Województwo mazowieckie

Od miedzi do światłowodu
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 30 marzec-15 maj 2015
ilustracja

Łącza szerokopasmowe. Od jakich czynników zależy prędkość usługi szerokopasmowej? Czym się kierować przy wyborze usługi? Jak sprawdzić, jaką prędkość możemy uzyskać? Jak wybrać usługodawcę? Spróbuję podpowiedzieć poniżej.

Decydując się na usługę szerokopasmową zastanawiamy się, jakiego operatora wybrać. Jaką usługę? Drogą radiową, czy drogą kablową, a może światłowodową? A już najlepiej, żeby było szybkie, tanie i aby się nie psuło. Bardzo logiczne. Wszystko to nie jest problemem,  jeżeli miejsce Twojego zamieszkania, czy też firmy jest w zasięgu kilku dostawców. Możesz wtedy przebierać w ofertach jak tylko chcesz. A super sprawą jest, jeżeli możesz skorzystać z technologii podłączenia do internetu poprzez światłowód. Problem pojawia się wówczas, gdy jesteśmy w zasięgu tylko jednego operatora. Zero konkurencji, wybór tylko w rodzaju usługi, a podłączenie tylko po kablu miedzianym. Ale nie jest to jeszcze tragedia. Najgorzej mają ci, którzy w ogóle nie mogą skorzystać z żadnej oferty. Po prostu biała plama na mapie tego typu usług, a takie się jeszcze w Polsce zdarzają.

To wszystko nie jest takie proste, jak się nam wydaje

Ktoś powie  „no przecież mamy XXI wiek”, więc jak to, nie można mieć internetu i to takiego, jaki chcę, a najlepiej po światłowodzie? A czy m w ogóle wiemy, co to jest ten światłowód? Jakiś czas temu spotkałem się z wyjaśnieniem „to światło i woda" Co do światła, to jeszcze się zgodzę, ale jeżeli chodzi o wodę? Choć właściwie, jakby tak się głębiej nad tym zastanowić… Ale o tym później, a teraz o tych miedzianych.

Dawno, dawno temu....

Jeszcze pół wieku temu kładziono kable w izolacji z papieru w powłoce ołowianej. Następnie w powłoce polietylenowej z zaporą przeciwwilgociową, wypełnione czy też uszczelnione specjalną masą. Budowane były w jednym celu. Świadczenie podstawowej usługi telefonicznej, czyli podłączenie zwykłego telefonu stacjonarnego. Nikt w tamtym okresie nie zakładał, że technologia tak szybko się rozwinie. Nie wspominając już o szerokim paśmie.

Usługa szerokopasmowa to nie tylko internet

Przeglądając definicje usługi szerokopasmowej różne portale, w tym też encyklopedie informują o usłudze szerokopasmowej internetu. Ale to nie tylko sam internet. Usługa ta, to przede wszystkim szybka transmisja danych. I nie konieczny jest tu dostęp do internetu. Wystarczy, że mamy stabilne łącze, podłączone dwa modemy na jego końcach i komputery z odpowiednim oprogramowaniem. Uzyskujemy w ten sposób możliwość przesyłania danych na pewne odległości. Do usług szerokopasmowych podciągniemy również usługę Voip ( telefonia internetowa czyli zwykły telefon podłączony bezpośrednio pod modem), czy też telewizję świadczoną włącznie z internetem.

Uwarunkowania

Ażeby zamówione usługi sprawnie działały na naszych komputerach, to łącze miedziane musi spełniać określone warunki. Przede wszystkim odległość. To znaczy odległość pomiędzy użytkownikiem (czyli Tobą), a obiektem technicznym, z którego taką usługę się świadczy. W terminologii telekomunikacyjnej określa się to troszeczkę inaczej, jednak my określmy to centralą. Kolejnym czynnikiem jest przekrój żył kabla. Czyli zwyczajnie ich grubość. Standardowo firmy telekomunikacyjne stosują kable z żyłą 04,0,5 lub 0,6, sporadycznie 0,8. Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na naszą usługę jest ilość łączeń na naszym kablu. Wiadomo, że im mniej, tym lepiej. Co to są te łączenia? Są to złącza kablowe, specjalne łączówki do przejścia z kabla ziemnego w napowietrzny, czy też puszki z ochroną odgromową do przejścia z kabla ziemnego w kabel instalacyjny, rozprowadzony w mieszkaniu. Kable ziemne, czy też kanałowe produkowane są w pewnych odcinkach. Przy większych odległościach kable trzeba połączyć poprzez złącza kablowe. Obecnie wewnątrz mieszkań stosuje się skrętkę komputerową czterożyłową. Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na jakość usługi jest zachowanie jednorodności kabli. Co to oznacza w praktyce? Kabel kładziony od centrali do użytkownika musi mieć taką samą strukturę. To znaczy: żyła musi mieć taki sam przekrój, kabel musi być czwórkowy na całym odcinku. Oczywiście jeżeli taki stosujemy. Jeżeli zastosujemy dwójkowy, to na całej długości musi być dwójkowy i, co bardzo ważne, od tego samego producenta. Zachowanie tych czynników jest bardzo ważne podczas dokonywania napraw, na przykład w postaci wstawek na kablach. Jak to sie potocznie mówi: żeby wszystko miało ręce i nogi, należy jeszcze wykonać pomiar stałoprądowy łącza oraz jego tłumienność. Co to jest ta tłumienność? To spadek mocy sygnału przepływającego przez łącze, spowodowany czynnikami wewnętrznymi i zewnętrznymi.

Budowa kabli czwórkowych

Zatrzymajmy się na krótko przy budowie kabli czwórkowych. Są to kable, których żyły są ze sobą delikatnie skręcone w czwórki i okręcone cienkim, kolorowym oplotem (każdy oplot w innym kolorze). Kolorystyka oplotów ma na celu prawidłowe rozszycie kabla do montażu, z zachowaniem kolejności czwórek. Każda żyła w czwórce, pokryta izolacją z powłoki polietylenowej, też ma inny kolor izolacji. Związane jest to z potrzebą zachowania kolejności rozszycia, na przykład na łączówkach.

W ten sposób wiemy już, od czego zależy nasze łącze szerokopasmowe.

Możemy zamawiać usługę

Przy zamawianiu usługi szerokopasmowej wskazane jest, ażeby zorientować się, jaki operator działa w mojej miejscowości, czy osiedlu i jakiej jakości łącze będziemy mogli otrzymać. Oczywiście chodzi mi o prędkość, jaką usługodawca może mi zaproponować. Często zdarza się, że wybrany operator obsługuje tylko dane osiedle. Na sąsiednim natomiast działa już inny. Doświadczyłem tego na swoim przykładzie. Przez jakiś czas pomieszkiwałem sobie w większej miejscowości, gdzie swoje usługi świadczyła firma Multimedia. Oczywiście podpisałem umowę i przez kilka miesięcy korzystałem sobie beztrosko z ich usług. Jednak sytuacja zmusiła mnie do zmiany miejsca zamieszkania. W związku z powyższym zgłosiłem przeniesienie usługi do nowej lokalizacji. Okazało się to technicznie niemożliwe, gdyż na tym osiedlu firma ta nie posiadała swojej infrastruktury, więc nici z przeniesienia. Rozwiązali więc ze mną umowę z winy operatora, gdyż nie mógł dalej świadczyć usługi tam, gdzie sobie zażyczyłem. Ja natomiast podpisałem umowę z nowym operatorem – UPC, który dostarczał usługi na tym osiedlu i dalej beztrosko surfowałem sobie po internecie. W mniejszych miejscowościach, czy też na obszarach wiejskich, gdzie jest infrastruktura telekomunikacyjna, z reguły należy ona do Telekomunikacji Polskiej S.A (obecnie Orange Polska). A to z racji dominującej pozycji na rynku (jaką cieszyli się jeszcze kilka lat temu) mieli najbardziej rozbudowaną sieć kablową w Polsce. Jednak nie musimy wcale korzystać z usług tego operatora. Mamy możliwość zamówienia usługi po łączach Orange u innego operatora, jak na przykład u Netii. Otóż decyzją Urzędu Kontroli Elektronicznej została uwolniona tak zwana pętla abonencka. Oznacza to w praktyce, że każdy operator może sprzedać swoje usługi (tak zwane Bitstream Access) po łączach innego operatora (dominującego) w technologii xDSL, jak również wybudować swoje urządzenia do transmisji danych w wydzielonym miejscu na obiekcie obcego operatora (Local loop unbundling w skrócie LLU) i świadczyć usługi po jego łączach, bez konieczności budowania swojej sieci kablowej.

Jak sprawdzić dostęp do usługi?

Część usługodawców ma wypracowaną dla klientów metodę w postaci pomiaru łącza poprzez swoją stronę internetową. Za pomocą odpowiednich interfejsów tak skonstruowano system, że podając swoje dane na stronie lub nr telefonu stacjonarnego, określi on do jakiej prędkości operator jest nam w stanie zaproponować usługę. Oczywiście będzie to wiarygodne, jeśli dany operator ma prawidłowo zaewidencjonowaną swoją sieć kablową w systemie informatycznym. Chodzi tu oczywiście o ewidencję wszystkich tych uwarunkowań, o których wcześniej wspomniałem. Wynik takiego pomiaru powinien być w 90% prawidłowy. Dlaczego tylko w 90%, a nie 100%? Otóż sieć kablowa jest dynamiczna. Zawsze są jakieś zmiany w sieci kablowej, stąd ten 10% bufor.

W ten sposób uzyskujemy informację, z jaką prędkością będzie pracowało łącze, jeżeli zdecydujemy się zakupić usługę. I pozostaje decyzja: „brać albo nie brać”

Dla uświadomienia. Żaden usługodawca nie zapewni ci prędkości takiej, jaką oferuje. Podane wartości oznaczają tylko, do jakiej maksymalnej prędkości możesz uzyskać połączenie. Dlaczego? A dlatego, że każda prędkość jest uwarunkowana pewnymi czynnikami. Jakimi, pisałem wcześniej. Przypuszczam też, iż gwarancja prędkości łącza skutkowałaby konsekwencjami prawnymi, nałożonymi na operatorów z niewywiązania się z umów.

I tak dobrnęliśmy do technologii światłowodowej. Co to jest światłowód. Jaka jest jego budowa i zasada działania oraz jakie kroki podjęto w Polsce w celu budowy sieci światłowodowej, o tym dowiecie się w kolejnym artykule.

Tomek Olszański

t.orzelowski@mazowszanie.eu 27-3-2015

Zdjęcie Tomasz Olszański

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text