Województwo mazowieckie

Płońsk z szansą na TOP!
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 23 marzec 2015-28 marzec 2016
ilustracja

Gmina Płońsk jest jedyną gminą na Mazowszu, która w tym roku powalczy w konkursie Top Inwestycje Komunalne 2014 o tytuł. Nominację otrzymała Biogazowania. Czy płońska inwestycja ma szanse w starciu z takimi gigantami jak wrocławskie Afrykarium i Oceanarium czy Pomorska Kolej Metropolitalna? Głosowanie trwa do 7 kwietnia. Wkrótce potem poznamy wyniki.

Top Inwestcja?
Top Inwestycja to przede wszystkim inwestycja prorozwojowa, ale też taka,która wyróżnia się walorami estetycznymi, funkcjonalnością i nowatorskim podejściem do założonego projektu. Nie bez znaczenia przy ocenie nominowanej inwestycji będzie finansowa strona jej realizacji. W jaki sposób projekt został sfinansowany, jak ma się jego wartość do budżetu i możliwości samorządu, który go prowadził. Wysoko oceniane będą te inwestycje przy których projektowaniu prowadzono konsultacje z lokalnymi społecznościami.

Czym to pachnie?
Prace nad biogazownią zlokalizowaną na terenie oczyszczalni ścieków w Płońsku zakończyły się w grudniu zeszłego roku. Inwestycja o wartości 4,5 mln zł. została w 70 proc. sfinansowana z preferencyjnej pożyczki udzielonej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie oraz w 30 proc. ze środków własnych PGK w Płońsku.

Biogazownia została przebudowana w nowatorski sposób. Po raz pierwszy w Polsce zdecydowano się na niebudowanie kosztownych basenów ściekowych. Zamiast tego wykorzystano istniejące już zbiorniki osadowe, które przykryto specjalną kopułą. Gromadzący się pod tym nietypowym dachem biogaz odprowadzany jest do zbiorników. Biogaz wykorzystywany jest jako energia cieplna, przy pomocy której ocieplane są budynki administracji, warsztaty i laboratoria wchodzące w skład płońskiej oczyszczalni ścieków. W ten sam sposób ogrzewana jest również Hala Odpadów Segregacji Odpadów będąca z kolei częścią płońskiego RIPOK-u.

Dzięki temu innowacyjnemu rozwiązaniu płońska oczyszczalnia oszczędza konkretne środki, a mieszkańcy Płońska mogą spokojnie odetchnąć pełną piersią, bo realizacja inwestycji znacznie zmniejszyła zapachy charakterystyczne dla oczyszczalni.

Warto docenić także walor architektoniczny inwestycji. Kopuła, pod którą ukryty jest basen, ma nietypowy i ciekawy kształt, co zdecydowanie wyróżnia płońską oczyszczalnię.

Co równie ważne, biogazowania powstała w oparciu o autorski projekt inżyniera Dariusza Matuszewskiego –prezesa PGK – oraz pracowników spółki i współpracowników.

Płoński projekt w tym momecnie zajmuje wysokie trzecie miejsce. Warto więc głosować. Informacje jak głosować znajdują się na stronie: http://www.portalsamorzadowy.pl/serwis/top-inwestycje-komunalne-2015/nominacje/

JaN

j.nalewajk@mazowszanie.eu 23-3-2015

Źródło: www.portalsamorzadowy.pl

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text