Województwo mazowieckie

Od technologii kosmicznych do budownictwa
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 15 czerwiec 2015-30 kwiecień 2016
ilustracja

Otwarto oficjalnie Centrum Innowacyjnych Technologii Lotniczych i Kosmicznych. To jedna z wielu działalności Instytutu Lotnictwa w Warszawie. Uroczystość połączona była z krajowym forum dotyczącym „Międzynarodowej współpracy instytutów badawczych”. Nowy obiekt to kolejne miejsca rozwoju młodych naukowców.

Instytut Lotnictwa to jeden z tych ośrodków badawczych, który modelowo wprowadza w życie założenia współpracy biznesu z nauką. Istnieje od 1926 r. i jest znakomitym przykładem prężnie działającej i bardzo zasłużonej jednostki badawczo-rozwojowej, która prowadzi ożywioną i owocną współpracę z wieloma organizacjami i instytucjami na gruncie krajowym oraz międzynarodowym.

Obecnie ich strategicznym partnerem jest General Electric. Wypracowana symbioza pozwala Instytutowi nie tylko rozwijać swoją działalność, ale przede wszystkim stwarzać idealne miejsca dla młodych naukowców. Poza tym Instytut nie ogranicza się jedynie do prowadzenia badań, ale w atrakcyjny sposób popularyzuje swoją działalność. Co roku odbywa się jesienią niesamowity pokaz Noc w Instytucie Lotnictwa, a pracownicy ILOT-u chętnie biorą udział w różnego typu pokazach robotów i innych wydarzeniach, które przyciągają i młodszych, i starszych.

W ubiegłym tygodniu podczas forum „Międzynarodowa współpraca instytutów badawczych” dyrekcja Instytutu Lotnictwa wraz z gośćmi – w tym z marszałkiem województwa Adamem Struzikiem, uroczyście otwarła nowy obiekt Centrum Innowacyjnych Technologii Lotniczych i Kosmicznych w Warszawie. Ta część instytutu powstała z udziałem unijnego wsparcia w wysokości 18 mln zł w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2007-2013 (całkowity koszt projektu wyniósł ponad 48 mln zł). – Budynek, w którym teraz jesteśmy został wybudowany jeszcze przy wsparciu z poprzedniej perspektywy finansowej UE – mówił marszałek Struzik. – I bardzo się cieszymy, bo dzisiaj już nie można budować kubatury. Można w dalszym ciągu wyposażać takie instytucje w sprzęt i można wspierać np. zamawiane przez małe i średnie przedsiębiorstwa badań w instytucjach naukowo-badawczych.

Centrum Innowacyjnych Technologii Lotniczych i Kosmicznych to ok. 54 tys. m3  kubatury i prawie 11 tys. m² powierzchni użytkowej. Mają się tu znaleźć miejsca pracy dla ok. 720 naukowców, m.in. – informatyków, fizyków, chemików.

– Budynek jest najważniejszą inwestycją ostatnich lat, ponieważ przyjmujemy rocznie ok. 200 młodych inżynierów – opowiadał podczas uroczystości dyrektor Instytutu Lotnictwa prof. Witold Wiśniowski. – Trzeba było znaleźć dla nich nowe miejsca pracy. Laboratoria wymagają określonej infrastruktury. A ponieważ staramy się pracować w systemie korporacyjnym General Electric, a oni mają piękny zwyczaj ciągłego szkolenia się, podnoszenia kwalifikacji, to zmieściliśmy tu centrum szkoleniowe, edukacyjne.

Centrum tworzą trzy budynki ułożone w kształt litery H. W dwóch z nich są zespoły obliczeniowe i laboratoria – m.in. wymiany ciepła w silnikach lotniczych i kosmicznych, obliczeniowe silników rakietowo-strumieniowych z detonacyjną komorą spalania, analiz cieplnych i wytrzymałościowych, adaptroniki, rakietowych materiałów pędnych, lotniczych i kosmicznych badań środowiskowych czy testów przyrządów lotniczych i kosmicznych. Ostatni z budynków – z salami: wykładową, konferencyjną oraz audytorium – pełni funkcję konferencyjną.

Projekt stworzenia Centrum dotyczył nie tylko wybudowania nowych przestrzeni, ale też wyposażenia ich w aparaturę naukowo-badawczą oraz specjalistyczne oprogramowanie wspomagające prace badawcze.

Co ważne – efekty projektów badawczych realizowanych w centrum mogą być w przyszłości wykorzystane m.in. w przemyśle, systemach monitoringu i bezpieczeństwa, budownictwie, inżynierii medycznej, robotyce, nowoczesnych systemach zasilających, a także w technologiach wykorzystywanych przy tworzeniu przedmiotów codziennego użytku. Zatem infrastruktura naukowo-badawcza centrum będzie służyć zarówno Instytutowi Lotnictwa, jak i zewnętrznym jednostkom z kraju i zagranicy.

Krajowe Forum „Międzynarodowa współpraca instytutów badawczych” było okazją nie tylko do podziwiania nowego obiektu, ale przede wszystkim do wymiany doświadczeń na temat współdziałania na polu nauki i gospodarki. Swoimi spostrzeżeniami dzielili się naukowcy z wiodącymi ośrodków badawczych w Polsce. Podsumowano również wieloletnią działalność biura projektowo-badawczego Engineering Design Center (EDC), działającego na terenie Instytutu Lotnictwa. W ciągu 15 lat rozwinęło się ono i stało się jednym z najbardziej znanych biur projektowych na świecie, realizującym inicjatywy z trzech różnych branż – lotnictwa, energetyki oraz gazu i ropy naftowej.

 (mech)

h.maliszewska@mazowszanie.eu 16-6-2015

Na podstawie: www.ilot.edu.pl, www.wawalove.pl, www.mazovia.pl

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text