Województwo mazowieckie

Obniżka opłat za odbiór śmieci w Radomiu
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 9-31 marzec 2015
ilustracja

Po burzliwej dyskusji radomscy radni podjęli decyzję o obniżeniu tzw. podatku śmieciowego. Miasto zapłaci mniej za wywóz odpadów segregowanych. Co więcej, będą one częściej odbierane.   

Głównym przedmiotem obrad jednej z ostatnich sesji radomskiej rady miejskiej były uchwały śmieciowe, a przede wszystkim obniżka opłat za odbiór śmieci i zwiększenie częstotliwości ich zabierania.

Dyskusja nad śmieciami niemal spaliła na panewce, gdyż radni z Prawa i Sprawiedliwości nie chcieli przystąpić do głosowania bez przedstawienia im dokładnych wyliczeń pisemnych oraz prezentacji multimedialnej. Na szczęście udało się szybko temu zaradzić.

W ostatecznym rozrachunku po przedstawieniu rozliczeń za śmieci większość radnych zgodziła się na proponowane zmiany, zwłaszcza że dotyczyły one obniżenia kosztów odbierania nieczystości od mieszkańców. Przeciwny nowym rozwiązaniom był tylko obecny radny Prawa i Sprawiedliwości, a były prezydent miasta Andrzej Kosztowniak. Sprzeciwił się on obniżce podatku śmieciowego, a w przypadku pozostałych głosowań wstrzymał się od głosu.

Były prezydent pytany, dlaczego za swojej kadencji nie wprowadził obniżki kosztów śmieci, a teraz jest jej przeciwny, odpowiedział tylko, że nosił się takim zamiarem. Swoją obecną postawę argumentował tym, iż jego zdaniem obniżka powinna być większa.

Rafał Rajkowski, obecny wiceprezydent, był bardzo zadowolony z pozytywnego przegłosowania ustawy przez radę. Mimo że częstsze odbieranie odpadów stałych podniesie koszty o 4 miliony złotych, to i tak w budżecie miasta zostanie rezerwa pieniędzy – niemal 3 mln złotych – na wypadek zmiany cen przez firmy odbierające odpady. Takie bezpieczne gospodarowanie odpadami oznacza, że w przyszłości w sprzyjających warunkach będą możliwe kolejne obniżki. Najpierw jednak muszą zostać rozstrzygnięte przetargi na odbiór śmieci, co ma nastąpić do końca czerwca tego roku. Obniżki mają wejść w życie zaraz po uprawomocnieniu się przegłosowanych ustaw, może nawet już w marcu, a częstotliwość odbioru zwiększy się od 1 lipca bieżącego roku.

Obniżki dotyczą odpadów segregowanych. W zabudowie wielorodzinnej w mieszkaniach do 30 m2 opłata została zmniejszona z 18 złotych do 16 złotych, osoby mieszkające samotnie nadal będą płacić 9 złotych. W mieszkaniach o powierzchni od 30 m2 do 70 m2 podatek zostanie obniżony z 24 złotych do 22 złotych (osoby mieszkające samotnie 11 złotych zamiast 14 złotych). W lokalach o powierzchni powyżej 70 m2 opłata także spadła o 2 złote – do 30 złotych (osoby mieszkające samotnie – 15 złotych zamiast 19 złotych).

Obniżki objęły także mieszkańców Radomia zamieszkałych w domach jedno- i wielorodzinnych. W budynkach o powierzchni do 30 m2 opłata została zmniejszona z 18 złotych do 15 złotych (dla osób mieszkających samotnie nadal 9 złotych). W domach o powierzchni od 30 m2 do 70 m2 stawka zmniejszyła się z 28 złotych do 25 złotych (dla samotnych z 14 złotych do 11 złotych). W domach o powierzchniach powyżej 70 m2 opłata spadła dla rodzin z 38 złotych do 35 złotych (osoby mieszkające samotnie – z 19 złotych do 15 złotych).

 Jak widać, mieszkańcy bloków i domów zostali potraktowani w taki sam sposób, co zapobiegnie jakimkolwiek protestom i niesnaskom. Obniżka ta – choć nieznaczna – z pewnością będzie odczuwalna. W ciągu roku opłaty spadną bowiem od 24 złotych do 48 złotych. Wszyscy mieszkańcy miasta liczą jednak na jeszcze większe zredukowanie opłat.       

Kamil Sznyrowski               

Anna Kapuścińska 10-3-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text