Województwo mazowieckie

Ocal cząstkę historii regionu
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 20 luty-20 marzec 2015
ilustracja

Właściciele Muzeum Kurpiowskiego w Wachu postanowili zorganizować akcję pn. „Ocal kawałek naszej historii. Zamiast na złom czy do pieca - podaruj muzeum”. To niebywała okazja na powiększenie muzealnych zbiorów. 

   Muzeum Kurpiowskie w Wachu jest prywatną placówką kulturalną, prowadzoną przez Zdzisława i Laurę Bziukiewiczów. Muzeum znajduje się w miejscowości Wach (gmina Kadzidło), około 30 km na północny-wschód od Ostrołęki.

   Muzealne zbiory to przedmioty pochodzące z terenów Kurpi Zielonych, które swoją różnorodnością reprezentują dawną, materialną kulturę tego regionu. Najstarsze eksponaty datowane są na koniec XVIII wieku (pasyje-krucyfiksy), a najmłodsze na lata siedemdziesiąte XX wieku. Podziwiając je, można zaobserwować jakie przemiany dokonały się na tym terenie, na przestrzeni wieków, a pod wpływem rozwoju techniki, surowców, a także zmian społecznych i światopoglądowych.

   Każdy zwiedzający Muzeum Kurpiowskie w Wachu zostanie zapoznany ze światem kurpiowskiego dziedzictwa, które podzielono na tematyczne działy tj. tkactwo, bursztyniarstwo, stolarstwo, szewstwo, plecionkarstwo, bartnictwo, rzemiosło, strój, w domu, w zagrodzie, w stajnia oraz w lesie. Zbiory uzupełnia Biblioteka Kurpiowska, w której znajdują się pozycje poświęcone tematyce regionalnej i bursztyniarskiej, a całości dopełniają egzemplarze „białych kruków”.

   Obok działalności muzealnej, państwo Bziukiewiczowie podejmują
się szeregu zajęć o charakterze edukacyjnym. Oprowadzają zwiedzających, ale przede wszystkim, przy pomocy sprzętów i narzędzi zgromadzonych
w muzeum, starają się przekazywać wiedzę i tradycję Kurpiowszczyzny. Prowadzą liczne warsztaty i lekcje muzealne z „ginących zawodów”, gdyż jak twierdzą, samo oglądanie przedmiotów nie jest atrakcyjne dla współczesnego człowieka, a zwłaszcza młodego, który ma niewielkie pojęcie o tym, jak wyglądało życie w dawnym gospodarstwie wiejskim. Dlatego tak istotnym dla właścicieli jest to, aby każdy zainteresowany miał możliwość obcowania ze starym sprzętem, poznania pracy przy jego użyciu, co pozwoli zobrazować prawdziwe, dawne życie na Kurpiach i przenieść się choć na chwilę
w tamte czasy.

   Liczba eksponatów Muzeum Kurpiowskiego w Wachu przekroczyła już cztery tysiące i stale rośnie. Działania właścicieli muzeum ciągle skupiają się na urozmaicaniu i powiększaniu zbiorów, po to, aby ocalić przed zniszczeniem pozostałe resztki dawnej kultury. Starają się, w miarę swoich zasobów finansowych, by te przedmioty przetrwały, dając świadectwo przyszłym pokoleniom o ogromnym bogactwie Kurpiowszczyzny, pomysłowości
i talencie twórców pochodzących z tych ziem. W tym celu odkupują cenne przedmioty od ich właścicieli, przeszukują skupy złomu i targi staroci, biorą udział w licznych spotkaniach, programach telewizyjnych i radiowych, poświęconych regionowi oraz organizują różnego rodzaju akcje. Prowadzona aktualnie inicjatywa pn. „Ocal kawałek naszej historii. Zamiast na złom czy do pieca- podaruj muzeum” jest  tego najlepszym przykładem.

   Jak informuje na Facebooku założyciel muzeum Zdzisław Bziukiewicz: -„Jeśli posiadasz przedmioty, zdjęcia, dokumenty, czasopisma, gazety, książki, które mają dla Ciebie wartość sentymentalną i nie chcesz, żeby one znikły- przekaż je do naszego muzeum. Po przeprowadzeniu przez nas ich renowacji - zawsze będą dostępne dla odwiedzających. Jeśli chodzi o zdjęcia i dokumenty - gdy nie chcesz przekazać oryginałów, to prosimy o ich skany lub kopie. W wypadku decyzji o przekazaniu tak cennych dla nas przedmiotów mających wartość historyczną, chętnie przyjedziemy i odbierzemy je osobiście. W razie przesyłki pocztowej, pokryjemy jej koszty”.

   Wszystkie osoby, które chcą w ten sposób wesprzeć muzeum, a tym samym znaleźć odpowiednie miejsce dla swoich cennych pamiątek, proszone są
o kontakt:

Muzeum Kurpiowskie w Wachu

Wach 14 07-420 Kadzidło

Nr tel. 607-676-356 lub 607-110-393

e-mail: kurpiewach@wp.pl

 

Paulina Piekarska

p.piekarska@mazowszanie.eu

 

 

Paulina Piekarska 20-2-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text