Województwo mazowieckie

Ogrody na dachach
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 1 czerwiec 2015-30 czerwiec 2017
ilustracja

Ogrody na dachach zakładano już w starożytności, w głównie w krajach śródziemnomorskich oraz w Babilonii, np. słynne wiszące ogrody Semiramidy. Pełniły tam one funkcję dekoracyjną. Natomiast w krajach północnej Europy – w Norwegii czy Islandii – miały one raczej charakter użytkowy. Skutecznie zabezpieczały przed zimnem i mrozem. W epoce gwałtownego rozwoju przemysłu w XIX wieku setki zielonych dachów powstawały w Niemczech ze względów przeciwpożarowych – głównie w Berlinie, a także na Śląsku. W latach 20. ubiegłego wieku światowej sławy francuski architekt Le Corbusier włączył ogród na dachu do programu nowoczesnej architektury. Obecnie zielone ogrody są typowym elementem osiedli mieszkaniowych. Podczas ładnej pogody miejsca te mogą być traktowane jako alternatywna przestrzeń mieszkalna lub biurowa. Lokale mieszkalne z dachowym ogrodem są przeważnie nawet o 30% droższe od pozostałych.

Dzięki zielonym dachom korzystnie zmienia się mikroklimat. Rośliny wydzielają bowiem tlen, a pochłaniają dwutlenek węgla. Ponadto pomagają oczyszczać powietrze z pyłów, spalin oraz innych szkodliwych substancji – nawet o 10–20%. Wpływają też na ujemną, korzystną dla mieszkańców jonizację powietrza oraz zwiększanie jego wilgotności. Ogrody dachowe skutecznie tłumią hałas w budynku o około 8 dB (decybeli), dobrze izolują termicznie zimą, gromadząc ciepło, co zapewnia oszczędność energii do około 30%, a latem chronią przed zbyt silnym nagrzewaniem wnętrza budynków. Zaletą zielonych dachów jest także ich trwałość. 

Ogrody te mają jednak również wady, takie jak zwiększony ciężar dachu (nawet do 500 kg na metr kwadratowy), konieczność stałej pielęgnacji i wysokie koszty utrzymania.

Ogrody zakłada się na dachach zarówno płaskich, jak i odwróconych. Klasyczne ułożenie stropu to warstwa termiczna na spodzie, a hydroizolacyjna na górze. W nowoczesnych budynkach dachy są skonstruowane zazwyczaj w układzie odwróconym, czyli hydroizolacja znajduje się pod spodem. Takie ułożenie chroni warstwę hydroizolacyjną przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych, takich jak wysoka temperatura czy wiatry.
Rośliny na dachach powinny mieć krótkie i niezbyt liczne korzenie, ponieważ im większy i dłuższy system korzeniowy, tym warstwa gleby musi być grubsza (stosuje się humus wymieszany ze żwirem rzecznym). 

Ze względu na rodzaj szaty roślinnej możemy wyróżnić ogrody ekstensywne i intensywne.

Ekstensywne dachy zielone charakteryzują się cienką warstwą gleby ( od 5 cm do 15 cm grubości) i są tworzone z roślin o krótkich korzeniach, odpornych na niekorzystne warunki siedliskowe, przede wszystkim na suszę. Są to zazwyczaj odpowiednio wyselekcjonowane gatunki traw, mchów i porostów. 
Intensywne dachy zielone tworzy się z niskich drzew, krzewów, trawników i rabat kwiatowych, które pokrywają całą powierzchnię dachu bądź tylko jej część. Są zakładane na dachach płaskich lub dachach o spadku nie większym niż 5%. Wymagają stałej pielęgnacji, nawadniania oraz nawożenia. Są więc droższe w utrzymaniu niż ogrody ekstensywne. 

W związku z coraz większym zainteresowaniem i popularnością zielonych dachów, powstało wiele firm zajmujących się ich projektowaniem i zakładaniem oraz utrzymaniem. Wiele z nich stosuje wysoce wyspecjalizowane systemy zazieleniania.

Jednym z najpiękniejszych ogrodów zielonych w Europie są Ogrody Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego przy ul. Dobrej, zaprojektowane przez architektkę krajobrazu Irenę Bajerską. Ogród na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie został otwarty 12 czerwca 2002 r. Wstęp do ogrodu jest bezpłatny przez 7 dni w tygodniu. Zimą jest zamknięty dla zwiedzających. 

Największym w Polsce i jednym z największych w Europie jest użytkowy ogród na dachu Centrum Handlowego Arkadia w Warszawie. Jego powierzchnia wynosi 30 tys. metrów kwadratowych. Najstarszym zielonym dachem w Polsce jest natomiast założony w połowie lat 70.  XX w. dach w formie tarasu w śródmiejskiej dzielnicy mieszkaniowej w Łodzi.

Aleksandra Dębska 15-6-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text