócenie go na mapie miasta. Największe wysiłki w celu powtórnego otwarcia placówki podejmowało Towarzystwo Przyjaciół Teatru. Na nową siedzibę placówki wybrano obiekt wybudowany dla Petrochemii Dom Kultury przy Nowym Rynku, który dysponował dwoma scenami: dużą i małą. W okresie tym pierwszym dyrektorem teatru był Jan Skotnicki. Wówczas miejsce to nosiło nazwę Teatr Płocki – Ośrodek Kultury i Sztuki. Jako pierwsze po uruchomieniu sceny wystawiono przedstawienie „Krakowiacy i Górale”. Po dwóch latach działalność teatralna i kulturowa placówki została rozdzielona, co skutkowało powstaniem Teatru Dramatycznego i Płockiego Domu Kultury. W latach 1981–1982 rolę dyrektora placówki sprawował Andrzej Maria Marczewski. Kolejnymi byli Jerzy Stępniak i Tomasz Grochoczyński. Dziś placówkę prowadzi Marek Mokrowiecki.

Z płocką sceną związanych jest wiele wybitnych postaci, między innymi: Grażyna Zapolska, Wincenty Rapacki, Ludwik Solski, Wojciech Bogusławski oraz Mira Zimińska-Sygietyńska.

Autor: Joanna Gruchała-Kominek

 

Anna Kapuścińska 31-1-2015
ikonka jak dojechać

Źródło: Barbara Konarska-Pabiniak, Teatr w Płocku 1812–2012, Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego, Płock 2012.

190 lat Teatru Płockiego, praca zbiorowa pod red. Mokrowieckiego Marka, Skierskiego Leszka, Urbankowskiego Bohdana, Teatr Dramatyczny w Płocku, Płock 2002.

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text