Województwo mazowieckie

Ogrody nie do zapomnienia
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 8-30 czerwiec 2015
ilustracja

45 różnych wydarzeń w 3 dni. Jedno wspólne miejsce – ogród. Podkowę Leśną w przyszły weekend opanują wielbiciele ogrodów, zabytków, szeroko pojętej sztuki i muzyki – umożliwi im to podkowiańska odsłona Festiwalu Otwarte Ogrody. To już jedenasta edycja wydarzenia.

Nie sposób wyliczyć wszystkich atrakcji, które czekają na tych, którzy zdecydują się spędzić przyszły weekend w Podkowie Leśnej i jej okolicach. Spektakle, spotkania, wystawy i warsztaty, koncerty i pokazy taneczne. Propozycje dla najmłodszych. Dla wielbicieli wszystkich muz. Dla tych, którzy chcą się czegoś nauczyć lub po prostu poleniuchować w pięknych, zabytkowych ogrodach. Festiwal Otwarte Ogrody w ramach niezliczonej liczby „ogrodów” w tym np. muzycznego, literackiego, kulinarno-muzycznego, artystyczno-naukowego, ale także ogrodu dla przedszkolaków jest w stanie odpowiedzieć na potrzeby wszystkich swoich gości. Już dziś warto zaopatrzyć się w festiwalowy program i zaplanować weekend.

W tym roku Podkowa Leśna kończy 90 lat. Wiele spośród tegorocznych wydarzeń organizowanych w ramach festiwalu będzie akcentować ten jubileusz. Dlatego też wydarzeniem otwierającym w tym roku Otwarte Ogrody jest wystawa dedykowana miastu. Na wystawie poświęconej historii mazowieckiego miasta ogrodu podkowianie będą mogli zobaczyć…. siebie samych, swoje domy i ogrody, ale też poznać początki miasta i najważniejsze wydarzania w jego historii. Kolejna propozycja w ramach świętowania jubileuszu miasta, to też wystawa, tym razem o podkowiańskich ulicach „Od Akacjowej do Żeromskiego. Ulice Podkowy Leśnej w fotografii” połączona z konkursami na temat znajomości miasta. W ogrodzie spotkań historii, literatury i malarstwa będzie można wysłuchać rodzinnych historii z Podkową Leśną w tle, a muzyka Karola Szymanowskiego i poezje Jarosława Iwaszkiewicza w ogrodzie muzyczno-literackim niewątpliwie przeniosą w klimat lat 20. XX w.

Miłośnicy tańca będą mieli szanse zobaczyć i usłyszeć taniec za sprawą niezwykłego widowiska „Usłyszeć taniec”. Koncert Wydziału Wokalnego warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego (w ramach ogrodu muzycznego) to propozycja dla wielbicieli muzyki klasycznej.

Sobotni poranek i przedpołudnie będzie należał do uczniów podkowiańskiego gimnazjum, którzy będą w ogrodzie szkolnym dyskutować i wybierać patrona swojej szkoły, oczywiście związanego z Podkową Leśną.

Niesamowita propozycja będzie czekać na odwiedzających pracownię Jakuba Cwieczkowskiego, który swoim gościom zaproponuje fotograficzne portrety. Swoją pracownię ze starymi, drewnianymi narzędziami stolarskimi i rzeźbiarskimi otworzy też rzeźbiarz Kazimierz Kokosza.

W ramach „otwartego” Muzeum w Stawiskach zaprasza na wycieczki bryczkami po stawiskim parku i po Podkowie Leśnej szlakiem Iwaszkiewiczów i Lilpopów.

OtwARTe Pracownie Podwarszawskiego Trójmiasta Ogrodów to warsztaty dla dzieci i dorosłych. W trakcie, których będzie szansa żeby opanować sztukę decoupage'u, czy nauczyć się malować na kamieniu. Inna propozycja to ogród ceramiczno-artystyczny. W nim będzie można spróbować swoich sił w ceramice, łącznie z wypalaniem ulepionych przez sobie przedmiotów w prawdziwym piecu ceramicznym.

Na najmłodszych będzie czekać dziecięcy ogród językowy z animacjami teatralno-muzycznymi, zabawami i konkursami z językiem obcym w tle.

Festiwal Otwarte Ogrody zakończy międzypokoleniowa zabawa taneczna,

W trakcie festiwalu będzie można zobaczyć również kilka wystaw m.in. poświeconą twórczości podkowiańskiego operatora filmowego prof. Jerzego Wójcika czy sztuki i kultury australijskich Aborygenów.

Co ważne i warte podkreślania na wszystkie wydarzenia festiwalowe – wstęp wolny!

Więcej o festiwalu: www.otwarteogrody.pl

JaN

j.nalewajk@mazowszanie.eu 8-6-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text