Województwo mazowieckie

Oszczędzamy energię w gospodarstwie rolnym
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 8 czerwiec-8 lipiec 2015
ilustracja

Jak oszczędzać energie elektryczną? To temat poruszany dosyć często, z tym, że kiedyś zwracano uwagę na racjonalne wykorzystywanie zasobów i ochronę środowiska naturalnego, a obecny jego kontekst to aspekt ekonomiczny. Sposobów na oszczędne gospodarowanie energią jest bardzo dużo i nie są one czymś nowym. Skupmy się więc na takich, które wymagają odpowiedniej organizacji pracy i mądrego rozwiązywania problemów typowych dla gospodarstwa rolnego.      

   Koszt energii elektrycznej i paliwa w przeciętnym polskim gospodarstwie wiejskim jest bardzo wysoki. Należy się więc zastanowić, co możemy zrobić, aby zmniejszyć ponoszone przez nas wydatki na ten cel.

W domu podstawową zasadą jest to, że nie powinniśmy zostawiać urządzeń włączonych, jeśli z nich nie korzystamy. Dotyczy to zarówno telewizora, radia, komputera, ale też żarówek. Świetlówki produkowane obecnie można włączać i wyłączać nawet po krótkim czasie bez obawy o ich szybsze zużycie. A więc tam, gdzie jest to możliwe należy je wykorzystywać. Jeżeli mamy na podwórku oświetlenie włączane przez czujnik zmierzchowy, to powinien być on odpowiednio wyregulowany. Reflektor czy latarnia świecąca w dzień jest przejawem marnotrawstwa i niedbałości. Często używamy różnych przenośnych urządzeń zasilanych bateriami, jak radia czy latarki, w których bardziej opłaca się używać akumulatorki wielokrotnego użytku.

Stare urządzenia warto jest wymienić na sprzęt energooszczędny. Dotyczy to szczególnie lodówek i innych sprzętów AGD, a także narzędzi zasilanych silnikami spalinowymi i elektrycznymi. Planując zakupy należy mieć świadomość, że klasy energetyczne oznaczone są literami od A do G, a najbardziej energooszczędna jest klasa A++ oraz A+, a najmniej klasa G. Jeżeli zdecydujemy się na zakup urządzenia o klasie A+ możemy zaoszczędzić w przypadku niektórych nawet do 25% zużycia energii. Należy pamiętać, że im wyższa jest temperatura otoczenia lodówki czy zamrażarki, tym więcej energii będzie ona zużywać. Obniżenie tylko o jeden stopień temperatury zewnętrznej pozwala zaoszczędzić nawet 6% energii. Nowsze sprzęty są znacznie bardziej wydajne. Ale nowoczesne urządzenia bywają jednak bardziej awaryjne, dlatego należy wybierać modele proste, bez wielu dodatkowych funkcji i z możliwie małą ilością modułów elektronicznych.

   Istotnym obszarem zużycia energii jest ogrzewanie domu. Dobrze byłoby rozważyć termomodernizację budynku (docieplenie ścian, wymiana okien, wymiana lub modernizacja systemów grzewczych) i zamianę zużywanego węgla na biomasę (wierzba, topola). Duże oszczędności energii może przynieść zamontowanie kolektora słonecznego do podgrzewania wody i zastąpienie nim bojlera elektrycznego, który zużywa bardzo dużo prądu.

   Bardzo dużo energii w gospodarstwie zużywa ciągnik wykorzystywany szczególnie do prac polowych. Niezależnie od tego czy pracujemy na traktorze nowoczesnym czy starym, musimy zwrócić uwagę na swoją technikę pracy i przyzwyczajenia, które nie zawsze są korzystne. Często zdarza się tak, że zostawiamy włączony silnik ciągnika i idziemy zrobić coś innego lub przez chwilę z kimś porozmawiać. W takich przypadkach maszyna działa bezproduktywnie i zdecydowanie należy zgasić silnik, zwłaszcza jeśli przewidujemy, że postój potrwa ponad minutę. Silnik pracując nawet bez obciążenia i na niskich obrotach, zużywa sporo paliwa. Błędem jest także uruchamianie silnika i pozostawianie go w celu rozgrzania przed pracą. Zimny silnik zużywa bardzo dużo paliwa, dlatego po jego rozruchu należy już po chwili rozpocząć pracę w celu możliwie szybkiego rozgrzania. Warto też pamiętać, że ustawienie zbyt niskich, jałowych obrotów wcale nie jest przejawem oszczędności, ale wręcz przeciwnie: spalanie jest niepełne, układ korbowo-tłokowy przeciążony, ciśnienie oleju niskie, co prowadzi do szybszego zużywania się części silnika. Zdarza się też tak, że rolnik pozostawia włączony silnik ciągnika ponieważ ma problemy z uruchamianiem diesla. Przyczyną są najczęściej słabe akumulatory, zanieczyszczony filtr powietrza i paliwa, zużyta uszczelka pod głowicą, albo wadliwie działający rozrusznik. Usterki takie należy usuwać i koszt nowych części z pewnością zostanie zrekompensowany przez oszczędność na paliwie.

Pracując na ciągniku należy zwrócić uwagę na dobieranie właściwych biegów i prędkości obrotowej silnika w zależności od obciążenia. Pracując na zbyt wysokim biegu sprawiamy, że nadmiernie obciążony silnik źle zużywa paliwo (dymienie, niepełne spalanie), co jest skutkiem utraty mocy. Z drugiej strony praca na zbyt niskim biegu, to nieodpowiednie wykorzystanie dostępnej siły maszyny. Najbardziej ekonomicznie silnik pracuje wówczas, kiedy rozwija prawie pełną moc.     

   Gospodarstwa rolne, szczególnie utrzymujące zwierzęta, posiadają różne maszyny napędzane głównie silnikami elektrycznymi. Należy pamiętać, że napędzanie maszyny silnikiem elektrycznym jest znacznie tańsze i prostsze niż silnikiem spalinowym. Chcąc ograniczyć zużycie prądu, trzeba wykonywać regularne przeglądy maszyn, a ich części robocze muszą być odpowiednio nasmarowane, paski klinowe naciągnięte, a ostrza ostre. Pracę należy tak organizować, aby unikać niepotrzebnych przestojów.

   Zasoby energii ze źródeł konwencjonalnych są coraz bardziej ograniczone i droższe w eksploatacji. Oszczędność energii, a także stosowanie nowoczesnych technologii staje się koniecznością, podnosi jakość życia warunków społeczeństwa, a także przyczynia się do postępu gospodarczego naszego kraju.

Małgorzata Wyczółkowska

m.wyczolkowska@mazowszanie.eu 8-6-2015

Źródło: Broszura wydana w ramach projektu „Z energetyką przyjazną środowisku za pan brat”

Instytut Energetyki Odnawialnej, Warszawa 2011 r.

http://www.gospodarzzenergia.pl/raporty,wiesz-ile-energii-zuzywasz-,v9

Zdjęcie: http://pixabay.com/pl/Zarówka-prąd-światło-poświata-503881/

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text