Województwo mazowieckie

Osobliwe obiekty architektoniczne Płocka
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 1 styczeń 2015-1 styczeń 2016
ilustracja

Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów miasta jest Bazylika Katedralna, która została wybudowana w latach 1126–1144. Reprezentuje ona trzy style: romański, gotycki i renesansowy. W jej wnętrzu znajdują się liczne nagrobki, epitafia i ołtarze z okresu od XVI do XIX wieku. Jest również miejscem pochówku władców Polski – Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego. Spoczywają oni w kaplicy królewskiej, która przyciąga tłumy zwiedzających. Jest ona świadectwem czasów, gdy Płock był stolicą państwa polskiego. W wejściu katedry mieści się kopia słynnych Drzwi Płockich, których oryginał znajduje się w Rosji.

Niedaleko bazyliki, na zboczu Wzgórza Tumskiego, wznosi się amfiteatr. Z całą pewnością jest ciekawy pod względem architektonicznym. Powstał w latach 60. ubiegłego wieku. Jego aktualny wygląd zawdzięczamy generalnej przebudowie. Został ponownie otwarty w lipcu 2008 roku. Jest jednym z największych i najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce. Posiada 3503 miejsca siedzące oraz 16 stanowisk dla osób niepełnosprawnych. Pokrywa go dach z membrany rozciągnięty nad całą widownią.

Na Wzgórzu Tumskim znajduje się również Zamek Książąt Mazowieckich. Budowla ta pierwotnie otoczona była dwoma murami – zewnętrznym i wewnętrznym. Wewnętrzny łączył zachowane do dziś wieże – Zegarową i Szlachecką. Pierwsza z nich pełniła funkcję dzwonnicy katedralnej. W XV wieku umieszczono w niej zegar. Drugą, będącą niegdyś miejscem wjazdowym, zdobi gotycki łuk bramy.

Kolejnym obiektem wartym obejrzenia jest kamienica przy ulicy Mostowej, nazywana przez mieszkańców Domem pod Trąbami. Nazwa ta związana jest z herbem Radziwiłłów umieszczonym na ścianie budynku. To jedna z niewielu istniejących dziś w mieście budowli gotyckich. Z kronik wynika, że powstała w XV wieku i była elementem fortyfikacji bramy wyszogrodzkiej. W swoich dziejach służyła jako budynek mieszkalny, oświatowy, handlowy i gastronomiczny. Na początku XX wieku, w związku z podwyższeniem ulicy, obniżyła się o jeden poziom. Dzisiejszy parter był pierwotnie pierwszym piętrem.

Kolejnymi budowlami, które przykuwają uwagę, są Katedra i Klasztor Mariawitów. Kompleks ten został wybudowany w latach 1911–1914. Reprezentował styl epigonalnego neogotyku. Zaprojektował go Jan Maria Michał Kowalski. Katedra jest budowlą pięcioosiową z łukowatym hełmem. Zdobią ją trzy strzeliste wieżyczki. Styl tego miejsca jest podkreślony przez ostrołukowe dwudzielne okna.

Z uwagi na ciekawą architekturę należy wspomnieć również o płockim ratuszu. Składa się z trzech budynków powstałych w różnym czasie i stylu. Pierwszym elementem magistratu była jego środkowa część. Następnie, z biegiem lat, dołączone zostały do niego budynki po jego lewej i prawej stronie. Centralny element ratusza ma charakter neoklasycystyczny. Tu znajduje się wieża z tarasem i zegarem pełniąca dawniej funkcje obserwacyjne.

Na uwagę zasługuje również pałacyk przy ulicy Kolegialnej, który powstał pod koniec XIX wieku. Architektura tego miejsca jest charakterystyczna dla późnego klasycyzmu, wnętrza zaś prezentują styl neorenesansowy. Na jego murach widać liczne zdobienia. Obecnie jest siedzibą urzędu stanu cywilnego.

Zatrzymać należy się też przy budynku Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Małachowskiego. Obiekt ten, będący siedzibą najstarszej w Płocku szkoły, kryje w sobie dużo tajemnic. Już kilkakrotnie odnajdywano tu pozostałości z ubiegłych wieków. Przykładem są odsłonięte malowidła z 1912 roku. Pod względem architektonicznym nie jest jednolity stylowo. Styl gotycki reprezentuje tu wieża dawnego kościoła kolegiackiego, skrzydła szkoły są natomiast romańsko-gotyckie.

Ciekawą bryłę architektoniczną ma znajdujący się w lewobrzeżnej części Płocka elewator zbożowy. Na pierwszy rzut oka obiekt ten przypomina gmach kościelny. Grzebienie szczytu bardzo przypominają te znajdujące się w katedrze. Obiekt ten wzniesiono na podstawie projektu z 1913 roku. Jego styl jest zbliżony do neogotyku. Aż rudno uwierzyć, że pełni rolę magazynu.

Na Radziwiu znajduje się kolejna interesująca budowla. To kościół św. Benedykta, który należy do najstarszych w Płocku. Jest obiektem trójnawowym, zbudowanym z cegły. W wyniku licznych powodzi i pożarów kilkakrotnie ulegał zniszczeniu. Obecna świątynia jest zbudowana w stylu neogotyckim.

Bardzo interesującym i nowoczesnym elementem architektonicznym miasta jest Most Solidarności. Jego długość to ponad 1700 metrów, szerokość zaś przekracza 27 metrów, co sprawia, że jest największym mostem podwieszanym w Polsce. Składa się z 5 przęseł. Część podwieszona ma 615 metrów długości. Przeprawa wisi na 28 stalowych linach, które są przymocowane do słupów znajdujących się w pasie środkowym. Została oddana do użytkowania 13 października 2007 roku.

Przedstawione obiekty to tylko ułamek ciekawej architektury Płocka. W mieście tym można znaleźć o wiele więcej takich obiektów, jak siedziba płockiej „Jagiellonki” czy Szkoła Podstawowa nr 6 oraz większości budynków kościelnych.

Anna Kapuścińska 31-1-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text