Województwo mazowieckie

Od 1 marca zmiany w dowodach osobistych
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 14 marzec-31 grudzień 2015
ilustracja

Od 1 marca 2015 roku obywatel ma możliwość złożenia wniosku o wydanie dowodu osobistego w dowolnej gminie na terenie całego kraju, niezależnie od miejsca dotychczasowego zameldowania.  

 

Oto przykład -- jesteś zameldowany w Radomiu, ale mieszkasz i pracujesz w Warszawie. Do tej pory, żeby wyrobić dowód osobisty, musiałeś wziąć dzień wolny w pracy, żeby złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego lub uzyskać odpis skrócony aktu małżeństwa. Od 1 marca możesz to zrobić na przykład w Warszawie.  

Od 1 marca istnieje także możliwość złożenie wniosku w formie elektronicznej o wydanie dowodu osobistego, aczkolwiek musimy pamiętać o tym, że podpis trzeba uwierzytelnić formą elektroniczną.

Niezależnie czy składamy wniosek w sposób tradycyjny tj. w gminie, czy w wersji elektronicznej, musimy dołączyć fotografię. Fotografia zachowuje dotychczasowe rozmiary. Warunkiem jest, żeby zdjęcie nie było wykonane wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem składania wniosku.

Ważność nowego dowodu osobistego pozostanie bez zmian -- będzie wynosić 10 lat dla osoby dorosłej, dla dziecka do lat 5 będzie wynosić 5 lat. Obecnie obowiązujące dowody osobiste nie tracą ważności, ich termin upływa zgodnie z terminem na nich określonych.

W  nowym dowodzie nie ma miejsca na informacje o kolorze oczu, wzroście oraz o miejscu zameldowania.  Zdaniem ustawodawcy dane adresowe nie stanowią o tożsamości osoby. Nie ma także miejsca na zeskanowany podpis posiadacza dowodu.

Dokumenty zyskują również dodatkowe zabezpieczenia m.in. mikrodruki, tłoczenia, specjalne farby. Dzięki tej formie ochrony trudniej będzie je sfałszować.

Format i wymiar dowodu osobistego pozostają bez zmian. Zostają zachowane dane o obywatelstwie, które mogą pomóc w podróży. Opisy pól są również w języku angielskim.   

Do tej pory w przypadku utraty dowodu osobistego, kradzieży, zgubienia itd. dokument był unieważniany przez wystawcę. Teraz unieważnia go organ, do którego zgłosimy kradzież (otrzymamy zaświadczenie potwierdzające utratę dokumentu).

 

l.welenc@mazowszanie.eu 14-3-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text