Województwo mazowieckie

Płocka „Jagiellonka” będzie miała swoje muzeum
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 22 kwiecień-30 czerwiec 2015
ilustracja

Piwnice Jagiellonki zostaną przekształcone w muzeum. Szkoła szczycząca się ponadwiekową historią posiada liczne eksponaty, które warto pokazać szerszej publiczności. Wszystko to będzie możliwe dzięki unijnej dotacji.

Dofinansowanie z Unii

Modernizacja szkoły będzie możliwa dzięki środkom finansowym pochodzącym z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego. Pieniądze te pokryją większość kosztów, bo prawie 600 tysięcy złotych. Dzięki dotacji możliwe będzie wykonanie planu, który już od jakiegoś czasu czekał na realizacje. Umowa na dofinansowanie muzeum szkolnego została podpisana przez Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika i Prezydenta Miasta Płocka Andrzeja Nowakowskiego. Projekt nosi nazwę: „Zmiana sposobu użytkowania pomieszczeń starych szatni na pomieszczenia muzealne w wykonaniem instalacji klimatyzacyjnej i remontem pomieszczeń w budynku LO im. W. Jagiełły w Płocku”.

Bogata ekspozycja

Szkoła przez lata istnienia zgromadziła wiele interesujących dokumentów i pamiątek. Szatnie znajdujące się w piwnicy budynku zostaną zmodernizowane i zaadaptowane na muzeum. Pomieszczenia te już teraz mają charakterystyczny klimat ze względu na występujące tu sklepienia.

Zaplanowane są trzy części wystawy. Pierwsza będzie dotyczyła historii Płocka w latach powoływania i funkcjonowania szkoły, druga zaś przedstawi ogólną historię szkoły. Ostatnia obejmie ekspozycję pamięci „Jagiellończyków”. Tu zostaną zaprezentowanepostacie znanych uczniów i absolwentów, takich jak Antolek Gradowski, Władysław Broniewski, Stefan Themerson, Stefan „Liść” Bronarski czy Tony Halik. Ekspozycja zostanie oddana do użytku w bieżącym roku.

W projekt powstania muzeum zaangażowane są Urząd Miasta, Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna oraz Stowarzyszenie Jagiellończyków.

Joanna Gruchała - Kominek 22-4-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text