Województwo mazowieckie

Oddam rzekę w dobre rece
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 30 marzec-31 grudzień 2015
ilustracja

6 tys. km tyle ma w sumie dziewięć największych rzek w Polsce. To jak z Polski do Wybrzeża Kości Słoniowej. Nasze rzeki to olbrzymi potencjał, ale i odpowiedzialność i to dla nas wszystkich. Dlatego klub Gaja po raz 11 organizuje akcję „Zaadoptuj rzekę”. Wszystkie aktywności na rzecz rzek pokazuje interaktywna mapa dostępna na stronie programu.

Cel – adopcja
Celem akcji jest przede wszystkim ochrona i popularyzowanie wiedzy na temat polskich rzek, jezior i innych akwenów wodnych. Uczestnicy akcji „adoptując” rzekę nie są zobowiązani do prowadzenia sformalizowanych działań lub akcji, czy też pisania wielostronicowych sprawozdań. Ich praca nie wiąże się z żadnymi finansowymi zobowiązaniami. Adopcja rzeki ma uświadamiać adoptujących, dostarczać wiedzy, ale w sposób jak najbardziej przyjemny. Dlatego uczestnicy są zachęcani przede wszystkim do organizowania wycieczek, w trakcie których ich zadaniem jest poznawanie flory i fauny rzeki oraz jej otoczenia. Opiekujący się rzekę monitorują czystość i jakość wody czy też sprzątają jej brzegi. Przyjemność przebywania na świeżym powietrzu, w pobliżu lub nad zaadaptowaną rzeką, łączona jest tu z pożyteczną pracą na jej rzecz.

Oznacz się!
Wszystkie swoje spostrzeżenia i uwagi uczestnicy zamieszczają na interaktywnej mapie umieszonej na stronie programu: www.zaadoptujrzeke.pl. Mapa jest swego rodzaju platformą wymiany doświadczeń dla biorących udział w programie. Inspiracją i bazą dobrych praktyk dla tych, którzy chcą wziąć udział w akcji. Źródłem nie tylko tej tradycyjnej wiedzy o stanie, jakości czy czystości wody w rzece, ale też nierzadko niekonwencjonalnych informacji czy ciekawostek na temat polskich akwenów wodnych.

Swoje aktywności podejmowane dla adoptowanej rzeki można oznaczać czterema kolorami pinezek. Czerwone to działania na rzecz rzeki. Tymi oznaczane są np. obserwacje jej flory czy też sprzątanie brzegów akwenu. Niebieskim kolorem wypunktowywane są informacje o przeprowadzonych badaniach jakości wody (w tym ph, poziomu zawartości azotanów, zawartości substancji stałych oraz poziomu fosforu całkowitego). Zielona pinezka (tzw. Big Jump) jest dla tych, którzy eksplorują głębiny rzeki, a żółty znacznik zarezerwowany jest dla „Rzek Roku”. Na mapie można dodawać zdjęcia dokumentujące przeprowadzone działania. Wszystkie oznaczenia są widoczne zarówno dla uczestników programu, jak i te odwiedzających stronę.

688 rzek w dobrych rekach
W 2008 r. program „Zaadoptuj rzekę” otrzymał nominację do tytułu „The Best Practice” – najlepszego programu środowiskowego w Unii Europejskiej. W ciągu 11 lat udało się w Polsce zaadaptować 688 rzek i akwenów wodnych w 1295 różnych miejscach. Do tej pory do programu włączyło się 172 tys. ludzi.

Program objęty jest honorowym patronatem Prezydenta RP i patronatem Ministra Środowiska.

JaN

j.nalewajk@mazowszanie.eu 30-3-2015

Źródło:
www.zaadoptujrzeke.pl 

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text