Województwo mazowieckie

Od pomysłu do realizacji, czyli czas działać
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 27 maj-31 sierpień 2015
ilustracja

„Każdy jest panem swojego losu” - dużo w tym prawdy, ale oczywiście nie zawsze chcieć oznacza móc. Skąd zatem wziąć siłę na działanie? Czy zasoby sił na działanie rosną wraz z potencjałem pomysłu, jaki chcemy objawić? Codziennie powstają na świecie nowe idee, nowe pomysły, na stworzenie biznesu, ale niewiele z nich ma szansę powodzenia, dlaczego tak jest i od czego to zależy? 

Ten artykuł ma pomóc wszystkim tym, którzy mają bardzo wiele pomysłów lub jeden, ale ten właściwy. Są inicjatorami ciekawych przedsięwzięć, ale nie znają klucza, który by im pozwolił na otwarcie drogi do ich realizacji, lub wiele razy próbowali i nie wyszło.

Co zrobić, by wyszło?

Po pierwsze przed każdym zadaniem powinno się jasno określić swoją motywację. Dlaczego mój pomysł powinien zostać zrealizowany, komu będzie służył? Gdy już jasno i precyzyjnie określimy ideę, rolę oraz odbiorcę danego przedsięwzięcia, należy rozpocząć wyznaczanie drogi, czyli określić sposób postępowania, dzięki któremu dojdziemy na sam szczyt. W tym procesie planowania można skorzystać z wcześniejszych doświadczeń – jeśli są. Lecz jeśli ich nie ma, bardziej potrzebne będzie dogłębne przygotowanie się do zaplanowanych działań.

Czas na działanie

Można mieć interesujący pomysł i rozpocząć jego wdrożenie, ale często, gdy przychodzi do podjęcia odpowiednich działań, nagle pojawiają się obiekcje, jest coraz trudniej. W rzeczywistości nie istnieje żadna bariera, nie ma żadnej obiektywnej przyczyny, ale pojawia się problem z obudzeniem w sobie początkowego natchnienia, zapału do pracy. Z czego to wynika? Jeśli rzeczywiście występuje taka sytuacja, to oznacza, że są to wewnętrzne opory natury psychologicznej, lęk, obawa przed nieznanym, że jest się zbyt słabym na działania czy niemożność poradzenia sobie ze zbyt dużą ilością nowych zadań. To znaczy, że obawa, niewiara we własne możliwości, słaba wola nie pozwoliły ci rozwinąć swojego potencjału oraz stanęły na drodze samorealizacji, na drodze osiągnięcia sukcesu.

Zdrowy rozsądek, czyli widzieć rzeczy takimi, jakimi są…

Jak wyjść z tego wewnętrznego kręgu prób, porażek – jeszcze raz, i od nowa.

Wiedzieć – to pierwszy krok do sukcesu, czyli realnie oceniać sytuację. Jeśli tworzę sytuację, w której powstają emocje, z którymi jest mi trudno sobie poradzić, to znaczy, że to muszę znaleźć przyczynę ich powstania i zastanowić się, co stanowi „napęd” do dalszego funkcjonowania, co mnie inspiruje, żeby wyjść z tego kręgu. Ponieważ od tego, w jaki sposób oceniamy swoje pomysły i szanse na ich realizację, zależeć będzie to, ile pracy będę w stanie zaangażować w celu ich przygotowania. Praca włożona w daną działalność z pewnością wpłynie na jej sukces i powodzenie lub spowoduje odwrotny skutek. Jak zachować się w takiej sytuacji? Na pewno starać się unikać sytuacji, w których jest zaangażowana dawka dużych emocji – to oczywiste, że podejmowanie decyzji w takim stanie nie jest dobrym rozwiązaniem.

Jak zdobyć upragniony cel, jak sobie radzić po drodze?

Pierwszy krok to analiza swoich mocnych stron. Dobrze poprosić kogoś o pomoc, ponieważ nie zawsze jesteśmy obiektywni względem samych siebie. Najlepiej taką analizę zrobić w formie pisemnej, żeby rzeczywiście zobaczyć realne afekty swojej pracy i zdobytych doświadczeń. To, co najważniejsze w każdym działaniu, to świadomość, w jakim punkcie jesteś i do jakiego zmierzasz oraz jakie narzędzia tam cię doprowadzą – w myśl zasady, że to, co widzisz, jest realne. Gdy podejmujesz nowe wyzwanie, dobrze jest otaczać się ludźmi sprzyjającymi twojemu pomysłowi. Pomoc życzliwych osób lub tych, którzy już tę drogę przeszli, jest niezbędna.

Jak wyeliminować błędy?

Ryzyko poniesienia porażki istnieje zawsze w myśl zasady, że ten kto nie ryzykuje, nigdy nie doświadcza porażek. Błąd to również istotna informacja zwrotna, ale są sprawdzone metody takiej oceny sytuacji, która uniemożliwi ich poniesienie. Świadomość celu i tego, z czym możesz sobie nie poradzić, doda ci siły i sprawi, że nadejdą szybko oczekiwane efekty. Pracuj w miłej atmosferze. Praca w stresujących warunkach, pośpiechu nigdy nie przynosi dobrych owoców, nie należy przeciążać zbytnio umysłu. Umysł zapracowany nie jest w stanie realnie ocenić sytuacji, brak czasu na relaks podczas dużego wysiłku umysłowego również nie jest dobrym sojusznikiem. Jasność oceny sytuacji pozwala w każdej sytuacji działać świadomie i realnie oceniać sytuacje. W momencie gdy przyjdą trudne chwile, będzie łatwiej wybronić argumenty, które doprowadziły do myśli o podjęciu działania, szczególnie w sytuacjach stresogennych. Tylko w takim wypadku masz szanse na realną ocenę sytuacji.

Dlaczego mam zamiar to osiągnąć ?

Definicję sukcesu każdy powinien sobie stworzyć sam, to co jest naszą naturalną cechą, jest najlepszym lekarstwem. Należy powiedzieć sobie o tym szczerze i wprost, mogą w tym pomóc wielkie postacie tego świata – ich doświadczenie na pewno będzie wartościową inspiracją. Internet czy książki, poradniki motywacyjne pozwalają na wsparcie bez względu na to, na jakim etapie jesteś, czy jesteś początkującym przedsiębiorcą, czy człowiekiem właśnie zmieniającym zawód. Przecież jeśli sam nie wiesz, co należy zrobić, szukasz podpowiedzi. Dobre przygotowanie wzmacnia zaangażowanie i pozwala osiągnąć sukces i satysfakcję. Zacznij działać – ryzyko jest stałym elementem procesu podejmowania działania.

Do czasu, gdy nie zaczniesz działać, nie przekonasz się, co możliwe. Ale trzeba być otwartym. Może warto znaleźć kogoś, kto cię przez tę drogę poprowadzi? Sprawdź, gdzie możesz poznać ludzi, którzy mają podobne idee, podejmują podobne działania i tematy. Sprawdź, co budzi w tobie inspirację, jakie tematy sprawiają, że czujesz się lepiej, co budzi w tobie motywację. Najlepiej, żeby praca nie była dla ciebie czymś trudnym, ale żeby budziła radość, stała się źródłem obowiązku, a nie przymusem. Nawet jeśli podczas pracy są momenty żmudnego wysiłku, to nie należy się z nimi za bardzo identyfikować.

Gdzie szukać porady fachowców?

Jakich specjalistów szukać? Zadaj sobie pytanie, co byś chciał zmienić, w czym specjalista może ci pomoc? Internet czy znajomi są z pewnością pierwszym etapem, na którym można znaleźć podpowiedzi. Każda zmiana przyniesie ze sobą stres, ale ze świadomością tego nie będziesz czuł się zdziwiony. Rezultat naszych działań stresuje, bo wyprowadza z równowagi, dotychczasowego porządku.

Co cię motywuje?

  1. Obietnica wygranej, odroczonych korzyści to taki deser na koniec. Dla niektórych pomocne będą odważne kroki, decyzje, które w przyszłości zaowocują i na pewnym etapie przerodzą się w działania.
  2. Feedback, czyli jak najwięcej zwrotnych komunikatów odnośnie do swojego przedsięwzięcia, od osób, które z tobą współpracują, które korzystają  z twoich usług lub będą z nich korzystać.
  3. Mentor, czyli ktoś kto jest mentalnym wsparciem, kto w sposób jasny i obiektywny nas zmotywuje, kto jest przyjacielem w drodze, pilnuje, ale także nie waha się użyć krytyki, a razem oferuje swoją pomoc.

Czy każdy potrzebuje takiego wsparcia?

Dla jednych będzie to wsparcie, inni będą uznawali takie podejście jako efekt pragmatycznego rozwiązywania problemów na drodze dojścia do sukcesu. To jest prawidłowa oznaka, że na tej drodze potrzebujemy kogoś, kto podpowie, kto da informację zwrotną.

Opracuj strategię

Strategia to nie plan! Strategia ma zupełnie inny cel – to pierwotne założenia dla wszystkich kolejnych działań, w tym przyszłego planowania. Szczegółowe rozpisanie działań pomoże sytuacjach stresowych. Wprowadzenie zmian wymaga działań bardzo szczegółowo rozpisanych, zmiana nie oznacza podjęcia jednej decyzji, ale podjęcia ich w dłuższej perspektywie setki, tysiące. Należy tu też wziąć pod uwagę indywidualne predyspozycje.

Trzeba być otwartym. Sztywne trzymanie się ustalonych reguł  może jedynie przeszkadzać.

Znajdź czas na relaks

Wyznaczanie sobie celów, skuteczność, efektywność, samorealizacja, świadomość to jedna strona medalu, drugą jest dbałość o relaks. Praca jest satysfakcjonująca, jeśli poprzedza ją relaks. Dopiero wtedy pojawia się szansa na kreatywność.

Jak wyróżnić w sobie talent?

Czy każdy człowiek ma talent? Tak, tylko nie każdy umie go w sobie odnaleźć. Talent jest naturalną predyspozycją do wykonywania czegoś, nie wymaga też specjalnego wysiłku, wiąże się z przyjemnością. Proces odkrywania w sobie talentu jest ciekawym doświadczeniem, można się dowiedzieć wiele o sobie. Poznanie samego siebie jest najważniejszym elementem ludzkiego życia. Człowiek zaczyna odczuwać satysfakcję i spełnienie, co przenosi na swoje relacje z otoczeniem. Każdym jest mistrzem własnej profesji, tylko nie zawsze wie, co nią jest, a to przecież od nas samych zależy, czy mistrzami się stajemy, czy szukamy autorytetów. Tylko poprzez rozwój własnych pasji i zainteresowań stajemy się tym, kim mamy się stać.

Talent odkryty, pomysł znaleziony co dalej?

Szukaj grup, które zajmują się tym, co zgodne z twoimi naturalnymi predyspozycjami, potencjał odkryty, teraz należy szukać  sposobów na jego rozwój i wsparcie osób, które interesują się tym samym. Bez względu na to, czy mieszkasz w dużym mieście, czy poza nim, to dzięki możliwościom, jakie daje internet, możesz pracować z grupami na całym świecie, poznawać nowe idee, wymieniać się doświadczeniami, promować swój projekt. Tylko to od wewnętrznego zaangażowania zależy liczba kontaktów, osób, które dowiedzą się o twoim projekcie, bez względu na wiek i wykształcenie. Zawsze należy dawać z siebie to, co najlepsze, tylko to warto sprzedać na rynku!!! Ponieważ to właśnie na najlepsze cechy, na najlepsze pomysły czekają inni. Im więcej odbiorców dla swoich usług, tym większa motywacja do dalszych działań. To działa jak efekt domina – jeden projekt napędza inne i następne, ludzie się wzajemnie inspirują.

Co możesz zaproponować innym?

Na koniec trzeba zastanowić się, co możemy zaproponować naszym odbiorcom, jakie realne korzyści czerpią z naszego projektu potencjalni odbiorcy.

Komunikacja

Dobrze zaplanuj, w jaki sposób poinformujesz o przedsięwzięciu potencjalnych odbiorców i kto ci będzie mógł w tym pomóc (organizacja spotkania informacyjnego, wydawanie newslettera, zbudowanie sieci kontaktów poprzez aktywność na portalach społecznościowych oraz otwarcie strony internetowa).

Autor: Sara Wola

Anna Kapuścińska 27-5-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text