Województwo mazowieckie

Płace na Mazowszu
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 1 marzec 2015-1 marzec 2016
ilustracja

 

Ile zarabia się na Mazowszu? Ile w Warszawie, a ile poza stolicą? Odpowiedź przynosi Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń, realizowane co roku przez firmę Sedlak&Sedlak.

Warszawa w czołówce, pozostałe miasta w tyle…

Warszawa na tle kraju plasuje się na podium, jeśli chodzi o wysokość zarobków. Nic w tym dziwnego. To tu właśnie główne siedziby mają dynamicznie prosperujące międzynarodowe koncerny i korporacje. Niestety poza stolicą kwestia wysokości zarobków nie jest już tak optymistyczna. Nawet w obrębie samego Mazowsza dysproporcje są znaczne.

Badani w procentach

W Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń za rok 2014 udział wzięło ponad 125,5 tys. pracowników; 72 proc. z nich legitymowało się wyższym wykształceniem, a 67 proc. było mieszkańcami dużych miastach (tj. powyżej 100 tys. ludności). Wśród uczestników badania 62 proc. to młodzi ludzie poniżej 35 roku życia, z kolei 69 proc. ankietowanych to specjaliści w swoich branżach bądź kierownicy działów. 45 proc. badanych to pracownicy dużych korporacji zatrudniających powyżej 250 osób.

Mediana wynagrodzenia

 Jak wynika z badania firmy Sedlak&Sedlak w 2014 roku połowa osób pracujących w stolicy zarabiała około 6000 zł brutto miesięcznie, z kolei średnia miesięczna pensja w Warszawie wyniosła 8182 zł brutto. Najlepiej płaciły firmy duże, o liczbie pracowników powyżej 250. Jednak 10 proc. badanych wykazywało zarobki poniżej 2775 zł brutto, a kolejnych 10 proc. – powyżej 15 500 zł w skali miesiąca. Powyższe 6000 zł brutto jest medianą liczoną dla warszawskich wynagrodzeń w roku 2014. Czym jest owa mediana? Miarą statystyczną (lecz nie wartość średnia!), odpowiadającą dokładnie połowie danej wartości, czyli jeżeli w Warszawie pracownik zarabia około 6000 zł brutto, oznacza to, że 50 proc. pracowników zarabia więcej niż 6000 zł a kolejne 50 proc. – mniej.
W statystyce mediana jest uznawana za bardziej wiarygodną miarę od wartości średniej, gdyż nie jest wypaczana przez skrajne wyniki.

Struktura płacowa w Warszawie

Jak przedstawiają się zatem mediany wynagrodzeń dla poszczególnych branży w Warszawie? Najkorzystniej finansowo wypada branża telekomunikacyjna z medianą zarobków rzędu 7700 zł brutto miesięcznie, następnie dział IT – 7138 zł; energetyka i ciepłownictwo – 6550 zł; branża usług dla biznesu – 5970 zł oraz usług dla ludności – 4200 zł. Co ciekawe, branża informatyczna IT w pozostałych regionach Polski znajduje się na szczycie listy wynagrodzeń, natomiast w Warszawie zajęła drugą pozycję.

Jeżeli chodzi o profil wykształcenia w stosunku do otrzymywanego wynagrodzenia, to z pewnością opłaca się być wykwalifikowanym magistrem inżynierem, w tym przypadku mediana płacy wyniosła 8000 zł brutto miesięcznie. Natomiast wyższe magisterskie czy wyższe zawodowe wykształcenie pozwalało na zarobki o medianie rzędu – kolejno 6500 zł brutto oraz
5000 zł brutto. Osoby o najniższych zarobkach to te z wykształceniem podstawowym, gimnazjalnym czy zawodowym zasadniczym – dla nich mediana wynagrodzenia wyniosła 3000 zł brutto.

Oczywiście bezkonkurencyjni w kwestii pensji byli dyrektorzy przedsiębiorstw oraz korporacji mieszczących się w Warszawie – z medianą 17 000 zł. Aż 9000 zł miesięcznie zarabiali kierownicy, 5600 zł specjaliści, natomiast 3200 zł szeregowi pracownicy. Staż pracy również rzutował na wielkość wynagrodzenia. I tak najmniej pracodawcy w Warszawie oferowali początkującym pracownikom, przeciętnie 3407 zł brutto, z kolei tym doświadczonym, o stażu powyżej 11 lat, oferowali 8400 zł brutto. Typowy podział na duże i mniejsze przedsiębiorstwa widoczny był w kwestiach zarobków, bowiem w tych wielkich (powyżej 250 pracowników) pensja co drugiego zatrudnionego wynosiła 6500 zł, natomiast w mikroprzedsiębiorstwach (czyli poniżej 10 pracowników) mediana płacy plasowała się na poziomie 4210 zł brutto.

Jakie płace poza Warszawą?

Różnice płacowe między stolicą a pozostałymi miastami Mazowsza są wyraźne. Stolica oferuje przeciętnie o 35 proc. większe zarobki Gdy pominiemy Warszawę w statystykach, to mediana liczona dla Mazowsza spadnie do poziomu 3900 zł brutto. Z kolei 5400 zł wynosi mediana dla całego województwa mazowieckiego, łącznie z Warszawą. Różnice wynagrodzeń są szczególnie widoczne w branży telekomunikacyjnej, bowiem wynoszą one 111 proc. na korzyść Warszawy. Podobnie jest w sektorze bankowym – mediana płacy w stolicy to 7100 zł, z kolei poza nią już tylko
4000 zł. W sektorze IT zarobki są na poziomie 7500 zł w Warszawie oraz
5450 zł w innych miastach Mazowsza.

Jak przeciętne płace kształtują się w innych mazowieckich miastach?
W Radomiu, drugim co do wielkości mieście Mazowsza, przeciętne wynagrodzenie wynosi tylko 3411 zł, jeszcze niższe jest w powiecie radomskim, bo 2857 zł, z kolei w Ostrołęce wynosi 3776 zł, w Ciechanowie 3495 zł, w Płocku 4600 zł, zaś w Siedlcach 3465 zł. I dlatego większość z nas chciałaby z pewnością zarabiać tyle, ile w Warszawie. Jednak jak zaznacza pan Tomasz, 37-letni radomianin pracujący w jednym z przedsiębiorstw w Warszawie, stolica ma swoje koszty: - Tu w Warszawie zarobki są większe, jednak i duża jest konkurencja na rynku pracy. Pracodawcy mają większe wymagania, bo i mają w czym wybierać. Ponadto samo życie w stolicy sporo kosztuje, żywność, media i przede wszystkim wynajem mieszkania, o kupnie nie wspominając. W Radomiu dwupokojowe mieszkanie kupię już za 150 tys. zł, tu w stolicy musiałbym wyłożyć dwukrotnie więcej. Ceny są horrendalne!.

 Tak więc dysproporcje płacowe, a tym samym koszty utrzymania są wyraźne
w obrębie całego Mazowsza. Warszawa ze swoimi zarobkami góruje w statystykach, jednak w pozostałych miejscowościach realia płacowe wypadają dosyć skromnie. Doskonale wiedzą o tym chociażby mieszkańcy Radomia czy Szydłowca.

Monika Cąpała-Sładek

Monika Cąpała - Sładek 21-2-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text