Województwo mazowieckie

Oszczędny dom? Całkiem możliwe!
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 17 lipiec-30 wrzesień 2015
ilustracja

Jak to mówią: spłodzić syna, wybudować dom i posadzić drzewo. To podobno trzy podstawowe cele mężczyzny. Tylko jaki ma być ten dom? Najlepiej funkcjonalny, energooszczędny i jednocześnie tani w utrzymaniu. A zatem…

   W ostatnim czasie staliśmy się bardziej ekologiczni, coraz częściej mówiąc chociażby o wpływie na zmiany klimatyczne czy o dziurze ozonowej. I dobrze. Według naukowców nasza planeta, na której podobno życie istnieje od miliardów lat a nawet i dłużej, ulega powolnemu wyniszczeniu. Z roku na rok, miesiąca na miesiąc, a nawet z dnia na dzień, poprzez ludzkie działania zaczyna powoli podupadać. A przecież dbanie o dobro tej planety jest obowiązkiem każdego ziemianina. Oczywiście różnie z tymi ziemianami bywa, ale im więcej się o tym mówi tym większa jest nadzieja, że hasła te dotrą wreszcie do tych bardziej opornych. Dlatego też jedną z ulubionych dziedzin tej uczonej części naszego społeczeństwa jest właśnie ochrona środowiska i szukanie sposobu na zapobiegnięcie katastrofie ekologicznej. Oczywiście nie zawsze wynalazki idą w parze z ekologią i tym podobnym, ale generalnie ludziska się starają. Dlatego też poruszając wątek ekologii i oszczędności postanowiłem  przedstawić wam nową technologię budowania domów. Domów energooszczędnych, w odróżnieniu od tradycyjnych tańszych w utrzymaniu, wykorzystujących naturalne źródła energii.

Domy pasywne

   Właśnie o takich domach chciałbym wam troszeczkę opowiedzieć. Na pewno duża rzesza ludzi nie słyszała o domach pasywnych. Sam dowiedziałem się o nich całkiem niedawno. Ale jak już się dowiedziałem, zacząłem drążyć temat. Choć o budownictwie nie mam zielonego pojęcia, to ten konkretny przypadek stał się dla mnie bardzo interesujący. Bo okazuje się, że w krajach zachodnich technologia budowania domów pasywnych znana jest już od ładnych paru lat. Natomiast u nas w Polsce, oczywiście znana w pewnych kręgach - mowa tu o architektach budownictwa, projektantach - lecz mało popularna. Dlaczego? No cóż koszt wybudowania domu pasywnego jest o co najmniej 20 procent wyższy od budownictwa standardowego. I krótko mówiąc, Polacy, którzy w wielu przypadkach wiją swoje gniazda na kredyt, nie są w stanie udźwignąć dodatkowych kosztów. Tym bardziej, że i tak koszty kredytu to już znaczne, dodatkowe obciążenie. No i trzeba spełnić kilka warunków, żeby taki domek powstał.

Podstawowe uwarunkowania

   Wiadomo, że pierwsze co musimy posiadać to działka. Lokalizacja działki musi odpowiadać umiejscowieniu budynku względem stron świata. Cóż to oznacza w praktyce? Mianowicie ważnym jest, ażeby działka od strony południowej była niczym nie osłonięta - żadnych drzew, skał, pagórków. Natomiast od strony północnej może być osłonięta bez żadnego problemu nawet wysokim drzewostanem, gdyż ta strona świata dla budynku pasywnego stanowi niski zysk ciepła. Stawiając taki budynek musimy pamiętać, żeby zewnętrzna jego powłoka była szczelna czyli nieprzepuszczalna dla powietrza. No i bardzo ważna rzecz - szczelne mocowania okien w ścianach, jak i sama w sobie szczelność otworów okiennych. Szacuje się, że około 30 procent energii ucieka z naszego domu właśnie poprzez złe bądź źle osadzone okna. Ważne, żeby współczynnik przenikania ciepła drzwi i okien kształtował się w wartości U<=0,8 W/(2K). Innym ważnym czynnikiem przy budowie domu pasywnego jest zastosowanie gruntowego wymiennika ciepła. W czasie zimy świeże powietrze jest przefiltrowywane, a przechodząc przez wymiennik ciepła jest wstępnie podgrzewane. Kolejnym etapem jest dostanie się tego już podgrzanego powietrza do rekuperatora, urządzenia, które odzyskuje energię z gazów wylotowych, a w naszym wypadku powietrza wywiewanego z budynku. W rekuperatorze powietrze,  które przeszło przez wymiennik zostaje podgrzane ciepłem poprzez powietrze wywiewane. Generalnie masło maślane, w gruncie rzeczy chodzi zaś o prawidłową cyrkulację powietrza. Ten aspekt jest ważny przy zbyt niskich temperaturach w okresie zimowym. Natomiast w pozostałych porach roku wykorzystuje się energię z ciepła oddawanego przez urządzenia, jak również ludzi przebywających w pomieszczeniach, a także (a raczej a zwłaszcza) wykorzystuje się energię słoneczną. I tu istotne jest usytuowanie dużej ilości okien od strony południowej w celu pozyskania jak największej ilości energii słonecznej, gdyż od tej właśnie strony mamy największy zysk ciepła. Z tej strony musimy również zamontować jak największą ilość kolektorów słonecznych służących do podgrzewania wody do celów użytkowych.

Jak to sie ma do oszczędności?

Właściwie definicja domu pasywnego jest bardzo czytelna. Są to obiekty, które mają niskie zapotrzebowanie na energię niezbędną do ich utrzymania i ogrzania. Według testów wykonywanych na podstawie domów pasywnych zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania budynku kształtuje się na poziomie 15 kWh/m2a, gdzie przy budownictwie tradycyjnym takowe zapotrzebowanie to poziom 120 kWh/m2a. Jest różnica? I to kolosalna. Generalnie dokonano obliczeń na przykładzie budynku pasywnego zamieszkałego przez czteroosobową rodzinę na powierzchni użytkowej około 150 mkw, którego utrzymanie jest 10 razy tańsze, niż w przypadku tradycyjnego domu.  W 7-8 lat zwraca się więc koszt tych 20 procent, poniesionych podczas budowy domu pasywnego, zamiast wykonanego tradycyjnymi metodami.

Dla uściślenia

   Osobiście uważam projekt takiego domu za bardzo interesujący. Jest propozycją domu zarazem ekologicznego jak i energooszczędnego. Należy jednak pamiętać, że przy budowie konieczne jest zachowanie odpowiednich standardów. Nie należy również zapomnieć o wykonaniu testów szczelności i sprawdzeniu mostków metodą termowizyjną. I pamiętać, że współczynnik przenikania ciepła ścian zewnętrznych nie może w żaden sposób przekroczyć wartości 0,15 W/m2 K, odpowiadającej grubości warstwy termoizolacyjnej w granicach 30 cm.

Czyli co? Jak jest syn i działka z posadzonym na niej dębem, pora brać się za dom.

Tomek Olszański

 

t.orzelowski@mazowszanie.eu 14-7-2015

źródła:http://www.budynkipasywne.pl/

http://domy.procyon.com.pl/dom-pasywny#

http://www.pro-vent.pl/dom-pasywny,0.html

http://serwisy.gazetaprawna.pl

grafika https://pixabay.com/

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text