Województwo mazowieckie

Oni też zasługują na szacunek
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 23-31 marzec 2015
ilustracja

7 kwietnia to Światowy Dzień Chorego Psychicznie, organizowany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) już od ponad 20 lat. Mimo tego, choroby psychiczne są nadal w Polsce powodem do dyskryminacji osób nimi dotkniętych. Najwyższa pora i w tym kierunku zrobić krok naprzód.

    Każdy w mieście ją kojarzy. Z daleka widać jej dziwaczne ubranie, zaniedbane, dawno niemyte włosy, z daleka też słychać wykrzykiwane przez nią niedorzeczności i przekleństwa. Ludzie odruchowo przechodzą na drugą stronę ulicy, dzieci gapią się na nią, a młodzież wyśmiewa się z niej i obrzucają wyzwiskami, a czasami też posuwa się do czegoś więcej. Wszyscy wiedzą, że to ta „stara wariatka” z bloku przy parku. Mało kto zastanawia się, kim naprawdę jest i dlaczego tak się zachowuje. I mało kto wie, że w rzeczywistości jest miłą starszą panią, wdową, mamą i babcią wnuka, którego bardzo kocha. Rzadko go widuje, bo syn na stałe mieszka w Anglii. Mało kto też wie, że ta „stara wariatka” robi pyszną szarlotkę i pięknie rysuje. Od lat jest na rencie, od lat leczy się psychiatrycznie, bo cierpi na schizofrenię (w żadnym wypadku nie jest schizofreniczką – jedynie choruje na schizofrenię, a to jest różnica!). Jest normalną, mądrą kobietą. Tylko czasem, wtedy gdy czuje się gorzej i przestaje brać swoje leki, ludzie widząc ją przechodzą na drugą stronę ulicy i nie kryją odrazy i strachu.

    Choroba psychiczna w Polsce jest stygmatem, człowiek chory jest lekceważony, wyśmiewany, poniżany. Na pomoc może liczyć w momencie, gdy na ulicy staje się zagrożeniem dla innych, wtedy łaskawie wzywamy pogotowie, żeby rozwiązać uciążliwy dla nas problem. Dlaczego nie myślimy o chorym psychicznie człowieku, jako o osobie cierpiącej? Dlaczego nie zastanowi nas fakt, że ta kobieta przebywa ciągle na ulicy – prawdopodobnie nie śpiąc i nie przyjmując posiłków. Człowiek w czasie epizodu psychotycznego może doprowadzić swój organizm do skrajnego wycieńczenia, może doprowadzić do jego odwodnienia, może zachorować na zapalenie płuc. To zagraża życiu tego człowieka. A często jest sam i nikt się o niego nie troszczy. Niestety nasz system opieki zdrowotnej jest niewydolny. Na dodatek, niejednokrotnie chorzy psychicznie nie zgadzają się na leczenie.

    Zaburzenie psychiczne nadal jest tematem tabu. Wstydzą się chorzy, wstydzą się ich bliscy, często pozostawiając samym sobie. Choroba psychiczna w wielu przypadkach staje się powodem dyskryminacji i społecznego wykluczenia.

    Z roku na rok w szpitalach przybywa osób z zaburzeniami psychicznymi. WHO alarmuje, że za kilka lat to depresja, zaraz po chorobach układu krążenia, będzie drugim najpoważniejszym zagrożeniem zdrowotnym. W tej chwili mówi się, że tylko na depresję cierpi 5% społeczeństwa. Zachorować może każdy, niezależnie od wieku, wykształcenia, czy płci. Depresja to nie tylko smutek, przygnębienie i brak energii, to także zaniedbywanie swoich podstawowych potrzeb, próby samobójcze. W przebiegu depresji również mogą występować epizody psychotyczne, w czasie których mogą pojawić się urojenia i omamy. Tak, jak u tej starszej kobiety z pierwszych akapitów. Przypuszczalnie, ona krzyczy i przeklina, bo w głowie cały czas słyszy głos, który ją obraża (omamy słuchowe), a nie wraca do domu, ponieważ sąsiadka z naprzeciwka chce ją otruć (urojenia prześladowcze). Przypominacie sobie film „Piękny umysł” z Russellem Crowe w roli głównej? Jeśli go oglądaliście, to wiecie, że jest to film biograficzny, przedstawiający historię Johna Nasha Jr. – wybitnego matematyka, noblisty w dziedzinie ekonomii, chorego na schizofrenię paranoidalną. Jego przykład pokazuje, że za chorobą, choć czasami groźną, choć nawet agresywną, choć dziwną, kryje się często mądry, dobry człowiek.

    Brak pracy, stres, wszechobecny wyścig szczurów może sprawić, że za kilka lat to na Ciebie na ulicy będą patrzeć jak na „starą wariatkę”. Pomyśl o tym, zanim znowu z odrazą przejdziesz obok chorego człowieka. Nie musisz pomagać, bo nie jest to łatwe, ale przynajmniej nie drwij i nie wyśmiewaj. Ten człowiek cierpi bardziej, niż jesteś w stanie sobie wyobrazić. I jak każdy zasługuje na szacunek.

Katarzyna Dobrowolska-Wójcik

Anna Piórkowska 23-3-2015

Źródło: http://www.psychologia.edu.pl/dziupla-jurka/teksty/1379-czy-grozi-nam-epidemia-depresji-wyzwanie-dla-psychologii-i-psychologow.html

Źródło ilustracji: www.pixabay.com

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text