Województwo mazowieckie

Otyłość brzuszna - pozbądź się jej !
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 1 maj-31 lipiec 2015
ilustracja

Gromadzący się tłuszcz w talii, potocznie nazywany oponką, to problem estetyczny, ale i zdrowotny. Nadmiar tłuszczu w talii może przełożyć się na problemy ze zdrowiem. 

Otyłość brzuszna, zwana również centralną, dotyka około 35 procent Polaków. Tłuszcz odkładający się w talii jest najbardziej niebezpieczny. Jego gromadzenie przekłada się na zaburzenia przemiany materii , prowadzi do cukrzycy czy nadciśnienia.

Posiadając oponkę, trudniej jest prowadzić aktywny styl życia. Takiej osobie jest ciężej w pierwszej fazie otyłości wykonywać na przykład ćwiczenia, a kiedy otyłość brzuszna jest już w zaawansowanym stadium - często najprostsze czynności sprawiają problemy.

Jednak należy pamiętać, że otyłość brzuszna nie pojawia się bez wpływu odpowiednich czynników.

Jednym z winowajców oponki jest kaloryczna żywność, zawierająca cukry proste, często spożywane słodycze. W pierwszej kolejności należy wprowadzić zmiany żywieniowe, zrezygnować z produktów prowadzących do otyłości, zamienić je na zdrową żywność.

Przyczyną otyłości brzusznej nie jest tylko i wyłącznie zła dieta. Powoduje ją również nadmiar stresu, za który odpowiada kortyzol (hormon stresu). Dzięki niemu komórki znajdujące się na brzuchu otwierają się na przyjęcie tłuszczów, tworząc w ten sposób zapasy. Stres pobudza również neuropeptydy, wpływające na przyrost wagi. Dlatego ważne jest ograniczanie stresu, właściwe jego rozładowanie. Można to zrobić za pomoca aktywności fizycznej, biegu bądź spaceru lub zrobienia czegoś, co sprawia nam wielką przyjemność.

W dzisiejszych czasach niestety każdy ma mało ruchu. Prawie wszędzie przemieszczamy się samochodem, bo tak jest szybciej i łatwiej. Niekiedy spędzamy osiem godzin w pozycji siedzącej. Dlatego organizm spala mniejszą ilość energii, a spożywając posiłki bez wykonywania aktywności fizycznej, w dużym stopniu przekraczamy potrzebną liczbę kalorii.

Postawmy na aktywność! Dzięki niej spalimy nadmiar tłuszczu w organizmie. Możemy ćwiczyć, biegać czy chodzić. Każdy powinien wygospodarować minimum trzydzieści minut dla siebie - dla swojego zdrowia. Przy wolnym biegu trwającym 30 minut jesteśmy w stanie spalić około trzystu pięćdziesięciu kalorii. Biegając godzinę - nawet siedemset kalorii!!

Zła dieta, brak ruchu i hormony - to trzy podstawowe bodźce prowadzące do otyłości brzusznej. U kobiet wahania hormonalne, na przykład w czasie menopauzy Mogą prowadzić do oponki. W takim przypadku warto udać się do endokrynologa i określić poziom hormonów.

Każda aktywność fizyczna nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, jeśli nie zmienimy nawyków żywieniowych. Możemy biegać, spalać po tysiąc kalorii. Jednak jeśli po powrocie zajadamy się słodyczami czy białym pieczywem, treningi okażą się nie skuteczne.

Po pierwsze ruch, po drugie zmiany nawyków żywieniowych!

Należy ograniczyć liczbę spożywanych kalorii dziennie do około 1500 kalorii. Gwałtowne i restrykcyjne diety poniżej 1000 kalorii mogą pobudzić organizm do magazynowania i powstania tkanki tłuszczowej.

Postaw na produkty z niskim indeksem glikemicznym!

Rozsądna dieta  powinna być urozmaicona. Nie powinna składać  się z tych samych potraw, ponieważ prowadzi to do monotonii, a ta z kolei przekłada się na zmniejszony metabolizm.

Sięgnąć należy do produkty zbożowe, takie jak pieczywo pełnoziarniste, płatki owsiane, brązowy ryż. Są one źródłem węglowodanów złożonych, które wolniej uwalniają  energię, a także dostarczają błonnik, niezbędny przy odchudzaniu. Oprócz brązowego ryżu i płatków owianych nie może zabraknąć warzyw, które również są węglowodanami złożonymi.  Uważać należy na węglowodany proste, znajdujące się w białych bułkach i chlebie, słodkich drożdżówkach, które są  bardzo kaloryczne i gwałtownie podnoszą poziom glukozy we krwi.  Dieta odchudzająca to również białko. Znajdziemy je w nabiale ( serki, kefiry , jogurty) oraz mięsie drobiowym i rybach.

Osoby odchudzające się i nie tylko powinny pamiętać o systematyczności posiłków. W ciągu dnia powinniśmy zjeść maksymalnie pięć posiłków. Nie mogą to być obfite dania. Zjadając mniejsze porcje dajemy szansę orgazmowi na spalenie dostarczanych kalorii. Pomijanie posiłków wywołuje uczucie silnego głodu. Kiedy już odczujemy. Ostatni posiłek powinniśmy zjeść dwie godziny przed pójściem spać.

Postaw na błonnik i wodę!

Nie zapominajmy o błonniku i nawadnianiu. Błonnik przyspiesza przemianę  materii  daje uczucie sytości przez dłuższy czas oraz pobudza jelita do pracy. W ciągu dnia zawsze warto mieć przy sobie 1,5 litrową wodę. Nie pijmy jej całej w jednym momencie. Wodę  należy dostarczać do organizmu równie systematycznie jak posiłki. Nie sięgajmy po napoje gazowane i mocno słodzone. To tylko puste kalorie. Lepiej zastąpić je sokami warzywnymi, na przykład sokiem pomidorowym, który zawiera dużo potasu i bardzo mało kalorii.

Ogranicz sól!

Zamiast dużej ilości soli do przyprawiania, używaj innych przypraw. Są zdrowsze i nie powodują zatrzymywania wody w organizmie. Chili, imbir, cynamon to przyprawy przyspieszające przemianę materii.

Zbadaj poziom witaminy D!

Od kilku lat wiele się mówi o niskiej ilości witaminy D wśród Polaków. Ma ona wpływ nie tylko na krzywiznę. Ma również wpływ na prawidłowy przebieg procesu przemiany materii. Jednym ze sposobów dostarczania witaminy D w organizmie jest ekspozycja słoneczna, innym - dostarczanie jej wraz z pożywieniem (jajka, ryby, nabiał, pestki słonecznika).

Innym sposobem jest suplementacja oraz przyjmowanie witaminy D w większej dawce, dostępnej wyłącznie na receptę. Ważne jest określenie poziomu witaminy D w organizmie, nie można stosować dużych dawek bez konsultacji z lekarzem. Jej nadmiar jest niewskazany dla osób chorujących na kamicę nerkową. 

Jak sprawdzić, czy to już otyłość brzuszna?

Sposób jest bardzo prosty. Wystarczy centymetr, który pokaże, ile centymetrów ma talia.  Należy dokładnie dokonać pomiaru. Ważne jest, aby mierzenie odbyło się w odpowiednim miejscu, czyli pomiędzy dolnym brzegiem żeber a górnym brzegiem kości biodrowej. Kobiety  posiadające powyżej 88 centymetrów w pasie mają problem z otyłością brzuszną, natomiast mężczyźni mają ten sam problem, gdy obwód ich talii wynosi 102 centymetry.

 

 

 

 

 

 

Izabela Wieczorkowska 14-5-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text