Województwo mazowieckie

Opieka medyczna w ramach NFZ po utracie pracy
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 1 styczeń 2015-31 styczeń 2020
ilustracja

Straciłeś pracę? Pamiętaj, że wciąż możesz korzystać z darmowej pomocy służby zdrowia. 

Po rozwiązaniu umowy o pracę jeszcze przez 30 dni masz prawo do bezpłatnego leczenia. Dotyczy to również osób, które zakończyły prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Jeżeli jednak ubiegasz się o rentę i emeryturę lub jesteś na zasiłku chorobowym bądź rehabilitacyjnym, opieka medyczna w ramach NFZ przysługuje ci się przez cały czas, bez ograniczeń. W przypadku kobiet w ciąży pozostających bez zatrudnienia dostęp do darmowej opieki medycznej trwa aż do narodzin dziecka, a potem jeszcze przez 6 tygodni.

REJESTRACJA W URZĘDZIE PRACY

Aby móc korzystać z bezpłatnej opieki medycznej po utracie zatrudnienia, trzeba zarejestrować się jako osoba bezrobotna w urzędzie pracy. Podczas rejestracji potrzebny jest dowód osobisty, wszystkie świadectwa pracy oraz dokumenty potwierdzające dodatkowe kwalifikacje i umiejętności. Osoby prowadzące własną firmę nie mogą zapomnieć o przedłożeniu zaświadczenia potwierdzającego wykreślenie działalności z ewidencji działalności gospodarczej, a także dokumentów potwierdzających okres i wysokość składek, uiszczanych w czasie prowadzenia działalności.

ZGŁOSZENIE DO UBEZPIECZENIA CZŁONKA RODZINY

Aby zapewnić bezpłatną opiekę medyczną, do swojego ubezpieczenia zdrowotnego może nas zgłosić małżonek. Odpowiednie dokumenty składa się wtedy bezpośrednio u pracodawcy bądź – w przypadku gdy zgłaszający prowadzi działalność gospodarczą – bezpośrednio w ZUS-ie.

DEKLARACJA DOBROWOLNEGO OPŁACANIE SKŁADEK

Można również podpisać indywidualną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia i dobrowolnie opłacać składki ubezpieczenia. Wniosek składa się w oddziale NFZ (formularz znajduje się na stronie Funduszu). Dodatkowo należy złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych druk ZUS ZZA.

POMOC W URZĘDZIE GMINY

W trudnej sytuacji finansowej bądź zawodowej, gdy nie ma możliwości skorzystania z powyższych rozwiązań, istnieje możliwość uzyskania pomocy w urzędzie gminy. Dla osób samotnych kwota dofinansowania kształtuje się na poziomie 542 złotych, natomiast dla rodzin – 456 złotych (nie może być wyższa na jednego członka rodziny). Decyzja potwierdzająca przyznaną pomoc jest ważna 90 dni od momentu jej wydania.

 Izabela Wieczorkowska

Izabela Wieczorkowska 9-1-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text